Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od alkoholu » Oznaki alkoholizmu – 7 objawów uzależnienia

Oznaki alkoholizmu – 7 objawów uzależnienia

W otaczającym nas świecie okazji do wypicia alkoholu zwykle nie brakuje – urodziny, wesela, święta, Sylwester czy wolne dni w towarzystwie przyjaciół. Uczestnictwo w imprezach zakrapianych alkoholem jest normą w życiu pojedynczych osób czy całych rodzin. Jednak w pewnym momencie może się pojawić nutka niepewności. Kiedy spożywanie alkoholu zaczyna wykraczać poza standard? Czy już jestem uzależniony, czy to cały czas zabawa? Rozpoznanie wczesnych objawów choroby alkoholowej może zapobiec jej postępowi oraz negatywnemu wpływowi na zdrowie psychiczne i fizyczne nie tylko samego uzależnionego, ale też bliskich mu osób.

Podejrzewasz chorobę alkoholową u siebie lub kogoś z Twoich najbliższych. Nie czekaj – zgłoś się po profesjonalną pomoc!

503 909 093

choroba alkoholowa uzależnienie

Czy jestem alkoholikiem?

Ten przysłowiowy wieczorny kieliszek wina… Jeśli picie alkoholu zdarza Ci się rzadko, jeśli nie czujesz się zmuszony do narzucenia sobie jakiejś reguły typu: codziennie czy co weekend; jeśli potrafisz zatrzymać się na jednym kieliszku lub po prostu sobie odmówić, to pewnie nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak czujesz, że być może zaczynasz tracić kontrolę nad spożyciem alkoholu i staje się on Twoim stałym towarzyszem to jest to sygnał, że należy zasięgnąć porady specjalisty.

Warto brać pod uwagę pierwsze symptomy uzależnienia, ponieważ im wcześniej je zaobserwujemy, tym szybciej będziemy mogli zapobiec postępującemu uzależnieniu i jego dalszym konsekwencjom. Choroba alkoholowa i jej objawy mogą nieco różnić się u poszczególnych osób, zależą od okoliczności życiowych, płci, wieku. Ale nie zawsze. Do ośrodków leczenia alkoholizmu trafiają zarówno 15-latki z zaawansowaną chorobą alkoholową, jak i babcie, które dopiero po 60 roku życia zaczęły się uzależniać od niewielkiej ilości alkoholu, np. popijąc herbatę z rumem.

Ponadto alkoholicy mają tendencję do maskowania i zakłamywania skali problemu. Wskutek czego widoczny staje się on dopiero w zaawansowanej fazie alkoholizmu. To tzw. mechanizmy iluzji i zaprzeczania, nad którymi pracuje się już od samego początku w ośrodkach leczenia uzależnień. Wyjście z fazy zakłamania ma ogromny wpływ na wytrwanie w trzeźwości. Jeśli jednak nadmiernie spożywanie alkoholu staje się dla Ciebie problemem, to może to być znak, że warto rozważyć leczenie choroby alkoholowej.

Pierwsze symptomy choroby alkoholowej

Często członkowie rodzin są w stanie wcześniej wychwycić problem niż sam zainteresowany, rozpoznając objawy uzależnienia. Jeśli zatem zaobserwujesz poniższe symptomy u najbliższych, warto wówczas przemyśleć dalsze kroki. Nawet pójście do specjalisty przez członka rodziny po samą poradę w kwestii postępowania z osobą uzależnioną, może już zapoczątkować proces pomocy alkoholikowi.

Poniżej lista przykładowych symptomów początkowego etapu choroby alkoholowej:

  • regularne, codziennie spożywanie co najmniej dwóch piw lub lampek wina,
  • rozpoczynanie dnia od alkoholu,
  • szukanie okazji do wypicia alkoholu,
  • rozdrażnienie w momencie, gdy ma się utrudniony kontakt z alkoholem,
  • picie w samotności oraz ukryciu,
  • wypieranie się picia, kłamstwa,
  • szukanie ucieczki od problemów, kojenie „nerwów” alkoholem,
  • objawy choroby alkoholowej, takie jak zmiany w zachowaniu, spadek zainteresowań i zaniedbywanie obowiązków.

uzależnienie od alkoholu

Oznaki alkoholizmu, które nie pozostawiają złudzeń

W niektórych przypadkach już nie pozostaje wiele miejsca na wątpliwości. Jeśli mamy do czynienia z poniższymi objawami, mamy do czynienia z alkoholikiem.

  1. Odczuwanie silnej potrzeby, wręcz przymusu wypicia alkoholu – jego brak przynosi duży dyskomfort. Głód alkoholowy manifestuje się jako znaczące pragnienie alkoholu, prowadzące do dyskomfortu, gdy nie jest zaspokojone.
  2. Brak kontroli nad wypijanymi ilościami alkoholu, nieumiejętność zakończenia, co podkreśla utratę kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Nawet niewielka ilość alkoholu może złagodzić objawy odstawienia, przyczyniając się do pogłębienia uzależnienia.
  3. Koncentrowanie całej uwagi na alkoholu, zaniedbywanie relacji z innymi, obowiązków, hobby.
  4. Zwiększona tolerancja na alkohol. Spożyciu alkoholu towarzyszą konsekwencje dla zachowania i podejmowania decyzji, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, takich jak prowadzenie pojazdów pod wpływem procentów.
  5. Stany depresyjne – depresja może stanowić zarówno skutek nadużywania alkoholu, jak i być jego powodem. Regularne spożywanie alkoholu skutkuje obniżonym nastrojem. Powody spożywania alkoholu, takie jak poszukiwanie pocieszenia w momentach zmartwień, mogą prowadzić do rozwoju uzależnienia i kolejnej fazy choroby alkoholowej.
  6. Ograniczenie lub zaprzestanie picia, wskutek którego pojawiają się np.: drgawki, wymioty, skoki ciśnienia, uczucie napięcia, nadwrażliwość na bodźce, majaczenie - będące różnymi objawami zespołu odstawiennego (tzw. objawy abstynencyjne).
  7. Dezorientacja, brak świadomości, np. co do dnia tygodnia czy luki w pamięci, które alkoholik wypełnia wymyślonymi przez siebie opowieściami (tzw. zespół Korsakowa).

Co zrobić z objawami abstynencyjnymi alkoholizmu?

Gdy mamy do czynienia z zaawansowaną chorobą alkoholową, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki w kierunku diagnozy, leczenia i rozpoznawania objawów choroby alkoholowej. Alkoholik powinien zostać skierowany na detoks i leczenie do ośrodka terapii uzależnień, gdzie specjaliści oferują kompleksową pomoc, w tym farmakologiczne metody leczenia alkoholizmu. Tam już odpowiedni specjaliści będą wiedzieli, jak pomóc alkoholikowi.

W naszym ośrodku Od-Nowa pomagamy alkoholikom na każdym etapie zaawansowania choroby. Jeśli masz wątpliwości, chcesz pomóc komuś bliskiemu, czy podejrzewasz u siebie oznaki alkoholizmu – zadzwoń do nas pod numer: 503 90 90 93.  Lub napisz maila na adres: terapia@odnowa24h.pl

Z całego serca jesteśmy gotowi Ci pomóc, to nasza najgłębsza misja. Na co dzień mamy kontakt z osobami uzależnionymi, z alkoholikami potrzebującymi pomocy. Również na co dzień nasz ośrodek leczenia uzależnień opuszczają osoby, które z jasnym umysłem wracają do swojego życia i z pomocą między innymi mityngów wspólnoty AA układają je sobie pomału, szczęśliwie i trzeźwo Od-Nowa.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: