Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Leczenie alkoholizmu » Klinika leczenia alkoholizmu – czym się kierować przy jej wyborze? [INFOGRAFIKA]

Klinika leczenia alkoholizmu – czym się kierować przy jej wyborze? [INFOGRAFIKA]

Leczenie alkoholizmu to złożony proces, który wymaga profesjonalnego wsparcia. Nie zawsze terapia alkoholowa w zaciszu gabinetu psychologa przynosi efekty, niekiedy jedynym rozwiązaniem może być specjalny ośrodek dla alkoholików. Wybór jest spory – który zatem ośrodek leczenia alkoholizmu wybrać? Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji? Kiedy ośrodek dla uzależnionych od alkoholu to konieczność? Poniżej najważniejsze informacje na ten temat – przeczytaj artykuł i zapoznaj się z podsumowaniem na infografice.

Leczenie alkoholizmu – kiedy zdecydować się na ośrodek dla uzależnionych od alkoholu

Czy zawsze klinika leczenia alkoholizmu to konieczność? Najprościej mówiąc: jeśli czujesz, że ośrodek zamknięty dla alkoholików może ci pomóc, to dobry moment na to, by poszukać takiej formy pomocy. Leczenie alkoholizmu jest dobrowolne; tylko w niektórych sytuacjach chory może zostać skierowany na przymusowe leczenie ustanawiane przez sąd. Jeśli jednak obserwujesz u siebie objawy takie jak głód alkoholowy, brak kontroli przy sięganiu po alkohol czy picie pomimo konsekwencji, jakie wywołuje spożywanie alkoholu (problemy zdrowotne, utrata pracy, konflikty rodzinne), nie zwlekaj i zgłoś się po pomoc do lekarza rodzinnego, psychologa lub terapeuty uzależnień. Pomogą oni w ustaleniu, czy konieczne jest podjęcie leczenia. Niekiedy wystarczająca może okazać się intensywna terapia w przychodni, w innych przypadkach jedynym rozwiązaniem jest zamknięty ośrodek leczenia uzależnień (Warszawa i inne duże miasta dysponują wieloma placówkami organizującymi takie leczenie, a także turnusy motywacyjne). Terapia alkoholowa prowadzona jest w ośrodkach państwowych, w których wymagane jest skierowanie od lekarza, ale możesz zdecydować się także na prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu.

Jaki ośrodek leczenia alkoholizmu wybrać?

Decyzja o konieczności podjęcia leczenia to pierwszy i często bardzo trudny krok. Gdy diagnoza jest postawiona, można zacząć działać. Zazwyczaj pojawia się wówczas pytanie – jaki ośrodek dla uzależnionych od alkoholu wybrać. Prywatna terapia alkoholowa czy może ośrodek państwowy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze i podejmowaniu ostatecznej decyzji?

Przeczytaj również: Jak zmotywować alkoholika do leczenia?

Ośrodek prywatny czy państwowy?

Jeśli chodzi o leczenie uzależnienia od alkoholu, jest możliwość skorzystania z terapii odwykowej w ramach NFZ. Skierowanie na leczenie odwykowe może wystawić w takiej sytuacji lekarz POZ lub psychiatra; dokument jest ważny przez 14 dni i w tym czasie należy dostarczyć go do wybranej placówki. Nie każdy szpital czy przychodnia oferują jednak leczenie uzależnień alkoholowych. Warszawa na przykład ma do dyspozycji kilka placówek, jednak należy liczyć się z długimi kolejkami oczekujących; w mniejszych miejscowościach tego typu ośrodków często po prostu nie ma. Wytrwanie w trzeźwości w okresie oczekiwania na miejsce w ośrodku odwykowym może być często trudne lub niemożliwe, a samo leczenie dzienne czy ambulatoryjne nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Bardzo dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji bywa prywatne leczenie alkoholizmu.

Prywatna klinika leczenia uzależnień alkoholowych przyjmuje osoby uzależnione bez skierowania od lekarza. Ogromną zaletą takich klinik jest przede wszystkim możliwość szybkiego podjęcia działania: odwyk alkoholowy prywatnie w ośrodku zamkniętym można rozpocząć w zasadzie natychmiast. Prywatna klinika uzależnień alkoholowych to także rozwiązanie dla osób, które pragną zachować anonimowość. Warto zwrócić też uwagę na standard, jaki oferują prywatne kliniki leczenia uzależnień: Warszawa i jej mieszkańcy korzystający z tego typu wsparcia polecają między innymi ośrodek OD-NOWA, w którym pomoc świadczą najlepsi lekarze i terapeuci. Leczenie alkoholizmu prywatnie wiąże się jednak niestety z wyższymi kosztami niż państwowe, ale przecież… zdrowie nie ma ceny, a szybko podjęta interwencja to dużo większa szansa na powodzenie leczenia.

Sprawdź również: Kiedy zaczyna się problem z alkoholem?

Prywatne leczenie alkoholizmu – postaw na wysoką jakość

Jeśli zdecydujesz się na prywatny ośrodek leczenia uzależnień, Warszawa oferuje szereg możliwości do wyboru. Ośrodek OD-NOWA zdecydowanie jednak wyróżnia się spośród dostępnych tu opcji: doświadczona kadra oferuje profesjonalną pomoc, a malownicze otoczenie sprzyja wyciszeniu i pracy nad sobą. Dodatkowym atutem jest możliwość rozłożenia płatności na raty – jeśli obawiasz się, że koszt leczenia nadwyręży twój domowy budżet, możesz skorzystać z preferencyjnego programu MediRaty. OD-NOWA oferuje także wsparcie dla osób współuzależnionych oraz specjalne warsztaty podtrzymujące dla osób, które zakończyły już terapię w ośrodku. Nie czekaj, aż będzie za późno – skontaktuj się!

Leczenie alkoholizmu w ośrodku – podsumowanie najważniejszych informacji na infografice

Leczenie alkoholizmu w klinice – prywatnie czy państwowo? Porównanie na infografice – odnowa24h.pl


Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: