Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od alkoholu » Jakie są objawy odstawienia alkoholu?

Jakie są objawy odstawienia alkoholu?

Liczba osób uzależnionych od alkoholu w Polsce sięga blisko 800 tysięcy*. Jeśli czytasz ten tekst, być może problem dotyczy również Ciebie lub bliskiej Ci osoby. Szukanie informacji na temat uzależnienia i wyjścia z nałogu, to ważny krok i znak, że dostrzegasz problem. Być może już próbowałeś przestać pić, ale nie dajesz rady i źle się czujesz. Z tego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać, że to właśnie objawy odstawienia alkoholu.

Decyzja o zaprzestaniu picia. Potem wytrwanie w abstynencji. Dwa największe kroki, jakie być może zrobisz w swoim życiu. Gdy przestajesz pić, możesz doświadczać nieprzyjemnych objawów w ciele i w emocjach. Wiedząc, czym skutkują, może łatwiej będzie Ci uznać, że klin nie leczy. Dowiedz się, jak leczyć alkoholizm i jak pozostawać w abstynencji.

Przestaję pić i co dalej?

Podjąłeś decyzję – „Przestaję pić!” – najtrudniejszy krok za Tobą. To moment, kiedy często pojawia się pytanie – „co dalej?”, „czy uda mi się wytrwać?” Możesz czuć się zagubiony, mieć obniżony nastrój i być pełen wątpliwości.

W takich chwilach pamiętaj, że nie powinieneś być z tym sam. Twój umysł - owładnięty chorobą - będzie Ci podpowiadał, że powrót do picia to skrócenie cierpienia. Poszukaj wtedy wsparcia np. w ośrodku terapii uzależnień.

I pamiętaj – poproszenie o pomoc nie jest wstydem, ale Twoją siłą. Siłą zawalczenia o siebie i swoje życie. Nawet, jeśli czujesz się pokonany.

Wsparcie w zaprzestaniu picia i wytrwaniu w abstynencji
Podjęcie decyzji o zaprzestaniu picia wywołuje ogromne wątpliwości o umiejętność wytrwania w abstynencji. Warto wtedy poszukać specjalistycznego wsparcia.
Ryzyko pojawienia się alkoholowego zespołu odstawiennego
Ryzyko pojawienia się alkoholowego zespołu odstawiennego jest ściśle powiązane z ilością spożywanego alkoholu i czasem przebywania w ciągu alkoholowym. Picie dużych ilości alkoholu bez większych przerw powoduje obniżenie sprawności neurotransmiterów w układzie nerwowym. Nagłe odstawienie lub drastyczne ograniczenie ilości alkoholu powoduje nagłe zwiększenie ich ilości, co wywołuje zespół odstawienny.

AZA – Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

Odstawienie alkoholu po długim okresie picia lub drastyczne zmniejszenie wypijanej ilości skutkuje pojawieniem się alkoholowego zespołu abstynencyjnego (inaczej zwanego też alkoholowym zespołem odstawiennym). Objawy AZA zazwyczaj pojawiają się w ciągu 24 – 48 godzin od zaprzestania picia i trwają do kilku dni.

Im większe ilości wypijanego alkoholu i im dłużej byłeś w ciągu alkoholowym, tym większe ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego.

Przyczyny naukowe zespołu odstawiennego

A skąd ta reakcja organizmu? Alkohol wykazuje działanie psychoaktywne i wpływa bezpośrednio na czynność mózgu. Spowalnia jego funkcje osłabiając komunikowanie się ze sobą neuroprzekaźników. To dlatego po wypiciu czujesz się zrelaksowany, wesoły.

Jeśli spożywasz duże ilości alkoholu bez większych przerw, jeśli pijesz codziennie, organizm zaczyna podnosić poziom tolerancji. Coraz trudniej jest Ci uzyskać stan zapomnienia, oderwania od problemów i trudności. By go osiągnąć, potrzebujesz coraz większej ilości alkoholu. Gdy jednak nagle przestajesz pić, dochodzi do zwiększenia ilości neurotransmiterów w układzie nerwowym, wówczas pojawia się tzw. zespół odstawienny.

Objawy odstawienia, czyli czemu to tak boli

Symptomy odstawienia alkoholu mogą mieć charakter łagodny lub ciężki, niekiedy z zagrożeniem życia. Są to zarówno objawy somatyczne, jak i psychiczne. Nasi pacjenci często wspominają poranki, w których, zanim otworzyli oczy, wiedzieli, że „bez pięćdziesiątki” nie dadzą rady nawet wstać.

Łagodne objawy odstawienia alkoholu (niepowikłany alkoholowy zespół abstynencyjny) pojawiają się zazwyczaj po ok. 6 godzinach od zaprzestania picia. Są wśród nich symptomy takie jak:

  • lęk,
  • drżenie rąk,
  • rozdrażnienie,
  • złe samopoczucie,
  • ból głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bezsenność,
  • pocenie się,
  • wzrost ciśnienia,
  • tachykardia (przyspieszone bicie serca).

Objawy te są nieprzyjemne i uciążliwe, ale nie stanowią zagrożenia dla życia. Zwykle same ustępują w ciągu kilkunastu godzin lub kilku dni (pod warunkiem, że zaprzestajesz picia). To znany wszystkim nadużywającym „ciężki kac”.

Objawy odstawienia alkoholu
Symptomy odstawienia alkoholu to objawy somatyczne, jak i psychiczne, które pojawiają się zazwyczaj w ciągu 24-48 godzin od zaprzestania picia i trwają kilka dni.
Objawy powikłanego alkoholowego zespołu abstynencyjnego
Objawy powikłanego alkoholowego zespołu abstynencyjnego mają często bardzo duże nasilenie. Wywołują ogromny lęk, utratę panowania nad własnym ciałem, brak zrozumienia tego, co się z nami dzieje i kontroli. Podczas przeżywania głębokich symptomów odstawienia, owładnięty chorobą umysł podpowiada, że powrót do picia to skrócenie cierpienia.

Poważniejsze objawy mogą pojawić się po ok. 12-24 godzinach od zaprzestania picia. Określane są one mianem powikłanego alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Ten stan charakteryzują:

halucynacje, omamy (są one przyczyną irracjonalnych zachowań, agresji czy urazów),

majaczenie drżenne, podczas którego dochodzi do utraty orientacji co do otoczenia i własnej osoby,

napady drgawkowe podobne do padaczki,

pobudzenie psychoruchowe,

urojenia,

psychozy alkoholowe.

Mając ciężkie objawy możesz zobaczyć, poczuć lub usłyszeć rzeczy, których nie ma. Podczas majaczenia drżennego objawy niepowikłanego zespołu abstynencyjnego mają dużo większe nasilenie. Istnieje również ryzyko doznania urazu podczas napadu drgawkowego.

Pacjenci naszego ośrodka terapii uzależnień OD-NOWA wielokrotnie wspominają ogromny lęk, jaki towarzyszył im, gdy doznawali głębokich symptomów odstawienia. Wielu bliskich osób uzależnionych mówi o bezsilności i obawach o życie chorego z objawami AZA.

Dla wielu alkoholików trudność w wyjściu z choroby zaczyna się od odstawienia i zmierzenia się objawami.

Jeśli Ty lub bliska Ci osoba doświadczasz powyższych symptomów, masz za sobą nieudane próby zaprzestania picia, skorzystaj ze specjalistycznego wsparcia.

Sprawdź opinie o OD-NOWA, przeczytaj o ludziach, którzy z sukcesem zakończyli leczenie alkoholizmu w naszym ośrodku i rozpoczęli życie w trzeźwości.

* http://www.parpa.pl/index.php/33-analizy-badania-raporty/132-statystyki

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: