Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Odtrucie alkoholowe – ile trwa i na czym polega?

Odtrucie alkoholowe – ile trwa i na czym polega?

Wielu uzależnionych nie chce zaprzestać picia, bo przeraża ich myśl o odtruciu alkoholowym. W poniższym tekście przybliżamy ten temat. Warto wiedzieć, na czym polega odtrucie alkoholowe, jak to działa i dlaczego jest ważne.

Uzależnienie to choroba postępująca

Uzależnienie od alkoholu niesie za sobą konsekwencje zdrowotne. Wraz z kolejną dawką alkoholu do organizmu trafiają toksyny, a ich nadmiar prowadzi do utraty zdrowia fizycznego i psychicznego. Kolejne dawki alkoholu coraz bardziej zaburzają pracę organizmu.

Dla osoby borykającej się z chorobą alkoholową, dla której alkohol staje się nierzadko wręcz pożywieniem, gwałtowne przejście w stan trzeźwości może wiązać się z pewnymi powikłaniami (istnieje ryzyko wystąpienia padaczki, majaczenia alkoholowego). Nagłe odstawienie używki bywa trudne dla uzależnionego, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jak więc pomóc alkoholikowi?

Odtrucie alkoholowe pod nadzorem lekarza specjalisty

Detoks alkoholowy pod okiem specjalisty

Niezwykle istotne jest, aby proces odtruwania alkoholowego postępował stopniowo pod opieką specjalisty. Wielu lekarzy zajmuje się pomocą w detoksie alkoholowym w domu, odtrucie można odbyć również w szpitalu, na oddziale detoksykacyjnym. Jest ono wówczas refundowane ze środków NFZ, pacjent musi jednak posiadać skierowanie z Poradni Leczenia Uzależnień.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygląda detoks alkoholowy i jak skomplikowany jest to proces. Samodzielna detoksykacja alkoholowa może przynieść dobre efekty, jeśli następuje ona po jednorazowym epizodzie nadużycia napojów wysokoprocentowych. Jeżeli jednak pacjent trwa w wielodniowym lub wielotygodniowym ciągu alkoholowym, konieczne jest profesjonalne wsparcie.

Prywatne odtruwanie alkoholowe w ośrodku leczenia uzależnień

Detoks alkoholowy można przeprowadzić również, zapisując się na terapię leczenia alkoholizmu w prywatnym ośrodku. W OD NOWA współpracujemy z jednym z najlepszych detoksów w Warszawie, również na miejscu do dyspozycji pacjenta jest lekarz monitorujący stan fizyczny osób zgłaszających się na leczenie.

Już po jednej dobie od odstawienia alkoholu mogą wystąpić objawy alkoholowego zespołu odstawiennego, takie jak:

 • zawroty i bóle głowy,
 • tiki nerwowe,
 • zaburzenie rytmu serca,
 • biegunka i wymioty,
 • zaburzenie snu,
 • stany lękowe, depresja.

Odtrucie poalkoholowe pozwala zniwelować nieprzyjemne dolegliwości fizyczne i psychiczne, dzięki czemu proces leczenia alkoholizmu staje się dla pacjenta znacznie łatwiejszy. Warto go zatem wesprzeć profesjonalnym prywatnym detoksem alkoholowym w ośrodku leczenia uzależnień.

Zerwanie z nałogiem wymaga wiele determinacji. Jak wyglądają pierwsze dni po odstawieniu alkoholu? 

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Detoks alkoholowy – czyli inaczej odtrucie alkoholowe – to dla wielu alkoholików pierwszy krok na drodze do terapii. Jest on niezbędny, aby leczenie mogło zakończyć się sukcesem. Odtrucie alkoholowe polega zatem na przerwaniu ciągu alkoholowego i ułatwienie pacjentowi proces trzeźwienia. Pozwala przerwać ciąg alkoholowy i ułatwić pacjentowi proces trzeźwienia. Detoksykacja organizmu jest w pełni bezpieczna.

Jak wygląda detoks alkoholowy?

Przed przystąpieniem do detoksykacji alkoholowej wykonuje się diagnostykę stanu pacjenta – dzięki temu można ocenić stopień zaawansowania choroby alkoholowej i zatrucia. W dalszych etapach dochodzi do:

 • całkowitego usunięcia z krwioobiegu substancji aktywnych oraz szkodliwych,
 • uzupełnienia niedoborów mineralnych i witamin,
 • przywrócenia równowagi w gospodarce wodno-elektrolitowej.

Podczas odtruwania alkoholowego tych działań pacjentowi podaje się płyny i leki (np. środki uspokajające, przeciwbólowe), aby zlikwidować ryzyko pojawienia się dotkliwych powikłań spowodowanych odstawieniem alkoholu.

Reakcja na detoks organizmu po alkoholu bywa zróżnicowana, warunkuje ją częstotliwość picia, wiek, płeć. Co za tym idzie, podejście do tego tematu powinno być indywidualne, dlatego, aby wygrana z alkoholizmem była skuteczna, osoba chora powinna zostać otoczona profesjonalną opieką.

Ośrodek leczenia alkoholizmu, który organizuje prywatne odtrucie alkoholowe jest dobrym miejscem, aby proces przebiegał spokojnie, a uzależniony nie czuł osamotnienia. Opieka w klinice leczenia uzależnień ma charakter medyczny i terapeutyczny – osoba lecząca się otrzymuje wsparcie psychologiczne. Odtrucie alkoholowe jest ważnym, ale i nie zawsze koniecznym początkiem leczenia dla pacjenta. Są osoby, które zaprzestają picia bez dodatkowego odtruwania.

Detoks alkoholowy może być pierwszym etapem leczenia. Jak wygląda terapia w zamkniętym ośrodku odwykowym

Możliwe skutki uboczne detoksu alkoholowego

Skutkami ubocznymi zastosowania detoksu alkoholowego są:

W początkowej fazie:

 • bóle głowy,
 • bóle mięśni,
 • nadmierne pocenie się,
 • nudności i wymioty,
 • biegunka.

W kolejnych etapach detoksu alkoholowego mogą wystąpić:

 • rozdrażnienie,
 • zaburzania snu,
 • napady lękowe,
 • agresja,
 • omamy,
 • majaczenie.

Ile trwa odtrucie alkoholowe?

Sam detoks alkoholowy proces oczyszczania organizmu z toksyn trwa kilka dni, jednak powrót „do siebie” może potrwać nawet kilka miesięcy. Trzeba pamiętać, że oprócz fizyczności, zdrowienie z uzależnień oczyszcza również duchowo. Samo odtrucie alkoholowe to dopiero początek. Czasem to warunek konieczny, aby rozpocząć leczenie.

Osoby nadużywające alkoholu, które podjęły się wprowadzenia takich zmian, przyznają, że trud włożony w tę pracę przekłada się na najwspanialsze zmiany w życiu. Pacjentom przywracane są siły fizyczne, psychiczne i poczucie mocy sprawczej. Poczucie, że nareszcie mogą sami o sobie decydować, że alkohol przestaje decydować za nich.

W następnych krokach, po ukończeniu cyklu leczenia w ośrodku terapii uzależnień, warto zgłosić się do 12- krokowej wspólnoty AA. Więcej o ruchu AA w artykule 12 kroków – czym są i jak pomagają? Poradnik

Ile trwa odtrucie alkoholowe?

Jaka jest cena detoksu alkoholowego?

Cena detoksu alkoholowego jest uzależniona od od wielu czynników. Cena ta jest wliczona w pobyt osoby w ośrodku leczenia uzależnień. Po więcej informacji odnośnie ceny detoksu alkoholowego zapraszamy do kontaktu.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: