Alkoholizm to stopniowa destrukcja alkoholowa organizmu, która może i bardzo często prowadzi do śmierci, a od pierwszego do ostatniego stadium choroby alkoholowej wcale nie jest daleko. Co roku na świecie odnotowuje się około trzech milionów zgonów spowodowanych nadużywaniem alkoholu. Europejczycy piją najwięcej, trzy czwarte śmiertelnych ofiar alkoholizmu to mężczyźni, w tym wielu młodych ludzi. Na co umierają alkoholicy?
Najczęstsze przyczyny zgonów wśród alkoholików to choroby sercowo-naczyniowe, nowotworowe, zakaźne, psychiczne, a także śmiertelne urazy ciała doznawane między innymi w wyniku wypadków komunikacyjnych. Alkoholicy umierają na zawały serca, udary mózgu, z powodu marskości wątroby, uszkodzenia trzustki, czasami popełniają także samobójstwa.
Jak wygląda ostatnie stadium choroby alkoholowej?
W ostatnim stadium choroby alkoholowej destrukcja organizmu jest zaawansowana i nieodwracalna. Alkoholik jest całkowicie uzależniony od alkoholu – zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
Alkoholowa destrukcja fizyczna
W ostatniej fazie alkoholizmu organizm jest wyniszczony przez długotrwałe nadużywanie alkoholu. Wiele narządów przestaje funkcjonować prawidłowo, a kluczowe procesy zachodzące w ciele są poważnie zaburzone.
Wątroba, która odpowiada za detoksykację, może być w stanie marskości, co prowadzi do groźnych powikłań (płyn w jamie brzusznej, krwawienia z przewodu pokarmowego, uszkodzenia mózgu przez toksyny i inne). W takim stadium osoba uzależniona wymaga hospitalizacji, aby utrzymywać ją przy życiu.
Często pojawiają się także problemy z trzustką, takie jak przewlekłe zapalenie trzustki, co skutkuje wyniszczeniem organizmu z powodu problemów z trawieniem i wchłanianiem składników odżywczych. Osoby w ostatnim stadium choroby alkoholowej często cierpią w związku z tym na poważne niedożywienie.
Wzrasta również ryzyko zachorowania na raka (w tym raka wątroby, trzustki). W wyniku wieloletniego nadużywania alkoholu układ odpornościowy jest osłabiony, co sprawia, że organizm nie jest w stanie skutecznie walczyć z chorobą.
Psychiczna destrukcja alkoholowa
Ostatnie stadium choroby alkoholowej wiąże się także z poważnymi problemami neurologicznymi i psychicznymi.
Do typowych objawów należą zaburzenia pamięci, trudności z koncentracją, a nawet demencja alkoholowa. Osoby uzależnione mają trudności z zapamiętywaniem nowych informacji, a ich zdolności poznawcze są znacznie osłabione.
Delirium tremens jest jednym z najcięższych objawów odstawienia alkoholu w ostatnim stadium choroby. Alkoholika dręczą halucynacje i drgawki całego ciała. Jest zdezorientowany i bardzo mocno zaniepokojony. Stan taki może prowadzić do śmierci.
Dodatkowo, w tym stadium często dochodzi do głębokiej depresji, pojawienia się stanów lękowych i myśli samobójczych. Alkohol przestaje pełnić funkcję „środka znieczulającego” – jego działanie jest nieefektywne, więc uzależniony przeżywa załamanie psychiczne.
Całkowita zależność i utrata kontroli w ostatnim stadium choroby alkoholowej
Alkoholik będący w tym stadium choroby nie ma żadnej kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Picie jest koniecznością, ponieważ organizm wymaga stałego dostarczania etanolu (objawy odstawienia są silne i bolesne). Ciało i umysł nie są w stanie funkcjonować bez alkoholu. Z tego powodu osoba uzależniona pije non-stop, by utrzymywać choćby minimalny poziom alkoholu we krwi.
Poznaj fazy alkoholizmu – cztery etapy nałogu >>
Na co zazwyczaj umierają alkoholicy
Wiele osób umiera z powodu rozległych powikłań związanych z alkoholizmem jak niewydolność wielonarządowa czy sepsa. Śmierć alkoholika bywa wynikiem bezpośrednich uszkodzeń narządów przez alkohol, jak i zaniedbania zdrowia, niedożywienia czy braku odpowiedniej opieki medycznej.
Alkoholicy umierają na wątrobę
Wątroba metabolizuje alkohol, a jego nadmierne spożycie prowadzi do trwałych uszkodzeń narządu. Najczęstsze choroby wątroby, które mogą skutkować śmiercią, to marskość, stłuszczenie oraz zapalenie wątroby. Marskość (główna przyczyna zgonów związanych z przewlekłym piciem alkoholu) jest szczególnie groźna, ponieważ nieodwracalnie zmienia strukturę narządu.
Alkoholicy umierają na nowotwory
Alkohol jest czynnikiem rakotwórczym, co oznacza, że jego regularne spożywanie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu rodzajów nowotworów. Najczęściej diagnozowane nowotwory u osób uzależnionych od alkoholu to rak wątroby, rak trzustki, rak jamy ustnej, gardła oraz przełyku. Badania potwierdzają, że nawet umiarkowane picie może być ryzykowne. Ryzyko jest większe, jeśli alkoholizmowi towarzyszą inne nałogi (jak palenie papierosów).
Alkoholicy umierają na serce
Alkoholizm ma również negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy człowieka. Spożywanie dużych ilości alkoholu prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy, niewydolności serca, a także udaru mózgu, które często kończą się śmiercią. Długotrwałe, regularne picie grozi ponadto kardiomiopatią alkoholową, czyli uszkodzeniem mięśnia sercowego.
Alkoholicy umierają na trzustkę
Alkohol ma bezpośredni wpływ na trzustkę, wywołując stan zapalny tego narządu. Przewlekłe zapalenie trzustki, które dość często rozwija się u osób regularnie pijących alkohol, może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak niewydolność narządu. Uszkodzenia trzustki są nie tylko bardzo bolesne, ale również śmiertelnie niebezpieczne.
Alkoholicy umierają na płuca
Alkoholicy są także bardziej podatni na różne infekcje, szczególnie na choroby układu oddechowego, jak choćby zapalenie płuc. Alkohol osłabia układ immunologiczny, co sprawia, że osoby uzależnione mają mniejsze szanse w walce z infekcjami. Często występują u nich również zakażenia bakteryjne, które w połączeniu z osłabionym chorobą alkoholową organizmem mogą prowadzić do śmierci.
Alkoholicy umierają z powodu urazów
Śmiertelne urazy i wypadki w chorobie alkoholowej to częste sytuacje. Alkohol wpływa na zdolność koncentracji, koordynację oraz szybkość reakcji, co prowadzi do zwiększonego ryzyka na przykład wypadków drogowych, groźnych upadków oraz innych zdarzeń (agresywne zachowania, bójki, samookaleczenia) prowadzących do zgonu.
Alkoholicy popełniają samobójstwa
Nie można zapominać o wpływie alkoholu na zdrowie psychiczne. Alkoholizm prowadzi do pogłębienia problemów psychicznych (depresja, lęki lub inne zaburzenia emocjonalne). Osoby uzależnione od alkoholu są bardziej narażone na próby samobójcze niż osoby nieuzależnione. W sytuacji, gdy alkohol dodatkowo wpływa na zmniejszenie samokontroli, ryzyko podejmowania tragicznych decyzji niestety znacznie wzrasta.
***Alkoholizm to choroba, która niszczy zdrowie na wielu płaszczyznach, często prowadząc do przedwczesnej śmierci. Zgony alkoholowe w młodym wieku wcale nie są rzadkością. Nieleczone uzależnienie nie przechodzi samo, rozwija się cierpliwie, prowadząc w końcu do destrukcji organizmu. Szansę mają ci, którzy odpowiednio wcześnie sięgną po pomoc. Nie czekaj aż będzie za późno. Zgłoś się na leczenie >>