Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Terapia stacjonarna uzależnień – czym jest i ile trwa?

Terapia stacjonarna uzależnień – czym jest i ile trwa?

Terapia uzależnień – zarówno od alkoholu, jak i substancji psychoaktywnych – jest trudnym i złożonym procesem, którego powodzenie zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest forma podjętego leczenia: niekiedy jedynym rozwiązaniem jest terapia stacjonarna. Na czym polega stacjonarne leczenie alkoholizmu oraz narkomanii, ile trwa terapia alkoholowa stacjonarna oraz jaka lokalizacja sprawdzi się najlepiej na leczenie uzależnień – Warszawa czy może raczej mniejsza miejscowość?

Stacjonarna terapia uzależnień: kiedy jest najlepszym rozwiązaniem?

Niekiedy zamknięta klinika uzależnień od alkoholu jest tak naprawdę jedynym sposobem na wyjście z choroby. Leczenie w trybie zamkniętym to przede wszystkim wyjście dla osób, które nie mają silnej motywacji – w takim wypadku cykliczne zgłaszanie się do poradni alkoholowej może być dla osoby uzależnionej zbyt dużym wyzwaniem. Klinika uzależnień alkoholowych pozwala na odcięcie się od codzienności – problemów w pracy lub szkole, nieodpowiedniego towarzystwa czy stresujących sytuacji. Z jednej strony pacjenci mogą liczyć na nieustające wsparcie terapeutów i personelu, z drugiej – nie mają możliwości zaopatrzenia się w substancje psychoaktywne, dzięki czemu łatwiej jest im przetrwać chwile kryzysu. Taki ośrodek leczenia uzależnień (Warszawa to jedna z najchętniej wybieranych lokalizacji) tworzy bezpieczne, kameralne warunki ułatwiające nie tylko walkę z nałogiem podczas zajęć, ale również wypełnienie całego czasu wolnego. Chory nie wraca po terapii grupowej lub indywidualnej do swojego domu i swoich problemów – to duże ułatwienie szczególnie na początku walki o życie w trzeźwości. w przypadku leczenia przymusowego klinika leczenia uzależnień to jedyna szansa na egzekwowanie postanowień sądu.

Przeczytaj także: Jak zmotywować alkoholika do leczenia?

Na czym polega terapia stacjonarna uzależnień?

Jak wygląda taka terapia stacjonarna? Alkoholizm wymaga kompleksowego działania, które często rozpoczyna się w momencie detoksu, czyli odtrucia alkoholowego. Pacjentom podaje się kroplówki i środki ułatwiające powrót do równowagi psychofizycznej oraz przerwanie ciągu picia. Dopiero gdy organizm pozbędzie się wszystkich toksyn, możliwe jest rozpoczęcie pracy terapeutycznej. Stacjonarna terapia uzależnień polega na powstrzymaniu choroby, ale również na nauczeniu pacjentów skutecznej walki z uzależnieniem oraz trwania w abstynencji – także w sytuacjach stresowych. To zwykle długotrwały proces składający się z wielu etapów – począwszy od prawidłowego zdiagnozowania problemu, poprzez pomoc w zrozumieniu źródła uzależnienia i odpowiednie wsparcie psychiczne, po pokazanie drogi do życia w trzeźwości i uświadomienie negatywnych skutków towarzyszących każdemu uzależnieniu. 

Ile trwa leczenie? Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna i zależy od potrzeb konkretnego pacjenta; przyjmuje się jednak, że leczenie w ośrodku zamkniętym trwa kilka tygodni, a oprócz pracy z terapeutami chorzy spędzają także czas we własnym gronie oraz korzystają z atrakcji i uczą się efektywnych sposobów radzenia sobie ze stresem. Podobnie wygląda leczenie uzależnień od narkotyków; Warszawa dysponuje bowiem ośrodkami, które leczą nie tylko alkoholizm, ale również uzależnienia od innych substancji psychoaktywnych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka?

Gdzie najskuteczniej przebiega terapia dla alkoholików – Warszawa czy raczej mniejsza miejscowość lub całkowite odludzie będzie najlepszym wyborem? Jeśli chodzi o leczenie uzależnień, Warszawa ma do zaoferowania całkiem wiele, a najchętniej wybieraną opcją jest ośrodek OD-NOWA. Znajduje się on w niedalekiej odległości od miasta, ale jednocześnie w cichej i spokojnej okolicy – dzięki temu osoby uzależnione mogą odciąć się od swoich problemów i odpocząć, a zarazem pozostawać w kontakcie z bliskim osobami. W Internecie można przeczytać wiele pozytywnych opinii na temat tego, jak przebiega w nim terapia alkoholowa: Warszawa słynie ze specjalistów, którzy mają duże doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi. Połączenie najwyższej jakości obsługi oraz pięknych, zielonych terenów wokół kliniki sprawiają, że uczestnicy turnusów odwykowych doskonale czują się w ośrodku OD-NOWA i mogą skupić się na walce z uzależnieniem. Co ważne, prywatny ośrodek leczenia uzależnień zapewnia pacjentom anonimowość, a długość pobytu może być dostosowana do indywidualnych potrzeb osób aktywnych zawodowo. Jeśli szukasz skutecznego sposobu na walkę z nałogiem – swoją lub bliskiej osoby – ośrodek OD-NOWA w okolicy Warszawy to zdecydowanie najlepszy wybór!

Przeczytaj także: Ośrodek terapii uzależnień OD-NOWA – co warto o nas wiedzieć?

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: