Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Leczenie uzależnienia od narkotyków – jak i gdzie leczyć uzależnienie od narkotyków

Leczenie uzależnienia od narkotyków – jak i gdzie leczyć uzależnienie od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków to choroba, która stopniowo niszczy życie osoby uzależnionej i jej bliskich. Substancje psychoaktywne, w tym narkotyki syntetyczne oraz substancje odurzające, wpływają negatywnie na ośrodkowy układ nerwowy, powodując zmiany w zachowaniu, emocjach i zdrowiu fizycznym. Dla wielu osób przychodzi moment, w którym mają dość – chcą walczyć o siebie, zdrowie, rodzinę i życie. Wtedy pojawia się pytanie: jak wygląda leczenie uzależnienia od narkotyków i gdzie szukać pomocy?

W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega terapia narkomanii, czym różni się terapia narkotykowa od innych form leczenia, i gdzie udać się po pomoc – niezależnie od stopnia zaawansowania uzależnienia.

Masz dość życia w cieniu uzależnienia? A może ktoś bliski potrzebuje pomocy? Nie czekaj – zrób pierwszy krok ku zdrowiu i wolności od narkotyków. Skontaktuj się z nami – wspólnie znajdziemy rozwiązanie i rozpoczniemy drogę do trwałej zmiany.

Zadzwoń: +48 730 90 90 93

Zanim rozpocznie się leczenie uzależnień narkotykowych, konieczne jest rozpoznanie problemu. Objawy uzależnienia od narkotyków różnią się między sobą w zależności od fazy rozwoju nałogu oraz od przyjmowanej substancji, ale najczęstsze z nich to:

  • rozszerzone źrenice, zaczerwienione oczy,
  • niepokój, stany depresyjne, wahania nastroju,
  • wyniszczenia organizmu, spadek masy ciała,
  • izolacja społeczna, zaniedbywanie obowiązków,
  • wzrost tolerancji organizmu względem substancji psychoaktywnych, czyli potrzeba przyjmowania większych dawek narkotyku,
  • występowanie objawów abstynencyjnych w przypadku przerwania zażywania narkotyków.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Typowe zachowania narkomana – jak je rozpoznać?

Leczenie narkomanii - jak leczyć uzależnienie od narkotyków?

Najczęściej stosowanymi metodami leczenia uzależnienia od narkomanii są placówki terapii zamkniętej (ośrodki leczenia uzależnień), ambulatoryjnej (poradnie) bądź terapie indywidualne. Niekiedy konieczna jest farmakoterapia wspomagająca proces wychodzenia z czynnego uzależnienia od narkotyków. Osoby uzależnione czasem cierpią jednocześnie na depresję, a także inne choroby psychiczne, które wymagają opieki psychiatrycznej.

na czym polega terapia uzależnień od narkotyków
Wielu chorych naszego ośrodka terapii uzależnień wspomina o wstydzie i oporach przed kontaktem z placówką leczenia uzależnień. Tymczasem szukanie pomocy to wielki krok, który może odmienić Twoje życie. Potraktuj kontakt z poradnią czy ośrodkiem, jak szansę dla siebie lub bliskiej Ci osoby.

Dobór formy leczenia i rola specjalisty

Wybór formy leczenia i odpowiedniego rodzaju placówki jest niezmiernie istotny i zależy w głównej mierze od postawionej diagnozy, dlatego ważna jest współpraca ze specjalistą, który określi kierunek dalszego leczenia.

Wielu terapeutów stosuje narzędzia behawioralne. Pracują nad zmianą bieżących zachowań, pomagają zbudować nowe wzorce, przeanalizować emocje i uczą nowego reagowania.

Metody leczenia uzależnienia od narkotyków

Leczenie narkomanii to złożony proces, który powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i stopnia zaawansowania problemu. Podstawą terapii jest motywacja osoby uzależnionej do całkowitej abstynencji oraz chęć zmiany dotychczasowego życia. Najczęściej stosowane programy leczenia uzależnienia to:

  • terapia poznawczo-behawioralna, która pozwala rozpoznać mechanizmy nałogu i zmienić destrukcyjne wzorce zachowań,
  • terapie indywidualne i grupowe prowadzone w ramach terapii stacjonarnej lub ambulatoryjnej,
  • leczenie farmakologiczne, np. w postaci terapii substytucyjnej (np. metadon), która zalecana jest przy bardzo silnym uzależnieniu od ciężkich narkotyków.
  • detoks narkotykowy, czyli odtrucie organizmu z substancji psychoaktywnych,
  • terapia odwykowa i leczenie odwykowe w specjalistycznych placówkach.
jak wygląda terapia uzależnień od narkotyków
Ośrodki leczenia stacjonarnego oferują zorganizowaną opiekę i zakwaterowanie. Osoby przebywające w naszym Ośrodku Terapii Uzależnień Od-Nowa uczestniczą m.in. w zajęciach sportowych, wydarzeniach kulturalnych, warsztatach z ciekawymi ludźmi. Spokojna i ustronna okolica sprzyja wyciszeniu i odzyskaniu równowagi

Efekty terapii leczenia narkomanii – czego uczą się osoby uzależnione?

Celem terapii jest całkowite wyeliminowanie substancji, odbudowanie zdrowia i relacji oraz odzyskanie poczucia sensu. Podczas takiej terapii zdrowiejący uzależnieni:

  • nabywają umiejętności radzeniem sobie z obsesję i przymusem brania,
  • poznają psychologiczne mechanizmy uzależnienia,
  • pracują nad zniwelowaniem poczucia bezradności wobec przymusu zażywania narkotyków,
  • budują nowe przekonania,
  • uczą się funkcjonować w nowej codzienności,
  • uczą się asertywnych zachowań w sytuacjach zagrażających abstynencji,
  • uczestniczą w grupie wsparcia bądź w społeczności ośrodkowej,
  • uczą się rozpoznawać sygnały nawrotowe,
  • poznają sposoby radzenia sobie z kryzysami.

W naszym ośrodku terapii uzależnień Od-Nowa stawiamy na indywidualne podejście. Każdy pacjent jest ważny, jego życie, jego trudności, jego problemy. Rozumiemy, że narkomania prowadzi do rozbicia życia na wielu poziomach – psychicznym, fizycznym, społecznym. Dlatego łączymy terapię poznawczo-behawioralną, wsparcie psychologiczne, działania edukacyjne oraz opiekę psychiatryczną. Uczymy, jak wyjść z nałogu, jak unikać nawrotów i jak budować życie od nowa.

Czym jest detoks narkotykowy i dlaczego to dopiero początek leczenia uzależnienia od narkotyków?

Jak wygląda odwyk narkotykowy? Często zaczyna się od detoksu narkotykowego, który sam w sobie nie jest leczeniem, a jedynie podreperowaniem na poziomie fizycznym. Celem tego etapu jest oczyszczenie organizmu osoby uzależnionej z toksyn oraz pomaga przejść przez etap objawów odstawiennych.

Pamiętaj – detoks narkotykowy nie wystarczy. Choć może chwilowo zwiększa odporność organizmu, nie wpływa na psychiczne aspekty nałogu. Dlatego po detoksykacji konieczne jest wdrożenie programu terapii dopasowanego do osoby i jej historii uzależnienia. Nie podejmując dalszego leczenia, wrócisz do problemu uzależnienia.

Przeciwdziałanie narkomanii - decyzja, by leczyć się z uzależnienia od narkotyków

Zrozumienie, jak wygląda leczenie uzależnienia od narkotyków, może pomóc w podjęciu najważniejszej decyzji – o rozpoczęciu leczenia. Jeśli bliska Ci osoba ma problem z narkotykami, i nie chce się leczyć, skontaktuj się z najbliższą poradnią leczenia uzależnień (w leczeniu i rehabilitacji osób uzależnionych nie obowiązuje rejonizacja) lub ośrodkiem leczenia narkomanii. Uzyskasz pomoc i wskazówki jak radzić sobie w tej trudnej sytuacji i zmotywować chorego do leczenia. Możesz również zadzwonić pod numer Telefonu Zaufania 801 199 990 lub do nas +48 730 90 90 93.

Specjaliści, z poradni leczenia uzależnień, przeprowadzają wywiad i stawiają diagnozę. Podejmują również decyzję czy konieczna jest detoksykacja oraz jaka forma leczenia uzależnienia od narkotyków będzie najlepsza.

Dowiedz się także: Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków

Gdzie leczyć uzależnienie od narkotyków?

W Polsce dostępnych jest wiele form pomocy w zakresie leczenia uzależnień. Ośrodki terapii uzależnień funkcjonują zasadniczo jako:

  • Publiczne ośrodki terapii uzależnień - placówki państwowe posiadające kontrakt z NFZ.
  • Niepubliczne placówki leczenia uzależnień, funkcjonujące jako tzw. Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej (oferują one zarówno usługi płatne, jak i bezpłatne refundowane przez NFZ).
  • Prywatne ośrodki leczenia uzależnień - świadczą one przeważnie usługi pełnopłatne. Często mają szerszą ofertę, w porównaniu do placówek państwowych, i łatwiej się do nich dostać. Są to miejsca bardziej kameralne zapewniające chorym m.in. lepsze warunki lokalowe. Takie, jak nasz ośrodek.

Na terenie całego kraju funkcjonuje również ponad 30 specjalistycznych placówek Stowarzyszenia MONAR. Uzyskasz w nich bezpłatnie i poufnie specjalistyczną pomoc. Jeśli nie masz ubezpieczenia ani środków do życia, zgłoś się do nich. Pomogą.

W każdej chwili możesz także udać się na spotkanie wspólnoty Anonimowych Narkomanów. Tam osoby zdrowiejące z uzależnienia dzielą się swoim doświadczeniem. Tzw. mityngi nie mają formy terapii, a jedynie dają możliwość opowiedzenia o sobie wśród innych osób z problemu niebędących specjalistami ani profesjonalistami. Program opiera się na wsparciu duchowym i poczuciu wspólnoty. Nie ma zapisów i nikt nikogo nie legitymuje.

Kiedy warto rozważyć przymusowe leczenie narkomana?

Jeśli osoba uzależniona odmawia leczenia i stwarza zagrożenie dla siebie lub otoczenia, możliwe jest skierowanie jej na przymusowe leczenie. Wymaga to decyzji sądu i odpowiedniej dokumentacji medycznej. Tego rodzaju działanie odbywa się w trosce o życie i zdrowie chorego oraz jego bliskich.

Przeczytaj więcej na ten temat: Leczenie odwykowe – jak pomóc narkomanowi, który nie chce się leczyć

Leczenie uzależnień narkotykowych to również wsparcie dla bliskich

Problem uzależnienia dotyka nie tylko chorego, ale też jego rodzinę. Dlatego wiele placówek prowadzi również terapię osób współuzależnionych – partnerów, rodziców, dzieci. Wspólna praca terapeutyczna pomaga lepiej zrozumieć chorobę i uwolnić się z destrukcyjnych wzorców.

Uzależnienie od narkotyków - leczenie to pierwszy krok do odzyskania kontroli 

Wiesz już, na czym polega terapia uzależnienia od narkotyków i jak może wyglądać. Choć w tej chwili wydaje Ci się to ponad Twoje siły. Leczenie uzależnienia to proces, w którym nie musisz być sam. Skorzystaj z pomocy specjalistów i innych zdrowiejących uzależnionych. Daj sobie szansę na prawdziwe, normalne życie. Na rozwój, na rodzinę, na pracę i na cieszenie się z prostych rzeczy.

To czy terapia leczenia uzależnień od narkotyków wygląda tak, jak ją sobie wyobrażasz po lekturze tego artykułu może powodować niepokój..., ale nie powinno Cię powstrzymywać przed działaniem. Nawet jeśli terapia nie będzie wyglądała dokładnie tak, jak ją sobie wyobraziłeś, to ważny krok na Twojej drodze ku życiu, które może stać się takim, jakiego pragniesz!

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat leczenia uzależnień od narkotyków? Skontaktuj się z nami po nr tel. +48 730 90 90 93.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: