Depresja a uzależnienie

Gdy osoba uzależniona cierpi na stany depresyjne, a jedyne wyjście dla siebie widzi w używkach, to funkcjonowanie w codzienności staje się koszmarem. Zwłaszcza, że objawy depresji i skutki zażywania oddziaływając na siebie pogłębiają autodestrukcję. Bez specjalistycznej pomocy i wiedzy na temat obu chorób ciężko wyjść z tego zamkniętego koła. Nie masz pewności czy ten problem dotyczy Ciebie – poczytaj nasz tekst.

Używki pozwalają szybko i łatwo oderwać się od problemów, zapomnieć i choć przez chwilę poczuć się pozornie wolnym. To jeden z powodów, dla których wiele osób sięga po nie w sytuacjach trudnych, traumatycznych czy doświadczając negatywnych emocji. Zarówno skutkiem, jak i przyczyną stosowania środków zmieniających świadomość może być depresja. Związek pomiędzy nią a uzależnieniem jest dwukierunkowy. Oto, co potrzebujesz o nim wiedzieć.

Depresja może również zaistnieć jako skutek uboczny stosowania niektórych leków m.in. neuroleptyków, steroidów, hormonalnych środków antykoncepcyjnych czy nasennych, a w przypadku ich nadużywania może prowadzić do uzależnienia.

Gdy depresja towarzyszy chorobie uzależnienia

Nieleczona depresja może wywołać lub pogłębić uzależnienie, a przyjmowanie substancji psychoaktywnych nasilić lub spowodować depresję.

Wielu podopiecznych naszego ośrodka leczenia uzależnień Od-Nowa opowiada, że byli przekonani, że picie i branie jest jedynym sposobem na przeżycie życia. Używki pomagały przetrwać trudne momenty, radzić sobie z emocjami, poczuciem beznadziei i głębokim smutkiem. Pomagały się odciąć, rozpłakać, spać, pracować, jeść albo nie jeść. Z reguły nie zdawali sobie sprawy, że dotyka ich nie tylko uzależnienie, ale również depresja. Jeśli lekarze zdiagnozowali depresję, to oni nie przyznawali się do czynnego alkoholizmu czy narkomanii. Jeśli diagnozowano u nich uzależnienie, to nie zawsze trafiali do psychiatry, który diagnozowałby depresję. I tak zdarzało im się cierpieć wiele lat, do momentu aż kompetentny profesjonalista nie połączył obu wątków.

Uzależniony mężczyzna w depresji
Kobieta w tle mostu

Twarzą w twarz z depresją

Diagnozowanie współistnienia uzależnienia i depresji nie jest łatwe. Zażywanie narkotyków może imitować objawy depresji, co znacznie utrudnia rozpoznanie. Jeśli obawiasz się, że problem może dotyczyć Ciebie lub bliskiej Ci osoby, to przeanalizuj następujące punkty:

  • bierzesz albo pijesz, aby poradzić sobie ze złym samopoczuciem, wspomnieniami, uczuciami, trudnymi sytuacjami
  • przeżywasz bezbrzeżny smutek, gdy jesteś trzeźwy
  • doświadczyłeś/-aś traumy, z którą nie umiesz sobie poradzić
  • byłeś wcześniej leczony/leczona z powodu uzależnienia lub problemów ze zdrowiem psychicznym
  • ludzie z Twojego otoczenia sugerują, że coś jest nie w porządku z Twoją psychiką
  • masz myśli samobójcze lub podejmujesz próby samobójcze będąc pod wpływem

Nadużywanie alkoholu, narkotyków czy leków dla wielu osób jest sposobem na maskowanie objawów depresji i problemów psychicznych. W rzeczywistości nie leczą one choroby. Wręcz przeciwnie, wywołują skutki uboczne i pogarszają jej objawy.

Przeczytaj również: Przyczyny uzależnień.

Kobieta w depresji

Trudności w diagnostyce

Jak podaje WHO, na całym świecie na depresję cierpi ponad 264 miliony osób! (*https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression) Może mieć ona różne oblicza i źródła. Zwykle wynika z interakcji czynników społecznych, psychologicznych, biologicznych, środowiskowych i genetycznych. Dotyka osób w każdym wieku (częściej kobiet niż mężczyzn). Może mieć przebieg łagodny, umiarkowany lub ciężki. Wśród jej charakterystycznych objawów wymienia się:

  • długotrwałe obniżenie nastroju
  • głęboki smutek
  • zaniedbywanie codziennych obowiązków
  • wycofanie się z życia rodzinnego i społecznego
  • nieustanne zmęczenie i brak energii
  • poczucie winy
  • niska samoocena
  • zaburzenia snu
  • brak apetytu lub nadmierny apetyt
  • poczucie beznadziei
  • lęk
  • myśli samobójcze.

Jeśli zauważysz, że cierpisz z powodu wyżej wymienionych sytuacji i czujesz, że już masz dość, zgłoś się po pomoc np. do ośrodka leczenia uzależnień. Odstawienie używek i obserwacja pod okiem specjalistów z ośrodka leczenia uzależnień pozwoli potwierdzić czy doświadczasz depresji. Otrzymasz również odpowiednią pomoc psychiatryczną.

Podwójna diagnoza i co dalej?

Objawy depresji mogą być przerażające i tworzyć w Twojej głowie negatywne myśli i obrazy. Możesz się ich wstydzić i obawiać, jak zareaguje Twoje otoczenie. Jednak wiedz, że trudności natury psychicznej mogą dotknąć każdego. Nie ignoruj ich, czekając, aż znikną!

Przyznanie się do istnienia problemu, odpowiednio wczesna diagnoza i podjęcie specjalistycznego leczenia w ośrodku terapii uzależnień, daje szanse na wyzdrowienie i normalne życie. Psychoterapia, niekiedy wspierana farmakoterapią może przynieść bardzo dobre efekty.

Nie czekaj! Działaj!

Jeśli podejrzewasz u siebie lub bliskiej osoby współwystępowanie depresji i uzależnienia, jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą z ośrodka leczenia uzależnień. Im dłużej trwa choroba, tym większych zniszczeń dokonuje w życiu i psychice. Przeczytaj również: Jak pomóc osobie uzależnionej.

Potrzebujesz wsparcia i pomocy? Zadzwoń do naszego ośrodka pod nr tel. 503 90 90 93. Odpowiemy na Twoje pytania i wesprzemy w trudnych momentach. Opinie dotychczasowych pacjentów znajdziesz tutaj.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: