Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Leczenie uzależnienia od narkotyków – jak i gdzie leczyć uzależnienie od narkotyków

Leczenie uzależnienia od narkotyków – jak i gdzie leczyć uzależnienie od narkotyków

Osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych wielokrotnie przekraczają granice, których nie chcą przekraczać. Dla wielu przychodzi też taki moment, w którym mają dosyć. Decyzja o leczeniu jest jednocześnie decyzją o zaprzestaniu przyjmowania szkodliwych substancji i wypracowaniu nowych sposobów postępowania. Takich, które pozwalają żyć i cieszyć się życiem bez przyjmowania środków zmieniających świadomość. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak i gdzie się leczyć, przeczytaj ten artykuł.

Wyjaśniamy w nim, na czym polega terapia uzależnień od narkotyków i pokazujemy, jak może wyglądać. Oczywiście przebieg terapii uzależnienia od narkotyków zależy do ośrodka oferującego pomoc – metod działania, specyfiki terapii, a także dostępnej infrastruktury.

Ciężko jest patrzeć, jak ukochana osoba coraz bardziej zatraca się w butelce. Gdy przestaje pić, bliscy są pełni nadziei. Gdy nie potrafi wytrwać dłużej niż dzień, dwa, zaczynają się irytować, płakać, wściekać.

Jeśli problem uzależnienia dotyczy bliskiej Ci osoby, z pewnością nie jest Ci łatwo. Wiedz, że nie ma w tym jednak Twojej winy. Przymus picia to choroba stopniowo przejmująca kontrolę nad życiem osoby uzależnionej, jej zachowaniem i decyzjami. To choroba dotykająca, według Raportu WHO, około 2,3 miliarda osób!* O tym, jak przebiega i jak się ją leczy, przeczytasz tutaj.

Pomimo coraz większej świadomości i rozpowszechnianiu programów profilaktycznych, narkomania zatacza coraz szersze kręgi we wszystkich warstwach społecznych. O tym, jakie są jej przyczyny przeczytasz więcej tutaj. Na świecie niemal 30 mln ludzi jest uzależnionych od narkotyków lub cierpi na zaburzenia przez nie spowodowane.* Wiedza na temat tego, jak wyjść z uzależnienia, może pomóc podjąć decyzję o leczeniu.

Jak leczyć uzależnienie od narkotyków

Najczęściej stosowanymi formami leczenia narkomanii są placówki terapii zamkniętej (ośrodki leczenia uzależnień), ambulatoryjnej (poradnie) bądź terapie indywidualne. Niekiedy konieczna jest farmakoterapia wspomagająca proces wychodzenia z czynnego uzależnienia. Uzależnieni czasem cierpią jednocześnie na depresję, a także inne choroby psychiczne, które wymagają opieki psychiatrycznej.

Wielu terapeutów stosuje narzędzia behawioralne. Pracują nad zmianą bieżących zachowań, pomagają zbudować nowe wzorce, przeanalizować emocje i uczą nowego reagowania.

Podczas takiej terapii zdrowiejący uzależnieni:

  • nabywają umiejętności radzeniem sobie z obsesję i przymusem brania
  • poznają psychologiczne mechanizmy uzależnienia
  • pracują nad zniwelowaniem poczucia bezradności wobec przymusu zażywania
  • budują nowe przekonania
  • uczą się funkcjonować w nowej codzienności
  • uczą się asertywnych zachowań w sytuacjach zagrażających abstynencji
  • uczestniczą w grupie wsparcia bądź w społeczności ośrodkowej
  • uczą się rozpoznawać sygnały nawrotowe
  • poznają sposoby radzenia sobie z kryzysami.
Pacjenci ośrodka terapii uzależnień trzymający się pod ramię
Celem terapii jest pomoc w powrocie do normalnego funkcjonowania.

W naszym ośrodku terapii uzależnień Od-Nowa stawiamy na indywidualne podejście. Każdy pacjent jest ważny, jego życie, jego trudności, jego problemy. Rozumiemy, że wychodzenie z uzależnienia to proces. My w nim towarzyszymy. Pomagamy w powrocie do siebie. Pomagamy zacząć od nowa.

Często zaczyna się od detoksykacji, która sama w sobie nie jest leczeniem, a jedynie podreperowaniem na poziomie fizycznym. Pomaga przejść przez etap objawów odstawiennych. Jeśli po detoksie masz poczucie, że już teraz możesz wrócić do brania, to wiedz, że to iluzja. Detoks nie pomoże Ci przestać. Ważne jest, aby po nim podjąć terapię np. w ośrodku leczenia uzależnień. Nie podejmując dalszego leczenia wrócisz do brania.

na czym polega terapia uzależnień od narkotyków
Wielu chorych naszego ośrodka terapii uzależnień wspomina o wstydzie i oporach przed kontaktem z placówką leczenia uzależnień. Tymczasem szukanie pomocy to wielki krok, który może odmienić Twoje życie. Potraktuj kontakt z poradnią czy ośrodkiem, jak szansę dla siebie lub bliskiej Ci osoby.

Decyzja, by leczyć się z uzależnienia od narkotyków

Jeśli bliska Ci osoba ma problem z narkotykami, i nie chce się leczyć, skontaktuj się z najbliższą poradnią leczenia uzależnień (w leczeniu i rehabilitacji osób uzależnionych nie obowiązuje rejonizacja) lub ośrodkiem leczenia narkomanii. Uzyskasz pomoc i wskazówki jak radzić sobie w tej trudnej sytuacji i zmotywować chorego do leczenia. Możesz również zadzwonić pod numer Telefonu Zaufania 801 199 990 lub do nas 503 90 90 93.

Specjaliści, z poradni leczenia uzależnień, przeprowadzają wywiad i stawiają diagnozę. Podejmują również decyzję czy konieczna jest detoksykacja oraz jaka forma leczenia uzależnienia od narkotyków będzie najlepsza

Miejsca leczenia uzależnień

Ośrodki terapii uzależnień funkcjonują zasadniczo jako:

  • Publiczne ośrodki terapii uzależnień - placówki państwowe posiadające kontrakt z NFZ.
  • Niepubliczne placówki leczenia uzależnień, funkcjonujące jako tzw. Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej (oferują one zarówno usługi płatne, jak i bezpłatne refundowane przez NFZ).
  • Prywatne ośrodki leczenia uzależnień - świadczą one przeważnie usługi pełnopłatne. Często mają szerszą ofertę, w porównaniu do placówek państwowych, i łatwiej się do nich dostać. Są to miejsca bardziej kameralne zapewniające chorym m.in. lepsze warunki lokalowe. Takie, jak nasz ośrodek.

Na terenie całego kraju funkcjonuje również ponad 30 specjalistycznych placówek Stowarzyszenia MONAR. Uzyskasz w nich bezpłatnie i poufnie specjalistyczną pomoc. Jeśli nie masz ubezpieczenia ani środków do życie, zgłoś się do nich. Pomogą.

W każdej chwili możesz także udać się na spotkanie wspólnoty Anonimowych Narkomanów. Tam osoby zdrowiejące z uzależnienia dzielą się swoim doświadczeniem. Tzw. mityngi nie mają formy terapii, a jedynie dają możliwość opowiedzenia o sobie wśród innych osób z problemu nie będących specjalistami ani profesjonalistami. Program opiera się na wsparciu duchowym i poczuciu wspólnoty. Nie ma zapisów i nikt nikogo nie legitymuje.

jak wygląda terapia uzależnień od narkotyków
Ośrodki leczenia stacjonarnego oferują zorganizowaną opiekę i zakwaterowanie. Osoby przebywające w naszym Ośrodku Terapii Uzależnień Od-Nowa uczestniczą m.in. w zajęciach sportowych, wydarzeniach kulturalnych, warsztatach z ciekawymi ludźmi. Spokojna i ustronna okolica sprzyja wyciszeniu i odzyskaniu równowagi

Wiesz już na czym polega terapia uzależnienia od narkotyków i jak może wyglądać. Choć w tej chwili wydaje Ci się to ponad Twoje siły. Leczenie uzależnienia to proces, w którym nie musisz być sam. Skorzystaj z pomocy specjalistów i innych zdrowiejących uzależnionych. Daj sobie szansę na prawdziwe, normalne życie. Na rozwój, na rodzinę, na pracę i na cieszenie się z prostych rzeczy.

To czy terapia leczenia uzależnień od narkotyków wygląda tak, jak ją sobie wyobrażasz po lekturze tego artykułu może powodować niepokój..., ale nie powinno Cię powstrzymywać przed działaniem. Nawet jeśli terapia nie będzie wyglądała dokładnie tak, jak ją sobie wyobraziłeś, to ważny krok na Twojej drodze ku życiu, które może stać się takim, jakiego pragniesz!

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat leczenia uzależnień od narkotyków? Skontaktuj się z nami po nr tel. 503 90 90 93.

* https://pulsmedycyny.pl/raport-onz-30-mln-ludzi-uzaleznionych-od-narkotykow-885497

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: