Alkoholizm to choroba, która rozwija się stopniowo, przechodząc przez kolejne etapy wyniszczania organizmu i psychiki. Ostatnia faza alkoholizmu, faza chroniczna, jest najbardziej niebezpieczna i często uznawana za stan bez wyjścia. Osoby uzależnione będące w tym stadium choroby zmagają się z poważnymi problemami zdrowotnymi, psychicznymi i społecznymi. Wiele z nich czuje, że na zmianę jest już za późno. Czy rzeczywiście leczenie w takiej sytuacji jest niemożliwe?
Aby wiedzieć, z czym tak naprawdę mamy do czynienia, przyjrzyjmy się najpierw czterem fazom alkoholizmu, objawom poszczególnych etapów choroby alkoholowej oraz ich skutkom.
Czym jest ostatnia faza alkoholizmu
Spis treści
Ostatnia faza alkoholizmu, określana również jako faza chroniczna, to końcowy etap choroby alkoholowej, w którym uzależnienie przejmuje całkowitą kontrolę nad życiem osoby pijącej. Na tym etapie organizm jest skrajnie wyniszczony, a psychika uzależnionego ulega głębokim zmianom.
Wcześniejsze etapy choroby alkoholowej a chroniczna faza alkoholizmu
Uzależnienie od alkoholu rozwija się stopniowo, dlatego łatwo wyróżnić cztery fazy alkoholizmu.
- Faza wstępna – to pierwsze eksperymenty z alkoholem, wzrastająca tolerancja na niego i ogólnie pozytywne skojarzenia z piciem.
- Faza ostrzegawcza – na tym etapie pojawiają się pierwsze oznaki uzależnienia, takie jak picie w ukryciu czy niekontrolowanie ilości spożywanego alkoholu.
- Faza krytyczna – tu alkohol jest w centrum życia, uzależniony interesuje się już tylko tym, zaniedbuje swoje obowiązki, porzuca pasje, ma problemy zdrowotne i w ogóle nie kontroluje picia.
- Faza chroniczna alkoholizmu – w ostatniej fazie osoba uzależniona pije niemal bez przerwy, jej organizm jest skrajnie wyniszczony, a psychika ulega degradacji.
Dowiedz się więcej o fazach alkoholizmu >>
Jakie zmiany zachodzą u chorego w ostatniej fazie alkoholizmu
Objawy i konsekwencje ostatniej fazy alkoholizmu są najbardziej drastyczne i dotykają każdego aspektu życia. To poważne skutki fizyczne, psychiczno-emocjonalne i społeczne.
Po pierwsze: cierpi ciało. Osoba uzależniona w tym stadium choroby alkoholowej ma zazwyczaj marskość wątroby i uszkodzenia innych narządów – częstym problemem są niewydolne nerki. Alkohol wyniszcza i zaburza pracę układu nerwowego (kłopoty z równowagą, mówieniem, drżenie rąk). Organizm jest niedożywiony, skrajnie wyniszczony i podatny na infekcje, a także zagrożony zawałem i udarem.
Przeczytaj, na co umierają alkoholicy >>
Po drugie: zmienia się psychika, a zmiany te są bardzo zaawansowane na tym etapie choroby alkoholowej. Chorego dręczą psychozy, miewa omamy, majaczy. Standardowo występują u niego zaburzenia pamięci i otępienie alkoholowe. Uzależniony pogrąża się w głębokich stanach depresyjno-lękowych. Nierzadko pojawiają się nawet myśli samobójcze.
Po trzecie: „rozsypuje się” życie uzależnionego. Najczęściej traci on pracę, dom, rodzinę, przyjaciół, znajomych… Jest społecznie izolowany. Zwykle drastycznie pogarszają mu się warunki bytowe. Zdarza się, że z powodu niekontrolowanego zachowania popada w konflikt z prawem. To jak równia pochyła – z każdym dniem coraz trudniej wyjść na prostą.
Co z leczeniem w ostatniej fazie alkoholizmu
Czy terapia jest w tak trudnej sytuacji w ogóle jeszcze możliwa? To bardzo trudne, ale zawsze warto próbować.
Myślałem, że to już koniec…
Marek przez lata zmagał się z alkoholizmem. W ostatniej fazie choroby pił codziennie, stracił pracę i kontakt z rodziną. Kiedy trafił do szpitala z powodu marskości wątroby, usłyszał, że dalsze picie oznacza śmierć w ciągu kilku miesięcy. To był moment przełomowy. Zgłosił się na terapię i po długiej walce udało mu się odzyskać życie. Dziś pomaga innym w podobnej sytuacji.
To historia jakich wiele. Nie każdemu się udaje, ale jest to możliwe. Leczenie w chronicznej fazie alkoholizmu nadal może przynieść pozytywne rezultaty, kluczowe jest jednak podjęcie szybkich i kompleksowych działań. Tysiące osób w podobnej sytuacji znalazło pomoc i odbudowało swoje życie.
Trzeba jednak działać na wszystkich frontach, leczyć ciało i duszę oraz jednocześnie uzdrawiać relacje z ludźmi. Zwykle niezbędna jest hospitalizacja, detoksykacja, farmakoterapia, wsparcie terapeutów, rodziny i współuzależnionych. W zaawansowanych stadiach alkoholizmu zawsze konieczna jest terapia stacjonarna (w tym terapeutyczne sesje indywidualne i grupowe).
Zobacz, na czym polega leczenie alkoholizmu >>

Jak przekonać osobę w ostatniej fazie alkoholizmu do leczenia
Ostatnia faza alkoholizmu to moment, w którym osoba uzależniona często nie widzi już sensu w podejmowaniu jakiejkolwiek walki o siebie. Warto jednak spróbować jej pomóc i sprawić, aby podjęła decyzję o terapii. Zazwyczaj jest to rola osób najbliższych. Jak rozmawiać z chorym, by go przekonać do leczenia?
- Unikamy moralizowania i oskarżeń – zamiast mówić „zniszczyłeś swoje życie”, lepiej powiedzieć „chcę żebyś był zdrowy i szczęśliwy”, „martwię się o ciebie” zamiast „zrujnowałeś nam życie”.
- Pokazujemy konsekwencje dalszego picia – ale nie jako groźbę, tylko realną perspektywę.
- Ustalamy granice – na przykład „nie mogę cię dalej wspierać finansowo, jeśli nie podejmiesz leczenia”.
- Zapewniamy o swoim wsparciu – „będę przy tobie, jeśli zdecydujesz się na leczenie”.
- Wybieramy odpowiedni moment – najlepiej rozmawiać o leczeniu, gdy uzależniony jest trzeźwy i jest w stanie skupić się na tej rozmowie.
Niestety, czasami bliscy nie potrafią samodzielnie przekonać osoby uzależnionej do leczenia. Wtedy nie można kapitulować – trzeba skorzystać ze wsparcia specjalistów. Są terapie motywacyjne dla uzależnionych, które pomagają zwiększyć gotowość do leczenia. Są także terapie dla rodzin osób uzależnionych uczące tego, w jaki sposób skutecznie wspierać chorego w ostatniej fazie alkoholizmu.
Przeczytaj o tym, jak pomóc osobie uzależnionej >>
***Nawet jeśli myślisz, że nie ma już nadziei, pamiętaj, że leczenie jest możliwe. Tysiące ludzi w podobnej sytuacji odzyskało zdrowie i normalne życie. Zrób tylko pierwszy krok i skontaktuj się z naszym ośrodkiem.
Zadzwoń, abyśmy mogli pomóc.