Uzależnienie to choroba, która wpływa negatywnie na wiele aspektów życia. Prowadzi do wyniszczenia organizmu, problemów w pracy oraz kłopotów rodzinnych. Nieleczone uzależnienie może skutkować degradacją do marginesu społecznego oraz wykluczeniem, dlatego tak ważne jest szybkie zdiagnozowanie problemu. Terapia uzależnień to proces długotrwały, składający się z wielu etapów, jednak daje szanse na całkowity powrót do zdrowia.

Terapia uzależnień – profesjonalna pomoc w wyjściu z nałogu

Nie ma reguły, która warunkowałaby podatność na nałogi. Uzależnienie dotyczy wszystkich klas społecznych i w równym stopniu dotyka kobiety, mężczyzn, bezrobotnych oraz pracujących na wysokich stanowiskach. Z tego względu terapia uzależnień prowadzona jest w indywidualny sposób, a jej przebieg dobiera się do potrzeb oraz stanu chorego. Nałóg dotyczy nie tylko samego uzależnionego, ale także osób znajdujących się w jego otoczeniu, które również odczuwają negatywne skutki współuzależnienia. Terapia uzależnień ma na celu:

  • zdiagnozowanie problemu,
  • pomoc w zrozumieniu źródła uzależnienia,
  • wsparcie psychiczne ze strony doświadczonych terapeutów,
  • pokazanie drogi do życia w trzeźwości,
  • uświadomienie negatywnych skutków, jakie towarzyszą uzależnieniu.

Terapia uzależnień może dotyczyć alkoholizmu, narkomanii i lekomanii, a jej przebieg zależy od zaawansowania choroby oraz potrzeb chorego.

Terapia uzależnienia od alkoholu

Najczęściej spotykanym uzależnieniem w kraju jest alkoholizm. Dzieje się tak, gdyż uzależnienie od napojów z procentami jest najbardziej widoczne w społeczeństwie, a sam alkohol jest łatwo dostępny. Alkoholicy często zaczynają od wypicia symbolicznej lampki wina po pracy, co w krótkim czasie zmienia się w coraz większą ilość wypijanych mocnych trunków codziennie. Utrata kontroli nad piciem to jeden z objawów, które świadczą o chorobie alkoholowej. Terapia uzależnienia od alkoholu ma na celu uświadomienie choremu, że nadużywanie wysokoprocentowych trunków wpływa destrukcyjnie nie tylko na niego, ale także całe jego otoczenie. Alkoholizm to choroba nieuleczalna, jednak prawidłowo poprowadzona terapia uzależnienia od alkoholu może pomóc wyjść z nałogu oraz zapobiegać jego nawrotom.

Terapia uzależnień i jej znaczenie

Nałóg to choroba, którą można skutecznie leczyć na każdym etapie uzależnienia. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu oraz chęć walki o życie w trzeźwości. Jest to najważniejszy etap, aby rozpocząć terapię uzależnień, która przyniesie oczekiwany skutek. Terapia uzależnienia od alkoholu, narkotyków lub leków to długi proces wymagający sporo pracy i samozaparcia, jednak umożliwia odzyskanie kontroli nad własnym życiem bez destrukcyjnych używek.

Jeżeli uważasz, że możesz mieć problem z uzależnieniem, zgłoś się do naszego ośrodka. Spotkasz się tu ze zrozumieniem, szacunkiem i akceptacją, otrzymując profesjonalną pomoc specjalistów. Terapia uzależnień skierowana jest do każdego, kto potrzebuje wsparcia i chce odzyskać dawne życie bez nałogów.