Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od alkoholu » Alkoholizm u kobiet – najczęstsze modele picia wśród kobiet 

Alkoholizm u kobiet – najczęstsze modele picia wśród kobiet 

Alkoholizm wśród kobiet jest – niesłusznie – tematem marginalizowanym. Wbrew pozorom nie jest to tylko męski problem, choć kobiecy alkoholizm wygląda zwykle nieco inaczej. Jak piją kobiety i jak pomóc kobiecie alkoholiczce?

Alkoholizm jest chorobą, która może dotknąć każdego – mężczyzn, ale również kobiety. Statystyki PARPA (Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) wskazują, że blisko 80% pań spożywa alkohol. Najczęściej są to osoby w wieku 18 do 29 lat, panny i rozwódki, mieszkanki miast powyżej 50 tysięcy mieszkańców. Kobieta alkoholik nie jest dziś zjawiskiem rzadkim…

Alkoholizm kobiety – czy różni się od męskiego?


Choć rozwój choroby alkoholowej przebiega zazwyczaj według podobnego schematu, kobiecy alkoholizm różni się nieco od męskiego. Alkoholizm u kobiet często ma podłoże emocjonalne: kobieta alkoholiczka może być na przykład osobą zajmującą wysokie stanowisko, a stres, nawał obowiązków i presja mogą prowadzić do sięgania po alkohol w celu odreagowania. Kobieta alkoholik odczuwa silniejszy wstyd i poczucie winy niż mężczyzna alkoholik, dlatego nieraz po prostu nie podejmuje leczenia. 

Alkoholizm kobiety bywa również ukrywany i wypierany nie tylko przez osobę zmagającą się z problemem, ale również przez jej bliskich. Wszystko to sprawia, że panie nadużywające alkoholu mają trudności ze zgłoszeniem się po pomoc. Warto jednak pamiętać, że każdy alkoholizm – kobiecy i męski – wymaga leczenia, dlatego jeśli tylko zauważysz niepokojące objawy u siebie lub bliskiej osoby, nie warto zwlekać – należy zwróć się po pomoc do specjalistów. Jak dokładniej wygląda specyfika nadużywania alkoholu przez kobiety?

Jak wygląda alkoholizm u kobiet?


Kobiety zwykle zaczynają nadużywać alkoholu później od mężczyzn, choć w przypadku młodych dziewcząt obserwuje się także tendencję do upodobniania się pod tym względem do chłopców. U kobiet można mówić o „teleskopowym” rozwoju uzależnienia: skutki nadużywania alkoholu są intensywne i pojawiają się szybciej niż u mężczyzn. Zwykle to właśnie problemy ze zdrowiem, ale również z życiem osobistym, pracą i finansami są motywem poszukiwania pomocy. 
Alkoholizm wśród kobiet łączy się często z problemami psychicznymi i emocjonalnymi, a w szczególności związanymi z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi. Występowanie alkoholizmu w rodzinie w przypadku kobiet – tak jak w przypadku mężczyzn – także ma znaczenie, choć szacuje się, że jest ono mniejsze. Panie często piją w samotności, dlatego bliscy nie zauważają początkowo problemów z nadużywaniem alkoholu. Kobieta alkoholiczka wcale nie musi być zaniedbana, awanturująca się i wiecznie wstawiona. Mocny makijaż, środki odświeżające oddech i przede wszystkim powolne sączenie trunków w samotności sprawiają, że niekiedy uzależnienie kobiety może być dla bliskich prawdziwym szokiem. Jak zatem rozpoznać pierwsze objawy alkoholizmu u kobiet?

[Kobieta alkoholik ze szklanką alkoholu przy twarzy – odnowa24h.pl]
Fot. Skutki alkoholizmu u kobiety pojawiają się szybciej niż u mężczyzny.

Alkoholizm kobiecy – objawy, które można zaobserwować


Objawy alkoholizmu u kobiet można podzielić na te, które występują również u mężczyzn oraz na symptomy specyficzne – przypisywane zwykle paniom. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn o uzależnieniu mówi się, gdy pojawiają się:

  • silna potrzeba spożywania alkoholu;
  • brak kontroli nad piciem;
  • wzrost tolerancji na ilość wypitego alkoholu;
  • zaniedbywanie zainteresowań i obowiązków na rzecz picia;
  • wystąpienie zespołu abstynencyjnego.

Co powinno wzbudzić niepokój w przypadku kobiet nadużywających alkoholu?

  • Wykonywanie codziennych obowiązków pod wpływem alkoholu.
  • Popijanie w samotności przy jednoczesnej całkowitej abstynencji w towarzystwie.
  • Silny makijaż, mający ukryć tak zwaną twarz alkoholiczki (podkrążone i przekrwione oczy, niezdrowe rumieńce, plamy na twarzy, opuchlizna).
  • Bezsenność, na którą lekiem staje się drink lub kieliszek wina przed snem.

Zapraszamy do przeczytania więcej na ten temat: Objawy alkoholizmu – kiedy zaczyna się problem?

Czy to prawda, że kobiety uzależniają się szybciej?


W przypadku picia i nadużywania alkoholu określenie „słaba płeć” jest niestety prawdziwe. Panie są statystycznie drobniejsze i lżejsze od panów, dlatego wypicie tej samej ilości alkoholu sprawia, że mają wyższe jego stężenie we krwi. Ponadto kobiecy organizm charakteryzuje niższa zawartość wody, mniejsza aktywność enzymów metabolizujących alkohol w żołądku i większa ilość estrogenów odpowiedzialnych za intensywność wchłaniania alkoholu. Kobiety zatem słabiej metabolizują alkohol, więc większa jego ilość trafia do wątroby i może powodować jej uszkodzenie w krótszym czasie – szybciej niż u panów. Kobiety po alkoholu muszą liczyć się z upośledzeniem funkcji poznawczych, zaburzeniami nastroju (między innymi z lękami i depresją) oraz silnym osłabieniem zdolności psychomotorycznych. Według specjalistów alkoholizm u kobiet może rozwinąć się o wiele szybciej, dlatego nie należy lekceważyć pierwszych objawów i jak najszybciej podjąć leczenie uzależnienia od alkoholu.

Alkoholizm kobiecy – jak pomóc osobie uzależnionej?


W przypadku obu płci wykorzystuje się te same metody leczenia alkoholizmu, począwszy od odtrucia alkoholowego po psychoterapię indywidualną i grupową. Pierwszym krokiem jest oczywiście uświadomienie sobie problemu z nadużywaniem alkoholu. W odpowiednim momencie potrzebne jest także wsparcie całej rodziny – to ono pomaga szybciej wyjść z uzależnienia. Silne poczucie winy i wstydu sprawia, że paniom uzależnionym od alkoholu szczególnie trudno jest skorzystać z pomocy w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. To jednak niekiedy jedyny sposób, by wyrwać je ze stresującego środowiska. Tak zapewnione są najlepsze warunki do pracy nad sobą i efektywnymi metodami radzenia sobie w trudnych sytuacjach. 

Zachęcamy do przeczytania: Nadużywanie alkoholu. Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć?

***

Kobiecy alkoholizm może być Twoim problemem? Szukasz pomocy w walce z uzależnieniem?
Skontaktuj się z nami – pomagamy wszystkim, niezależnie od płci i wieku.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: