Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od alkoholu » Jakie są osiowe objawy uzależnienia od alkoholu

Jakie są osiowe objawy uzależnienia od alkoholu

Osiowe objawy uzależnienia od alkoholu to te symptomy, które pomagają zdiagnozować nałóg. Jeśli ktoś nie jest pewny, czy ma już problem z uzależnieniem, może na ich podstawie odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jakie to objawy? 

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych wyróżnia się 6 osiowych objawów uzależnienia. Ci, którzy wykazują co najmniej 3, najpewniej są uzależnieni. Osoby mające wszystkie symptomy (lub nawet tylko 5 z nich) cierpią na zaawansowaną chorobę alkoholową. Każda z tych osób wymaga fachowej pomocy w leczeniu alkoholizmu.

6 objawów uzależnienia od alkoholu

Wśród osiowych objawów uzależnienia są takie zjawiska jak: utrata kontroli nad piciem, głód alkoholowy, objawy zespołu abstynencyjnego, skoncentrowanie wszystkiego wokół picia, zmiany w tolerancji alkoholu przez organizm, kontynuowanie picia mimo świadomości szkodliwych lub niebezpiecznych skutków.

1. Utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu

Jeden z typowych objawów uzależnienia to niezdolność do kontrolowania swojego picia. Nigdy nie wiadomo, ile się wypije i trudno przestać to robić. Nie podejmuje się świadomych decyzji, co do ilości spożywanych trunków, co zwykle kończy się nadmiarem wypitego alkoholu.

2. Przymus picia, czyli głód alkoholowy

Osiowym objawem uzależnienia od alkoholu jest także występowanie silnego, nieodpartego pragnienia napicia się go. Potrzeba taka zwykle pojawia się nagle i wywołuje bardzo intensywne, wręcz niemożliwe do opanowania, odczucia.

3. Abstynencyjny zespół alkoholowy, tak zwane objawy odstawienia

Oznaką nałogu jest również doświadczanie trudnych do zniesienia symptomów psychofizycznych, które pojawiają się przy próbach ograniczenia lub odstawienia alkoholu. To między innymi: drżenie dłoni, nudności, ból głowy, potliwość, lęk, drażliwość, a w najgorszych przypadkach delirium tremens.

4. Koncentracja życia wokół alkoholu

Charakterystyczny symptom alkoholowego uzależnienia to zmiana priorytetów. Różne dziedziny życia (praca, nauka, rodzina, znajomi, zainteresowania…) schodzą na dalszy plan. Wszystko kręci się wokół alkoholu: myślenia o nim, picia go, zdobywania, ukrywania, regenerowania się po spożyciu…

5. Zwiększona tolerancja alkoholu

Osiowe objawy uzależnienia obejmują też stopniowe zwiększanie tolerancji organizmu w zakresie spożywania alkoholu. Oznacza to, że z czasem potrzebuje się pić coraz więcej, aby uzyskać ten sam efekt upojenia, który wcześniej osiągany był przy mniejszych dawkach.

6. Spożywanie alkoholu mimo świadomości jego szkodliwości

I wreszcie objaw ostatni, choć wcale nie najmniej ważny, czyli niezaprzestawanie picia alkoholu mimo tego, że ma się świadomość złych skutków takiego zachowania: możliwość utraty pracy, pogorszenie stosunków z bliskimi, utrata zdrowia psychicznego, fizycznego i inne.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Jak pomóc alkoholikowi?

Mężczyzna z objawami alkoholowego uzależnienia– www.odnowa24h.pl
Fot. 6 osiowych objawów uzależnienia pozwala zdiagnozować chorobę alkoholową.

Mam osiowe objawy uzależnienia – co dalej 

W przypadku stwierdzenia 5 lub 6 objawów można mieć pewność choroby alkoholowej w zaawansowanym stadium rozwoju. Sytuacja taka oznacza, że picie alkoholu jest dla osoby uzależnionej w zasadzie już koniecznością. Zgłoszenie się do ośrodka uzależnień to najlepsza opcja. Leczenie poprzedzone będzie najpewniej detoksykacją, która stanowi pierwszy krok w terapii osób silnie uzależnionych. Organizm zostanie oczyszczony z alkoholu, a potem rozpocznie się właściwa psychoterapia (indywidualna i/lub grupowa). Leczenie zaawansowanego alkoholizmu może być niekiedy wspierane środkami farmakologicznymi.

Zauważając u siebie 3 lub 4 objawy uzależnienia, można z dużą dozą pewności założyć, że problem alkoholizmu istnieje i wymaga reakcji. Być może w takim przypadku nie będzie potrzebny detoks, ale pomoc terapeutyczna na pewno tak. Osoby z mało zaawansowanym nałogiem zazwyczaj nie muszą korzystać ze stacjonarnego trybu leczenia. Często wystarcza uczęszczanie na indywidualne zajęcia z terapeutą uzależnień, a dodatkowo także uczestnictwo w grupach wsparcia.

Jeśli osiowych objawów uzależnienia od alkoholu jest mniej niż 3, najpewniej problem nałogu alkoholowego nie istnieje. W takim przypadku trzeba tylko mieć pewność, że jest się całkowicie szczerym, odpowiadając sobie na te 6 ważnych pytań: czy naprawdę potrafię kontrolować spożywanie alkoholu, czy nigdy nie odczuwam przymusu picia, czy nie miewam objawów odstawienia, czy moje życie nie kręci się przypadkiem głównie wokół alkoholu, czy mam pewność, że moja tolerancja alkoholu się nie zwiększyła, czy nie piję, kiedy wiem, że narażam tym swoje zdrowie, relacje rodzinne, karierę i inne sfery życia?

Jeśli masz 3 lub więcej osiowych objawów uzależnienia, zgłoś się do kliniki leczenia alkoholizmu >>
Im wcześniej, tym lepiej. Jeżeli masz problem ze stwierdzeniem, czy dany symptom Cię dotyczy, terapeuci w ośrodku uzależnień pomogą Ci to ustalić.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: