Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od alkoholu » Oznaki alkoholizmu – 7 objawów uzależnienia

Oznaki alkoholizmu – 7 objawów uzależnienia

W otaczającym nas świecie okazji do wypicia alkoholu zwykle nie brakuje – urodziny, wesela, święta, Sylwester czy wolne dni w towarzystwie przyjaciół. Uczestnictwo w imprezach zakrapianych alkoholem jest normą w życiu pojedynczych osób czy całych rodzin. Jednak w pewnym momencie może się pojawić nutka niepewności. Kiedy spożywanie alkoholu zaczyna wykraczać poza standard? Czy już jestem uzależniony, czy to cały czas zabawa?  

choroba alkoholowa uzależnienie

Czy jestem alkoholikiem?

Ten przysłowiowy wieczorny kieliszek wina… Jeśli picie go zdarza Ci się rzadko, jeśli nie czujesz się zmuszony do narzucenia sobie jakiejś reguły typu: codziennie czy co weekend; jeśli potrafisz zatrzymać się na jednym lub po prostu sobie odmówić, to pewnie nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak z odmową czy obiecywaniem sobie odmowy picia i łamaniem obietnicy historia zaczyna się powtarzać, to warto się zastanowić już na tym etapie czy nie zasięgnąć porady specjalisty.

Warto brać pod uwagę pierwsze symptomy uzależnienia, ponieważ im wcześniej je zaobserwujemy, tym szybciej będziemy mogli zapobiec postępującej chorobie i dalszym jej konsekwencjom. Objawy mogą nieco różnić się u poszczególnych osób, zależą od okoliczności życiowych, płci, wieku. Ale nie zawsze. Do ośrodków leczenia alkoholizmu trafiają zarówno 15-latki z zaawansowaną chorobą alkoholową, jak i babcie, które dopiero po 60-tce zaczęły się uzależniać od alkoholu pijąc herbatę z rumem.

Ponadto alkoholicy mają tendencję do maskowania i zakłamywania skali problemu. Wskutek czego widoczny staje się on dopiero w zaawansowanej fazie alkoholizmu. To tzw. mechanizmy iluzji i zaprzeczania, nad którymi pracuje się już od samego początku w ośrodkach leczenia uzależnień. Wyjście z fazy zakłamania ma ogromny wpływ na wytrwanie w trzeźwości.

Symptomy choroby alkoholowej

Często członkowie rodzin są w stanie wcześniej wychwycić problem niż sam zainteresowany. Jeśli zatem zaobserwujesz poniższe symptomy u najbliższych, warto wówczas przemyśleć dalsze kroki. Nawet pójście do specjalisty przez członka rodziny po samą poradę w kwestii postępowania z osobą uzależnioną, może już zapoczątkować proces pomocy alkoholikowi.

Poniżej lista przykładowych symptomów początkowego etapu choroby alkoholowej:

 • regularne, codziennie spożywanie co najmniej dwóch piw lub lampek wina,
 • rozpoczynanie dnia od alkoholu,
 • szukanie okazji do wypicia alkoholu,
 • rozdrażnienie w momencie, gdy ma się utrudniony kontakt z alkoholem,
 • picie w samotności oraz ukryciu,
 • wypieranie się picia, kłamstwa,
 • szukanie ucieczki od problemów, kojenie „nerwów” alkoholem.

uzależnienie od alkoholu

Oznaki alkoholizmu

W niektórych przypadkach już nie pozostaje wiele miejsca na wątpliwości. Jeśli mamy do czynienia z poniższymi objawami, mamy do czynienia z alkoholikiem:

 1. Odczuwanie silnej potrzeby - przymusu wypicia alkoholu – jego brak przynosi duży dyskomfort.
 2. Brak kontroli nad wypijanymi ilościami alkoholu, nieumiejętność zakończenia.
 3. Koncentrowanie całej uwagi na alkoholu, zaniedbywanie relacji z innymi, obowiązków, hobby.
 4. Zwiększona tolerancja na alkohol.
 5. Stany depresyjne – depresja może stanowić zarówno skutek nadużywania alkoholu, jak i być jego powodem. Regularne spożywanie alkoholu skutkuje obniżonym nastrojem.
 6. Ograniczenie lub zaprzestanie picia, wskutek którego pojawiają się np.: drgawki, wymioty, skoki ciśnienia, uczucie napięcia, nadwrażliwość na bodźce, majaczenie - będące różnymi objawami zespołu odstawiennego.
 7. Dezorientacja, brak świadomości, np. co do dnia tygodnia czy luki w pamięci, które alkoholik wypełnia wymyślonymi przez siebie opowieściami (tzw. zespół Korsakowa).

Co zrobić z objawami alkoholizmu?

Gdy mamy do czynienia z zaawansowaną chorobą alkoholową, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Alkoholik powinien zostać skierowany na detoks i leczenie do ośrodka terapii uzależnień. Tam już odpowiedni specjaliści będą wiedzieli, jak pomóc alkoholikowi.

W naszym ośrodku Od-nowa pomagamy alkoholikom na każdym etapie zaawansowania choroby. Jeśli masz wątpliwości, chcesz pomóc komuś bliskiemu, czy podejrzewasz u siebie oznaki alkoholizmu – zadzwoń do nas pod numer: 503 90 90 93.  Lub napisz maila na adres: terapia@odnowa24h.pl

Z całego serca jesteśmy gotowi Ci pomóc, to nasza najgłębsza misja. Na co dzień mamy kontakt z osobami uzależnionymi, z alkoholikami potrzebującymi pomocy. Również na co dzień nasz ośrodek leczenia uzależnień kończą osoby, które z jasnym umysłem wracają do swojego życia i z pomocą np. mityngów wspólnoty AA układają je sobie pomału, szczęśliwie i trzeźwo Od-Nowa.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: