Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od narkotyków » Leczenie uzależnienia od narkotyków w klinice – na czym polega?

Leczenie uzależnienia od narkotyków w klinice – na czym polega?

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych to stan niebezpieczny dla zdrowia, a często wręcz nawet dla życia – im szybciej chory podejmie leczenie uzależnień narkotykowych, tym lepiej. Choć w niektórych przypadkach dość dobrze sprawdza się ambulatoryjna terapia uzależnień od narkotyków, najczęściej jedynym rozwiązaniem pozostaje klinika leczenia uzależnień. Jak wygląda terapia uzależnień od narkotyków? Na czym polega terapia uzależnień narkotykowych prowadzona w prywatnym ośrodku? Podpowiadamy, czego spodziewać się podczas pobytu w takiej klinice.

Czy samodzielne leczenie uzależnienia od narkotyków jest w ogóle możliwe? 

Terapia osób uzależnionych od narkotyków to bardzo złożone zagadnienie, ponieważ uzależnienie od narkotyków jest tematem rozległym – rozmaite substancje działają w różny sposób na ludzki organizm, a ich zażywanie może powodować różne skutki. Nie każda osoba uzależniona zdaje sobie sprawę z tego, że potrzebuje pomocy; bywa także, że nawet jeśli uświadamia sobie istnienie swojego problemu, decyduje się na samodzielne leczenie uzależnień narkotykowych. Warszawa nie należy pod tym względem do wyjątków – dla wielu osób ośrodek uzależnień narkotykowych to rozwiązanie nieakceptowalne. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że w przypadku uzależnień od narkotyków mówimy o dwoistym uzależnieniu: z jednej strony jest to uzależnienie fizyczne od konkretnej substancji, z drugiej – od rytuału oraz działania narkotyku. Czy zatem samodzielne leczenie uzależnienia od narkotyków to dobry pomysł? 

Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu: Czy można samemu wyjść z uzależnienia od narkotyków?

Detoks fizyczny może zaowocować wystąpieniem zespołu abstynencyjnego: gwałtowne zmniejszenie stężenia substancji psychoaktywnych we krwi powoduje odpowiedź obronną organizmu, dlatego niczym nietypowym nie będzie wystąpienie omamów, stanów lękowych, dolegliwości żołądkowych, bezsenności, a w skrajnych przypadkach nawet padaczki oraz zapaści. Nic zatem dziwnego, że detoksykację warto przeprowadzać pod okiem doświadczonego personelu medycznego: prywatna klinika leczenia uzależnień oferuje usługi lekarzy i pielęgniarek, którzy czuwają nad bezpieczeństwem pacjentów. Dodatkowo osoby zmagające się z negatywnymi skutkami odstawienia narkotyków mogą liczyć na środki farmakologiczne, które minimalizują wystąpienie powikłań. Po zakończonym detoksie rozpoczyna się etap pracy terapeutycznej – tu kluczową kwestią jest współpraca z terapeutą, ponieważ samodzielna walka z uzależnieniem to duże ryzyko powrotu do nałogu. Zamiast działać na własną rękę, lepiej skorzystać z oferty, jaką przygotowały ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków – mazowieckie dysponuje najlepszymi klinikami umożliwiającymi skuteczne leczenie.

Poradnia czy ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków?

Wybór formy leczenia zależy nie tylko od postawionej diagnozy, ale również od indywidualnych potrzeb. Poradnia uzależnień od narkotyków to placówka, w której pomoc znajdą zarówno osoby na wczesnym etapie uzależnienia, jak i rodziny osób uzależnionych. Gdy jednak taka forma leczenia nie odniesie skutku, stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień narkotykowych może być jedynym rozwiązaniem, zwłaszcza że program leczenia obejmuje nie tylko walkę z uzależnieniem, ale również pracę terapeutyczną. 

Ośrodek leczenia uzależnienia od narkotyków to także szansa na zmianę otoczenia oraz odcięcie się od problemów codzienności. Z myślą o osobach pragnących zachować anonimowość ośrodki oferują także prywatny odwyk narkotykowy. Warszawa znajduje się pod tym względem w ścisłej czołówce, a ośrodek OD-NOWA, czyli prywatna klinika odwykowa cieszy się najlepszymi opiniami oraz rekomendacjami wielu zadowolonych pacjentów. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków to szansa na szybsze podjęcie leczenia – w przypadku placówek realizujących leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia należy liczyć się z długą listą oczekujących i nawet kilkumiesięcznym oczekiwaniem

Jeśli czujesz, że Tobie lub bliskiej osobie potrzebna jest pilnie terapia narkotykowa, Warszawa i nasz ośrodek zapraszają!

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków – szybka i skuteczna pomoc

Ośrodek leczenia uzależnienia od narkotyków to miejsce, w którym każda potrzebująca osoba uzyska pomoc profesjonalnej kadry medycznej i terapeutycznej. W niektórych przypadkach konieczny może być detoks, a czas leczenia wynosi zwykle od kilku tygodni do nawet 24 miesięcy. W naszym ośrodku leczenie uzależnienia od narkotyków trwa zazwyczaj około 5 tygodni, podczas których osoba uzależniona przechodzi detoksykację oraz terapię umożliwiającą poznanie konstruktywnych sposobów radzenia sobie ze stresem, a także uczy się, w jaki sposób funkcjonować na co dzień bez substancji psychoaktywnych. Takie połączenie osiągnięć medycyny i psychoterapii pozwala na skuteczniejsze leczenie uzależnień od narkotyków – Warszawa może pochwalić się sporymi sukcesami na tym polu. 

Prywatny ośrodek to również lepsze warunki socjalne i dostęp do wielu atrakcji i zajęć sportowych, co dodatkowo umożliwia wyrobienie zdrowych nawyków i odciągnięcie myśli od substancji uzależniających. Jeśli interesuje Cię terapia uzależnień od narkotyków, Warszawa zwykle decyduje się na ośrodki położone poza miastem – po to, by osoby walczące z uzależnieniem mogły w spokoju skupić się na pracy nad sobą. W naszym ośrodku prowadzimy indywidualną terapię oraz zajęcia grupowe, a wykwalifikowany personel nieustannie czuwa nad bezpieczeństwem i komfortem naszych gości.

Ośrodek terapii uzależnień – nawet jeśli jest ostatnią deską ratunku – wcale nie musi być miejscem nieprzyjaznym i budzącym niepokój. Wręcz przeciwnie – pobyt w takiej placówce może być szansą na nowe życie i uwolnienie się od nałogu, dlatego zdecydowanie warto podjąć leczenie w stacjonarnej klinice leczenia uzależnień od narkotyków. Wspieramy także rodziny osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych, dlatego zapraszamy do kontaktu wszystkich potrzebujących wsparcia profesjonalistów z dużym doświadczeniem.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: