Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Leczenie alkoholizmu » Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – ile kosztuje leczenie?

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – ile kosztuje leczenie?

Alkoholizm jest chorobą, która może dotknąć każdego – dotyczy mężczyzn i kobiet w każdym wieku oraz młodzieży. W większości przypadków niezbędna jest terapia alkoholowa. To długi i złożony proces. Niekiedy jedyną szansą na powrót do normalnego funkcjonowania pozostaje zamknięty ośrodek leczenia uzależnień. Warszawa i okolice oferują tego rodzaju rozwiązania dla osób potrzebujących pomocy. Jaki jest koszt leczenia alkoholizmu w prywatnym ośrodku i dlaczego warto zdecydować się akurat na taką formę terapii?

Refundowane czy prywatne leczenie alkoholizmu – ceny i inne ważne kwestie

W Polsce jest możliwość leczenia alkoholizmu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – odbywa się ono w poradniach, szpitalach oraz ośrodkach odwykowych i jest bezpłatne. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Warszawa nie jest jednak pod tym względem wyjątkiem – tu oraz w innych polskich miastach czas oczekiwania na miejsce w poradni lub ośrodku może wynosić nawet… 2 lata! Tymczasem… Alkoholizm jest groźną i podstępną chorobą, a brak leczenia może skutkować nawet śmiercią chorego – nic zatem dziwnego, że wiele osób, zamiast oczekiwać na refundowane terapie alkoholowe, decyduje się na prywatne leczenie uzależnień. Warszawa ma w swojej najbliższej okolicy kilka ośrodków, które to oferują. Jaki jest w nich koszt leczenia oraz jak wybrać najlepszy ośrodek leczenia alkoholizmu?

Przeczytaj również: Jak rozpocząć leczenie alkoholizmu? 6 etapów do sukcesu

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – co warto wiedzieć

Decyzja zapadła: prywatny odwyk alkoholowy. Cena to w takim wypadku nie wszystko – pod uwagę warto wziąć także zakres świadczonych usług, ponieważ często najtańsze ośrodki mają również dość ograniczoną ofertę. Trzeba sprawdzić zatem, czym różnią się poszczególne prywatne kliniki leczenia uzależnień – Warszawa to dla wielu osób najlepsza opcja ze względu na lokalizację, ale również poziom prowadzonej terapii.

Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu – ceny bywają naprawdę różne

Jeśli chodzi o leczenie alkoholizmu, cena zależna jest przede wszystkim od długości turnusu – zazwyczaj należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie istnieje jednak jeden odgórny cennik, więc własne ceny ustala każdy ośrodek leczenia uzależnień. Warszawa nie jest pod tym względem wyjątkiem. O ile krótsze, dwutygodniowe turnusy kuszą niższą ceną, warto pamiętać, że jest to zwykle leczenie doraźne, opierające się na detoksie alkoholowym i wymagające kontynuowania terapii w trybie ambulatoryjnym lub w poradni. Rekomendowanym rozwiązaniem jest dłuższy pobyt, podczas którego pacjenci mogą liczyć na odtruwanie, ale również poznają mechanizmy uzależnienia oraz podejmują pracę nad efektywnymi sposobami radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza ośrodek OD-NOWA, ponieważ z myślą o wszystkich osobach, które chcą szybko podjąć leczenie i jednocześnie nie mogą pozwolić sobie na wykupienie całego turnusu, oferuje system MediRaty. To możliwość uzyskania finansowania leczenia alkoholizmu (lub innych uzależnień) w ośrodku – z najniższym oprocentowaniem i długim okresem spłaty. Dzięki temu osoba cierpiąca z powodu choroby alkoholowej może jak najszybciej podjąć leczenie!

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień – zwróć uwagę na standard opieki

Tak jak już to było wspomniane, przy wyborze nie należy kierować się wyłącznie ceną; może się bowiem okazać, że ośrodek, w którym turnus jest droższy o jedynie kilkaset złotych, zapewnia całodobowe wsparcie personelu medycznego czy dodatkowe konsultacje z terapeutami i psychologami. Co ważne, w każdej placówce realizowany jest ten sam program, ponieważ w Polsce leczenie bazuje na terapii strategiczno-strukturalnej. Lepsze placówki zapewniają jednak pacjentom dodatkowe zajęcia i możliwość pracy zarówno indywidualnej, jak i grupowej.

Terapia alkoholowa – warunki także mają znaczenie

Przy wyborze ośrodka należy zwrócić również uwagę na jego lokalizację: najlepszym wyborem jest zdecydowanie placówka położona w zacisznej okolicy, z dużymi terenami zielonymi pozwalającymi na kontakt z naturą. Jednocześnie istotny jest także dobry dojazd, zwłaszcza jeśli w ramach terapii przewidziane są odwiedziny bliskich. Nowoczesne prywatne ośrodki leczenia uzależnień przypominają dziś kurorty wypoczynkowe: pacjenci mają do dyspozycji w pełni wyposażone pokoje, ale również szereg możliwości konstruktywnego spędzania czasu, począwszy od tras spacerowych i boisk do gry w piłkę czy sal bilardowych, po siłownię na świeżym powietrzu, rowery lub nawet strefę SPA, basen i saunę. Takie dodatkowe zajęcia mają korzystny wpływ na samopoczucie podczas walki z nałogiem: chorzy nie nudzą się w czasie wolnym, wyrabiają zdrowe nawyki i jednocześnie odpoczywają od codziennego zgiełku i stresujących sytuacji.

Przeczytaj również: Przymusowe leczenie alkoholika bez jego zgody – czy ma sens?

Prywatny ośrodek terapii uzależnień – rozpocznij leczenie, nim nie jest za późno!

Nadal zbyt mało mówi się o tak zwanych alkoholikach wysokofunkcjonujących, którzy ukrywają swoją chorobę tak długo, jak tylko mogą – często nawet przez długie lata! Dla takich osób leczenie w ośrodku zamkniętym bywa wręcz nie do pomyślenia. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, najlepsze ośrodki terapii uzależnień, takie jak ośrodek OD-NOWA, umożliwiają anonimowe zgłoszenie i podjęcie walki z uzależnieniem poprzez rozpoczęcie indywidualnej, dopasowanej do potrzeb terapii. Jeśli przed rozpoczęciem leczenia powstrzymuje Cię wstyd, skontaktuj się z nami – pomagamy w walce z nałogiem wszystkim naszym pacjentom.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: