Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od alkoholu » Objawy alkoholizmu – kiedy zaczyna się problem?

Objawy alkoholizmu – kiedy zaczyna się problem?

Pewnie większość z nas zastanawiała się nad tym (czy to w odniesieniu do samych siebie, czy też osób z otoczenia), kiedy picie alkoholu przestaje być niegroźną konsumpcją trunku, a staje się problemem. Niestety, nie ma sztywno określonych ram czy parametrów, które precyzyjnie i ostatecznie ustalają granicę.

Nadużywanie alkoholu ma jednak destrukcyjny wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne i fizyczne osoby pijącej, ale także na jej otoczenie. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej wychwycić pierwsze objawy uzależnienia od alkoholu, by zatrzymać rozwój choroby.

Nie pozwól, by alkohol rządził Twoim życiem. Skontaktuj się z nami, jeśli szukasz pomocy dla siebie lub bliskiej Ci osoby.

503 909 093

kiedy zaczyna się alkoholizm - odowa24h.pl

Spożywanie alkoholu w Polsce w liczbach

W naszej kulturze picie alkoholu jest bardzo powszechne. Wg raportu „Alkohol w Polsce" (obejmującego lata 2020-21) alkohol spożywa 73% dorosłych Polaków. Aż 26% z tej grupy zadeklarowało, że wypija ponad 6 litrów czystego alkoholu rocznie, a zatem pije w sposób szkodliwy dla zdrowia. Prawie 12% Polaków przyznaje się do nadużywania alkoholu.

Raport pokazuje, że okres pandemii zmienił strukturę spożycia alkoholu – częściej sięgamy po wysokoprocentowe trunki (39,2%) i wino (8,3%), kosztem mniejszego spożycia alkoholi niskoprocentowych i piwa (odsetek wybierających piwo w 2020 r. wyniósł 52,5 % – najniższy od 2012 r., kiedy wynosił 87,6%).

Stres sprzyja wyższemu spożyciu alkoholu

Jak pokazują badania, Polakom do spożywania alkoholu nie potrzebne są specjalne okazje, bo najczęstszą przyczyną sięgania po „procenty” jest chęć odprężenia się, relaksu. Zarówno dorośli, jak i młodzież często sięgają po alkohol, próbując radzić sobie z presją i stresem i traktując go jako narzędzie pomagające w przezwyciężaniu trudności. Jednak alkohol nie oferuje prawdziwego rozwiązania problemów, a jego regularne spożywanie może prowadzić do uzależnienia i choroby alkoholowej. Nie można zapominać, że alkohol to substancja psychoaktywna i toksyczna (nie bez powodu określa się ją mianem trunku).

Do tej pory nie ustalono dawki alkoholu całkowicie bezpiecznej, gwarantującej brak negatywnych konsekwencji dla zdrowia.

Jak zaczyna się choroba alkoholowa – pierwsze objawy uzależnienia

Jeśli niepokoisz się o siebie, zastanów się:

  • Czy zdarza się, że picie wymyka ci się spod kontroli?
  • Czy szukasz okazji do wypicia?
  • Czy zdarzały się w Twoim życiu takie okresy, kiedy odczuwałeś konieczność ograniczenia swojego picia?
  • Czy zdarzało się, że odczuwałeś wyrzuty sumienia lub wstyd z powodu swojego picia?

Możesz także skorzystać z testów dostępnych w Internecie, np. http://www.wyhamujwpore.pl/Survey
Najważniejsze
jest to, żeby być ze sobą szczerym i wobec siebie uczciwym. Tylko w ten sposób można powstrzymać nadchodzącą lub już rozwijającą się chorobę alkoholową.

Jeśli przynajmniej dwa razy odpowiedź brzmiała „tak”, to pamiętaj, że zawsze warto porozmawiać z kimś o swoich obawach i poszukać wsparcia, np. wśród przyjaciół, rodziny lub specjalistów, zajmujących się leczeniem alkoholizmu. Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu mogą być również cennym źródłem pomocy dla osób pragnących odzyskać zdrowe, wolne od uzależnień życie.

Już sam fakt, że szukasz informacji na ten temat i próbujesz się samodzielnie zdiagnozować, sugeruje, że nie czujesz się do końca dobrze i komfortowo w swojej obecnej sytuacji. Ale jednocześnie może to być także dobry znak, świadczący o tym, że się o siebie troszczysz i chcesz tę sytuację zmienić na lepsze.

Jeśli niepokoisz się o bliską Ci osobę, spróbuj przypomnieć sobie, czy:

  • inicjuje ona okazje do wypicia,
  • zdarza jej się nie kontrolować picia, upija się, traci kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu,
  • jest niespokojna, podenerwowana, gdy nie może się napić,
  • podejmuje nieudane próby ograniczenia picia lub utrzymania abstynencji po to, aby udowodnić posiadanie kontroli nad piciem alkoholu,
  • zdarzają się jej zaburzenia pamięci, nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu,
  • często ma wahania nastrojów i/lub miewa stany depresyjne,
  • bywa agresywna,
  • ma problemy z koncentracją i/lub pogorszyła się jej sprawność intelektualna.

Jeśli tak, to prawdopodobnie będzie potrzebna pomoc. Powyższe symptomy to już psychiczne objawy uzależnienia (i trzeba reagować zanim pojawią się te fizyczne, m.in. głód alkoholowy). W takich przypadkach zazwyczaj konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalistów i ośrodków leczenia uzależnień od alkoholu.

alkoholizm objawy - odnowa24h.pl

Czy jestem alkoholikiem - odnowa24h.pl

Czy to już alkoholizm? Co, jeśli TAK?

Wiemy, że większości z nas trudno zaakceptować fakt, że potrzebujemy interwencji specjalistów. Czujemy wstyd, lęk, czasem złość. Szukamy usprawiedliwień dla destruktywnych zachowań swoich lub naszych bliskich.

Prawda jest taka, że każdy sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy problem alkoholowy go dotyczy i czy jest alkoholikiem, a przede wszystkim – czy chce przestać pić i wytrzeźwieć.

To trudny, ale bardzo ważny moment. Dlatego przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu terapii alkoholowej, warto na początek skorzystać, choćby z doraźnej pomocy i wsparcia np. dzwoniąc na infolinię AA (www.aa24.pl/pl), czy uczestnicząc w dyskusjach na forach internetowych (www.alkoholizm.jawnet.pl, www.niepijemy.pl).

Samotne leczenie alkoholizmu jest bardzo trudne, chociaż też można sobie poradzić, ale zdecydowanie łatwiej jest przy pomocy tych, którzy tę chorobę bardzo dobrze znają.

Pamiętaj – nie jesteś sam.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: