Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od marihuany – objawy, skutki i leczenie

Uzależnienie od marihuany – objawy, skutki i leczenie

Uzależnienie od marihuany to nadal stosunkowo rzadko poruszane zagadnienie. O wiele częściej rozmawiamy o uzależnieniu od papierosów lub alkoholu; objawy nadużywania są w tych przypadkach o wiele wyraźniej widoczne. Nie znaczy to jednak, że należy bagatelizować wpływ marihuany na organizm oraz ryzyko uzależnienia. Czy marihuana uzależnia? W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat działania marihuany oraz odpowiedź na wiele pytań.

Czujesz, że okazjonalne palenie marihuany wymyka się spod Twoje kontroli? Wiemy, jak wesprzeć Cię i Twoich bliskich w walce z nałogiem. Zadzwoń do nas!

503 90 90 93

Jak wygląda uzależnienie od marihuany – mechanizm działania THC

Marihuana jest terminem używanym na określenie substancji psychoaktywnej pozyskiwanej z liści konopi indyjskich. To jedna z najpopularniejszych substancji psychoaktywnych na świecie: palenie marihuany popularne jest obecnie nie tylko wśród młodzieży i młodych dorosłych, ale coraz częściej także w pozostałych grupach wiekowych. Warto zaznaczyć, że konopie indyjskie od wieków są wykorzystywane nie tylko do produkcji THC, ale również do wyrobu tkanin, lin, sieci, czy ubrań. Marihuanę pali się najczęściej w formie ręcznie zwijanych papierosów, często z dodatkiem tytoniu. Popularnym rozwiązaniem jest także palenie marihuany za pomocą fajek wodnych lub z wykorzystaniem charakterystycznych szklanych lufek.

THC (tetrahydrokannabinol) jest substancją odpowiedzialną za psychologiczne działanie marihuany: receptory kannabinoidowe w ludzkim mózgu znajdują się przede wszystkim w obszarach związanych z pamięcią, odczuwaniem przyjemności, myśleniem, percepcją czasu i koordynacją. THC poprzez wiązanie z receptorami aktywnie wpływa właśnie na te obszary i jednocześnie działa stymulująco na komórki odpowiedzialne za produkcję dopaminy. Jak długo utrzymuje się działanie marihuany na organizm? Przyjmuje się, że średnio faza euforii i wesołości trwa od 30 minut do godziny, faza relaksacji: około 1–2 godzin oraz faza izolacji (objawiająca się sennością, lekkim otępieniem i apatią): mniej więcej 2–3 godziny. Łączny czas działania to zatem jakieś 5 do 6 godzin.

Zaburzenia psychiczne takie jak halucynacje, zmiany myślenia czy urojenia występujące po spożyciu THC mogą, lecz nie muszą, wystąpić: silne uczucie spokoju lub wręcz przeciwnie – wzrost poziomu lęku wiążą się nie tylko z indywidualną reakcją organizmu, ale również mają związek ze stężeniem THC. Zazwyczaj spożycie poprawia samopoczucie, rozluźnia i działa relaksująco oraz przeciwbólowo, dlatego tak wiele osób decyduje się na palenie marihuany.

Większość palaczy przyznaje, że pali marihuanę jedynie okazjonalnie. Codzienne palenie marihuany jest zjawiskiem o wiele rzadszym – mówi się nawet, że uzależnienie fizyczne jest w przypadku tej substancji niemożliwe. Powszechnie panująca opinia o tym, że od marihuany nie da się uzależnić oraz liczne doświadczenia osób palących marihuanę często i w dużych ilościach, a następnie rzucających palenie bez żadnych problemów sprawiają, że długotrwałe palenie marihuany nie budzi u większości osób niepokoju. Jednak bagatelizowanie nadużywania substancji psychoaktywnych pozyskanych z konopi indyjskich to błąd, ponieważ mogą one powodować silne uzależnienie psychiczne.

Czy wiesz, jakie są najczęstsze przyczyny narkomanii?

Objawy uzależnienia od marihuany – jak rozpoznać? 

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD – 11 definiuje zarówno szkodliwe zażywanie (nadużywanie) substancji psychoaktywnych, jak i zespół uzależnienia. O pierwszym przypadku mówimy, gdy sposób stosowania substancji powoduje konkretne szkody zdrowotne – zarówno somatyczne, jak i psychiczne. Zespół uzależnienia jest z kolei stanem fizycznym i psychicznym spowodowanym używaniem substancji psychoaktywnych, na który składają się zespoły zjawisk fizjologicznych, behawioralnych i poznawczych. 

Uzależnienie od marihuany - odnowa24h.pl
Długotrwałe palenie marihuany grozi rozwojem zespołu uzależnienia.

Do objawów zespołu uzależnienia zaliczamy silną potrzebę lub przymus używania substancji psychoaktywnej i utratę samokontroli w używaniu tej substancji, przyjmowanie jej w celu uniknięcia objawów abstynencyjnych, wystąpienie zespołu abstynencyjnego, wzrost tolerancji, zażywanie substancji pomimo wyraźnych szkód oraz utrata innych zainteresowań. Przyjmuje się, że co najmniej trzy z powyższych objawów powinny występować w ciągu ostatniego roku, by móc zdiagnozować zespół uzależnienia.  

Długotrwałe palenie marihuany 

Regularne palenie marihuany, podobnie jak nadużywanie innych substancji o działaniu euforyzującym, może prowadzić do wystąpienia zespołu uzależnienia, przy czym ryzyko uzależnienia jest największe u osób deklarujących codzienne palenie marihuany, szczególnie w dużych dawkach. U takich osób możliwe jest wytworzenie tolerancji na subiektywne skutki zażywania oraz zespół odstawienny, będący reakcją na nagłe zaprzestanie używania. Nie jest to jednak reakcja tak silna, jak chociażby w przypadku odstawienia alkoholu. Najczęściej występujące objawy to drażliwość, stany lękowe, drżenia kończyn, wzmożona potliwość, zaburzenia snu i nudności.

Objawy uzależnienia od marihuany dotyczą nie tylko sfery fizjologicznej, ale również psychicznej i społecznej. Symptomy fizycznego uzależnienia zwykle trwają krótko i nie są mocno nasilone, a w wielu przypadkach nie stwierdza się w ogóle ich występowania. Wiele osób zastanawia się wręcz, czy marihuana to narkotyk, ponieważ w porównaniu z heroiną trudno mówić nawet o jakimkolwiek wpływie na organizm. Silne pragnienie lub wręcz przymus palenia marihuany, trudności w kontrolowaniu czasu i ilości zażywania, zwiększenie częstotliwości i ilości palenia, silna koncentracja wokół palenia marihuany oraz kontynuowanie jej palenia pomimo pojawiania się szkód psychicznych, to zdecydowanie sygnały ostrzegawcze, których nie należy bagatelizować. 

Jak wygląda zachowanie po marihuanie?

Choć objawy zażywania marihuany mogą różnić się u poszczególnych osób, warto poznać najpopularniejsze skutki, szczególnie jeśli zachodzi podejrzenie zażywania narkotyku przez osoby niepełnoletnie. Rozpoznanie sytuacji jest pierwszym etapem występującym jeszcze przed rozpoczęciem diagnostyki z wykorzystaniem specjalistycznych testów i konsultacjami ze specjalistą. 

Dziwne zachowanie bliskiej osoby, a w szczególności nastolatka może być wskazówką świadczącą o zażywaniu marihuany. Typowe objawy po marihuanie to z jednej strony szereg symptomów fizycznych, obejmujących wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie tętna, wysuszenie śluzówek jamy ustnej, pocenie się, zwiększenie apetytu, zaburzenia koordynacji ruchowej i uwagi, bóle i zawroty głowy oraz charakterystyczne przekrwienie gałek ocznych. Oczy po zapaleniu marihuany są czerwone, dodatkowo występuje mętnienie białek oczu, co w połączeniu z charakterystyczną, słodkawą wonią powinno zdecydowanie wzbudzić zainteresowanie. 

W pierwszej fazie działania marihuany pojawia się gadatliwość, euforia i beztroska oraz napady śmiechu – postronny obserwator zauważy, że są one zwykle nieadekwatne do sytuacji. W kolejnej fazie występuje wyciszenie i uspokojenie, często również stan błogości, zaś trzecia faza charakteryzuje się przede wszystkim sennością, apatią i spadkiem aktywności oraz zaburzeniami kontroli czasu. Choć działanie marihuany na organizm utrzymuje się do kilku godzin, to sama substancja pozostaje w organizmie nawet do trzech tygodni, dlatego możliwe jest jej wykrycie za pomocą testów na obecność THC w moczu, krwi lub… włosach.

Komunikacja z osobą w nałogu może być trudna. Zobacz, jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków

Jakie są skutki palenia marihuany? 

Oprócz krótkotrwałych skutków pojawiających się po zapaleniu marihuany, warto wspomnieć o konsekwencjach długofalowych. Skutki palenia marihuany będą różne u różnych osób. Okazjonalni palacze raczej nie odczują żadnych dolegliwości. Nie znaczy to jednak, że szkodliwość marihuany jest zerowa: w przypadku długotrwałego i regularnego palenia coraz częściej mówimy o niepożądanym wpływie THC na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Marihuana – skutki zdrowotne

THC wpływa na pracę serca i ciśnienie krwi: podczas używania substancji może wystąpić tachykardia oraz podwyższenie lub obniżenie ciśnienia, z czym wiążą się między innymi zawroty głowy. Skręty z marihuany nie są także wolne od substancji smolistych – nawet te, w których nie stosuje się dodatku tytoniu. Konsekwencją palenia jest zmniejszenie wydolności płuc i uszkodzenie oskrzeli, a także zwiększone ryzyko wystąpienia raka narządów układu oddechowego. Brak aktualnie danych odnośnie do wpływu palenia marihuany na płodność, jednak dzieci kobiet palących marihuanę w ciąży rodzą się znacząco mniejsze w porównaniu do dzieci niepalących matek. 

Marihuana a prowadzenie samochodu 

Bardzo ważnym aspektem jest także sprawność psychofizyczna kierowców: marihuana bywa stosowana jako zamiennik alkoholu, ponieważ poprawia nastrój i jednocześnie umożliwia prowadzenie samochodu. Podobnie jak inne środki zmieniające świadomość, marihuana zwiększa ryzyko wypadku podczas prowadzenia pojazdu. Spożycie THC w dawce 10 – 15 mg (ilość znajdująca się zwykle w jednym skręcie) w ciągu jednej godziny odpowiada od 0,5 do 1 promila alkoholu i może powodować zaburzenia poznawcze upośledzające zdolność prowadzenia samochodu. Marihuana może bowiem wpływać na czas reakcji, koordynację wzrokowo-ruchową, sprawność motoryczną, pamięć krótkoterminową i czas percepcji. 

Testy drogowe pokazują, że jazda po alkoholu jest zdecydowanie bardziej niebezpieczna od jazdy pod wpływem THC, jednak warto zrezygnować z jazdy samochodem na około 24 godziny po zapaleniu – po takim czasie przemijają bowiem bezpośrednie efekty spożycia konopi wpływające na zdolność prowadzenia pojazdu.

Marihuana – skutki psychiczne 

Jakie mogą być skutki uzależnienia od marihuany? Jeśli chodzi o psychiczne skutki palenia marihuany, istnieją dowody kliniczne przemawiające za tym, że długotrwałe palenie może wpływać na wyższe funkcje poznawcze: pamięć, uwagę, proces selekcji i integracji informacji, a także na pamięć krótkoterminową i zdolność koncentracji. Wpływ marihuany na pamięć jest szczególnie istotny w przypadku młodzieży, u której będzie wiązał się z trudnościami w nauce, choć może dotykać także osób dorosłych, których praca polega wymaga dużej sprawności poznawczej.

Intensywne zażywanie konopi może wiązać się również z depersonalizacją i derealizacją, zmianami w postrzeganiu i omamami; mogą pojawić się także napady paniki, lęki i urojenia. Długoletnie zażywanie marihuany może być również przyczyną anhedonii i zaburzeń nastroju; choć związek palenia marihuany z depresją nie został jeszcze dokładnie wyjaśniony, to jednak zaobserwowano, że spożycie marihuany jest wyższe w przypadku osób leczonych pierwotnie z powodu depresji. 

Uzależnienie od marihuany wśród nastolatków - odnowa24h.pl
Do uzależnienia od marihuany bardzo często dochodzi wśród osób nastoletnich.

Marihuana a choroby psychiczne 

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że marihuana powoduje występowanie powikłań psychotycznych; w dużych dawkach palenie marihuany może, choć nie musi, wywołać psychozę z zaburzeniami świadomości. Może skutkować gonitwą myśli, omamami wzrokowymi i słuchowymi, urojeniami, lękami i hipomanią. Według niektórych specjalistów używanie dużych dawek marihuany może również przyspieszyć rozwój schizofrenii u osób podatnych genetycznie, choć nie potwierdzono jeszcze istnienia związku przyczynowo-skutkowego. 

Często opisywany w następstwie nadużywania marihuany zespół amotywacyjny u dorosłych objawia się zanikiem woli do wykonywania codziennych czynności i spłyceniem doznań emocjonalnych, utratą ambicji oraz mniejszej efektywności w nauce i pracy. Badania wskazują, że występuje on przede wszystkim w przypadku długotrwałego i intensywnego zażywania konopi.

Uzależnienie od marihuany a kontakty społeczne

W obszarze funkcjonowania społecznego konsekwencje zależą od określonego stylu zażywania substancji psychoaktywnych. Wyróżnić możemy styl eksperymentalny – zażywający szuka nowych doświadczeń, zwykle w okresie dojrzewania, rekreacyjny – sposób spędzania wolnego czasu, metoda na zrelaksowanie i poprawę samopoczucia oraz przewlekły – palenie staje się częścią rutyny życia. Choć osoby palące marihuanę w sposób przewlekły mogą doskonale funkcjonować w społeczeństwie, to jednak część badań wskazuje na możliwość wystąpienia problemów rodzinnych oraz w relacjach partnerskich i pogorszenie relacji interpersonalnych. Problemy społeczne często związane są nie tyle z samym działaniem THC na organizm, co z kryminalizacją zjawiska poprzez karanie za posiadanie narkotyków, również w niewielkiej ilości.

Leczenie uzależnienia od marihuany – jak pomóc? 

Leczenie uzależnienia od marihuany, tak jak w przypadku innych uzależnień, wymaga przede wszystkim chęci zmiany u osoby uzależnionej; bez motywacji nawet najlepsza terapia nie przyniesie pożądanych efektów. Dotychczas nie opracowano skutecznych metod farmakoterapii uzależnienia od marihuany, jednak jest to rodzaj uzależnienia uwidaczniający się przede wszystkim w sferze psychicznej. Fizyczne symptomy zależności są na tyle rzadko stwierdzane, że odwyk od marihuany dotyczy przede wszystkim pracy z terapeutą uzależnień

Pierwszym krokiem do walki z nałogiem jest podjęcie terapii polegającej na wypracowaniu sposobów radzenia sobie z trudnościami i problemami oraz znalezieniu alternatywnych form spędzania czasu bez konieczności zażywania narkotyków.

Długość trwania terapii zależy od wielu indywidualnych czynników. Praca terapeutyczna z osobą uzależnioną od marihuany jest podobna do pracy z osobami uzależnionymi od innych substancji – warto zdecydować się na pomoc profesjonalisty. Doświadczony terapeuta nie tylko pomoże w wyjściu z uzależnienia, ale również zapewni wsparcie emocjonalne po zakończeniu terapii.

Życie z osobą uzależnioną od marihuany wydaje się o wiele łatwiejsze od koszmaru, który nierzadko przeżywa rodzina osoby uzależnionej od alkoholu lub narkotyków „twardych”. Nie należy jednak bagatelizować problemu; jeśli widzisz, że bliska osoba wyraźnie nadużywa marihuany, podejmij próbę rozmowy o ewentualnej terapii odwykowej i psychoterapii. Wsparcie i akceptacja powinny dotyczyć nie procesu palenia, a chęci walki z nałogiem. Warto zwrócić się również po pomoc do specjalistów, którzy zajmują się nie tylko terapią osób uzależnionych, ale również wsparciem bliskich, którzy nie radzą sobie z uzależnieniem w rodzinie lub związku.

Zobacz, jak wygląda proces leczenia uzależnienia od narkotyków

Zmagasz się z uzależnieniem od marihuany? Potrzebujesz wsparcia i pomocy? Zapraszamy do kontaktu z naszym ośrodkiem pod numerem telefonu 503 90 90 93. Pokażemy Ci, jak radzić sobie z chorobą i reagować w sytuacji, gdy czujesz potrzebę sięgnięcia po marihuanę.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: