Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Trening asertywnych zachowań abstynenckich – co to jest, ile trwa, kto go potrzebuje

Trening asertywnych zachowań abstynenckich – co to jest, ile trwa, kto go potrzebuje

Zmaganie się z problemem alkoholowym to trudna i wymagająca droga. Wiele osób w trakcie terapii doświadcza momentów zwątpienia i zmaga się z częstymi pokusami. Jak sobie z tym radzić? Jak umieć odmawiać, gdy inni namawiają do picia? Pomocny może być trening asertywnych zachowań abstynenckich. 

TAZA, czyli trening asertywnych zachowań abstynenckich, to metoda, która pozwala alkoholikom lepiej radzić sobie z presją otoczenia i trudnymi emocjami. Poznanie i przećwiczenie technik asertywnego zachowania w kontekście odmawiania alkoholu stanowi zwykle jeden z etapów leczenia uzależnienia.

Na czym polega trening asertywnych zachowań abstynenckich

Trening asertywnych zachowań abstynenckich to praktyczna forma wsparcia dla osób uzależnionych, która uczy je, jak skutecznie odmawiać alkoholu w sytuacjach towarzyskich, zawodowych czy rodzinnych. Podczas zajęć uczestnicy pracują nad swoimi reakcjami, aby móc stanowczo, skutecznie, bez poczucia winy i urażenia innych powiedzieć „NIE”, gdy ktoś proponuje im alkohol.

Trenowanie asertywnego zachowania abstynenckiego bazuje na symulacjach zwykłych, codziennych sytuacji, w jakich może się znaleźć każdy alkoholik: spotkanie ze znajomymi, impreza rodzinna, półoficjalna rozmowa biznesowa i tym podobne. Uczestnicy treningu uczą się, jak reagować na różne rodzaje presji: śmiech, agresywny nacisk ze strony otoczenia, a nawet własne wątpliwości. Celem metody TAZA  jest wypracowanie takich odpowiedzi i zachowań, które pozwolą osobie uzależnionej utrzymać abstynencję w każdych okolicznościach.

TAZA w praktyce

W trakcie spotkania uczestnicy treningu odgrywają scenki symulujące częste sytuacje z życia codziennego, w których osoba uzależniona musi radzić sobie z namowami na alkohol. 

Każda symulacja i przykłady asertywnych zachowań są omawiane przez prowadzącego oraz przez grupę. „Główny bohater” ocenia, czy udało mu się zrealizować założony cel, jak się z tym czuje, co jest do zmiany etc. Pozostali uczestnicy symulacji oraz jej obserwatorzy także się wypowiadają, podrzucając niekiedy własne pomysły na asertywność w danej sytuacji. Terapeuta prowadzący trening zwraca natomiast uwagę między innymi na to, czy osoba ćwicząca abstynencką asertywność jest w tym wiarygodna, czy jej słowa zgadzają się z mową ciała, czy można coś zrobić lepiej, inaczej… 

Każda taka sesja to wiele emocji i długie, cenne dyskusje oraz dzielenie się doświadczeniami. Scenki do przećwiczenia wybierane są zazwyczaj przez samego zainteresowanego – to on wie najlepiej, co sprawia mu największy kłopot. Niektórzy nie umieją odmawiać picia alkoholu podczas spotkania w kawiarni czy pubie, inni nie potrafią powiedzieć „nie” szefowi albo kobiecie, jeszcze inni nie wiedzą, jak „obronić się” w obliczu presji całej grupy, gdy na przykład koledzy z pracy namawiają na wódkę z okazji wypłaty albo chcą „oblać” udany projekt, ślub współpracownika, narodziny jego dziecka czy po prostu „napić się – przy piątku”.

Trening asertywnych zachowań abstynenckich podczas sesji grupowej – www.odnowa24h.pl
Asertywne zachowanie abstynenckie można wyćwiczyć podczas sesji i stosować je w prawdziwym życiu.

Jak długo trwa trening asertywnych zachowań abstynenckich

Uczenie się technik asertywnego zachowania to rzecz indywidualna – jednemu idzie lepiej, drugiemu trochę gorzej, więc potrzebuje na to więcej czasu i ćwiczeń. Trening trwa zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy i odbywa się w formie cyklicznych spotkań. Najczęściej zajęcia prowadzone są w małych grupach, co pozwala na wymianę doświadczeń oraz wzajemną pomoc wśród uczestników. Każda sesja może trwać od półtorej do dwóch godzin, a liczbę takich spotkań dostosowuje się zwykle do potrzeb danej grupy.

Niektóre osoby, w zakresie asertywnych zachowań abstynenckich, korzystają z indywidualnych konsultacji z terapeutą, co pozwala skupić się na specyficznych trudnościach i bardziej spersonalizowanych scenariuszach. To opcja szczególnie przydatna dla tych, którzy odczuwają duży lęk przed reakcjami innych lub mają problemy z pewnością siebie.

Dla kogo jest trening asertywnych zachowań abstynenckich

Zasady zachowań asertywnych powinien znać każdy, bo to przydatna rzecz w codziennym życiu – zarówno prywatnym, jak i zawodowym. Trening asertywnych zachowań abstynenckich jest natomiast zaprojektowany przede wszystkim z myślą o alkoholikach w trakcie leczenia uzależnienia, a także o tych, którzy podjęli decyzję o utrzymaniu abstynencji. Jest on również pomocny dla osób, które doświadczyły bądź doświadczają nawrotów uzależnienia i chcą lepiej przygotować się na przyszłość. 

TAZA bywa ponadto wartościową opcją dla najbliższych alkoholika, ponieważ rozumienie mechanizmów asertywności i strategii radzenia sobie z pokusami pomaga wspierać go w trudnych chwilach.

Czy warto przejść trening asertywnych zachowań abstynenckich

Osoby uczestniczące w takich treningach często podkreślają, że lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych, nie czują się zmuszane do tłumaczenia z odmowy picia alkoholu, mają większą kontrolę nad swoim życiem. Dzięki zdobytym umiejętnościom są w stanie unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do nawrotu picia. Dla wielu uczestników trening asertywnych zachowań abstynenckich okazuje się przełomowym momentem, który pozwala im odzyskać radość z życia w trzeźwości.

TAZA to skuteczne narzędzie w walce z uzależnieniem, ale też szansa na rozwój osobisty. Ułatwia trzymanie się z dala od alkoholu oraz lepsze zrozumienie własnych potrzeb i granic.

***

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich walczy z uzależnieniem
i potrzebuje treningu abstynenckiej asertywności,
zgłoś się do nas, powiemy Ci, co robić.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: