Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Leczenie alkoholizmu » Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – ile kosztuje leczenie?

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – ile kosztuje leczenie?

Alkoholizm jest chorobą, która może dotknąć każdego – dotyczy mężczyzn i kobiet w każdym wieku oraz młodzieży. W większości przypadków niezbędna jest terapia alkoholowa. To długi i złożony proces. Niekiedy jedyną szansą na powrót do normalnego funkcjonowania pozostaje zamknięty ośrodek leczenia uzależnień. Warszawa i okolice oferują tego rodzaju rozwiązania dla osób potrzebujących pomocy. Jaki jest koszt leczenia alkoholizmu w prywatnym ośrodku i dlaczego warto zdecydować się akurat na taką formę terapii?

Nie zwlekaj z podjęciem terapii uzależnień – wolność od nałogu jest bezcenna! Porozmawiajmy o tym, jak możemy Ci pomóc.

503 90 90 93

Refundowane czy prywatne leczenie alkoholizmu – ceny i inne ważne kwestie

W Polsce leczenie uzależnienia od alkoholu może być finansowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – odbywa się ono w poradniach, szpitalach czy ośrodkach terapii uzależnień i jest bezpłatne. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Warszawanie jest jednak pod tym względem wyjątkiem – tu oraz w innych polskich miastach czas oczekiwania na miejsce w poradni lub ośrodku może wynosić nawet… 2 lata! Tymczasem alkoholizm jest groźną i podstępną chorobą, a brak leczenia może skutkować nawet śmiercią chorego – nic zatem dziwnego, że wiele osób, zamiast oczekiwać na refundowany odwyk alkoholowy, decyduje się na prywatne leczenie uzależnień. Warszawa ma w swojej najbliższej okolicy kilka ośrodków, które to oferują. Ile kosztuje prywatne leczenie odwykowe w takim ośrodku oraz jak wybrać najlepszy ośrodek leczenia alkoholizmu?

Przeczytaj również: Jak rozpocząć leczenie alkoholizmu? 6 etapów do sukcesu

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – co warto wiedzieć

Decyzja zapadła: prywatny odwyk alkoholowy. Cena to w takim wypadku nie wszystko – pod uwagę warto wziąć także zakres świadczonych usług, ponieważ często najtańsze ośrodki mają również dość ograniczoną ofertę. Trzeba sprawdzić zatem, czym różnią się poszczególne prywatne kliniki leczenia uzależnień – Warszawa to dla wielu osób najlepsza opcja ze względu na lokalizację, ale również poziom prowadzonej terapii.

Ile kosztuje leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień – ceny bywają naprawdę różne

Jeśli chodzi o leczenie alkoholizmu w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień, cena zależna jest przede wszystkim od długości turnusu – zazwyczaj należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie istnieje jednak jeden odgórny cennik, więc własne ceny ustala każdy ośrodek leczenia uzależnień. Warszawa nie jest pod tym względem wyjątkiem. O ile krótsze, dwutygodniowe turnusy kuszą niższą ceną (4 – 6 tys. zł), warto pamiętać, że jest to zwykle leczenie doraźne, opierające się na detoksie alkoholowym i wymagające kontynuowania terapii w trybie ambulatoryjnym lub w poradni.

Leczenie uzależnień to skomplikowany i długotrwały proces, nierzadko przerywany powrotami do nałogu. Dlatego, aby zwiększyć skuteczność terapii, rekomenduje się dłuższe (a zatem w konsekwencji droższe) pobyty (8 – 12 tygodni). W tym czasie pacjenci przechodzą detoks, a jednocześnie specjaliści psychoterapii uzależnień przybliżają im mechanizmy choroby alkoholowej oraz uczą efektywnych sposobów radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.

W tym kontekście na szczególną uwagę zasługuje nasz ośrodek, OD-NOWA, ponieważ z myślą o wszystkich osobach, które chcą szybko podjąć leczenie i jednocześnie nie mogą pozwolić sobie na wykupienie całego turnusu, oferujemy system MediRaty. To możliwość uzyskania finansowania leczenia alkoholizmu (lub innych uzależnień) w ośrodku – z najniższym oprocentowaniem i długim okresem spłaty. Dzięki temu osoba cierpiąca z powodu choroby alkoholowej może jak najszybciej podjąć leczenie!

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień – zwróć uwagę na standard opieki

Tak jak już to było wspomniane, przy wyborze nie należy kierować się wyłącznie ceną, może się bowiem okazać, że ośrodek, w którym turnus jest droższy o jedynie kilkaset złotych, zapewnia całodobowe wsparcie personelu medycznego czy dodatkowe konsultacje z terapeutami i psychologami. Co ważne, w każdej placówce realizowany jest ten sam program, ponieważ w Polsce leczenie bazuje na terapii strategiczno-strukturalnej. Lepsze placówki zapewniają jednak pacjentom dodatkowe zajęcia i możliwość pracy zarówno indywidualnej, jak i grupowej.

Terapia alkoholowa – warunki także mają znaczenie

Przy wyborze ośrodka należy zwrócić również uwagę na jego lokalizację: najlepszym wyborem jest zdecydowanie placówka położona w zacisznej okolicy, z dużymi terenami zielonymi pozwalającymi na kontakt z naturą. Jednocześnie istotny jest także dobry dojazd, zwłaszcza jeśli w ramach terapii przewidziane są odwiedziny bliskich. Nowoczesne prywatne ośrodki leczenia uzależnień przypominają dziś kurorty wypoczynkowe: pacjenci mają do dyspozycji w pełni wyposażone pokoje, ale również szereg możliwości konstruktywnego spędzania czasu, począwszy od tras spacerowych i boisk do gry w piłkę czy sal bilardowych, po siłownię na świeżym powietrzu, rowery lub nawet strefę SPA, basen i saunę. Takie dodatkowe zajęcia mają korzystny wpływ na samopoczucie podczas walki z nałogiem: chorzy nie nudzą się w czasie wolnym, wyrabiają zdrowe nawyki i jednocześnie odpoczywają od codziennego zgiełku i stresujących sytuacji.

Przeczytaj również: Przymusowe leczenie alkoholika bez jego zgody – czy ma sens?

Prywatny ośrodek terapii uzależnień – rozpocznij leczenie, nim nie jest za późno!

Nadal zbyt mało mówi się o tak zwanych alkoholikach wysokofunkcjonujących, którzy ukrywają swoją chorobę tak długo, jak tylko mogą – często nawet przez długie lata! Dla takich osób leczenie w ośrodku zamkniętym bywa wręcz nie do pomyślenia. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, najlepsze ośrodki terapii uzależnień, takie jak ośrodek OD-NOWA, umożliwiają anonimowe zgłoszenie i podjęcie walki z uzależnieniem poprzez rozpoczęcie indywidualnej, dopasowanej do potrzeb terapii. Jeśli przed rozpoczęciem leczenia powstrzymuje Cię wstyd, skontaktuj się z nami – pomagamy w walce z nałogiem wszystkim naszym pacjentom.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: