Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od alkoholu » Czym jest amnezja alkoholowa i jak ją leczyć?

Czym jest amnezja alkoholowa i jak ją leczyć?

Nadużywanie alkoholu może prowadzić do wystąpienia wielu problemów zdrowotnych – zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Zaliczamy do nich między innymi upośledzenie funkcji poznawczych i pamięci, czyli tak zwany „urwany film”. Dlaczego po spożyciu alkoholu u niektórych osób występuje amnezja alkoholowa, czy można ją leczyć oraz co zrobić, gdy pojawiają się zaniki pamięci u alkoholika?

Na czym polega amnezja alkoholowa?


Amnezja alkoholowa to inaczej mówiąc palimpsest, czyli specyficzne zakłócenie pamięci występujące u osób nadużywających alkoholu. Może trwać od kilku minut do kilku godzin, a w tym czasie mózg nie tworzy i nie przechowuje nowych wspomnień. Co ważne, amnezja alkoholowa nie oznacza utraty przytomności. Osoby dotknięte tym zaburzeniem nie panują, co prawda, nad swoim ciałem i umysłem, jednak dalej mogą wykonywać różne, niekiedy nawet bardzo złożone czynności. Bywa, że są to samookaleczenia, działania przestępcze lub przygodne kontakty seksualne, dlatego zaniki pamięci u alkoholika są szczególnie niebezpieczne

Dawniej sądzono, że alkohol po prostu zabija komórki nerwowe; dziś wiemy, że może również powodować zaburzenia konsolidacji pamięci, czyli przenoszenia wspomnień z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Palimpsest alkoholowy nie musi pojawiać się po każdym spożyciu alkoholu, jednak dotyka przede wszystkim osób nadużywających napojów wyskokowych i stanowi jasny sygnał, że pora rozpocząć leczenie. Utraconych wspomnień nie da się odzyskać: gdy pojawia się amnezja alkoholowa, leczenie polega przede wszystkim na walce z uzależnieniem, by ta sytuacja nie powtarzała się w przyszłości.

Zachęcamy do przeczytania również: Wpływ alkoholu na organizm człowieka – wszystko, co warto wiedzieć

Alkoholowa amnezja częściowa i całkowita – zagrożenia i czynniki ryzyka


Alkohol może powodować wystąpienie amnezji całkowitej – gdy następuje całkowita niepamięć następcza oraz częściowej – gdy można odtworzyć część wspomnień. Kwestią indywidualną jest, ile alkoholu trzeba wypić, by pojawiły się zaburzenia pamięci. U jednych osób może to być naprawdę niewielka dawka, szczególnie jeśli zażywają leki nasenne lub przeciwlękowe, u innych większa. Do częstszych epizodów amnezji alkoholowej bardziej predysponowane są osoby o mniej wydajnym metabolizmie alkoholu, choć „mocne głowy” nie powinny czuć się całkowicie bezpiecznie. Nigdy nie możemy przewidzieć, kiedy amnezja alkoholowa może spowodować zachowania ryzykowne lub nawet prawnie zabronione. Ten problem może dotknąć każdego: szacuje się, że ponad 11% kobiet i nawet 20% mężczyzn doświadczyło amnezji alkoholowej co najmniej trzy razy w ciągu roku

Zaniki pamięci u alkoholika to nie przelewki. Długotrwałe i intensywne nadużywanie alkoholu może prowadzić do powstawania zespołów amnestycznych, czyli Zespołu Korsakowa i encefalopatii Wernickego. Luki w pamięci są wówczas zastępowane przez fałszywe treści. Część zmian w mózgu jest nieodwracalna, a poprawa zależy od stopnia zaawansowania choroby. 

Dowiedz się również więcej na temat: Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – ile kosztuje leczenie?

Amnezja alkoholowa – leczenie


Jak już wspomniane było wcześniej, nie ma metody odzyskania wspomnień, które z powodu nadużywania alkoholu nie zostały przeniesione do pamięci długotrwałej. Jedynym sposobem na to, by takie sytuacje nie pojawiły się ponownie, jest zaprzestanie spożywania dużych ilości alkoholu. Osoby uzależnione często podejmują próby kontrolowania picia. Przejawia się to liczeniem spożytych kieliszków wódki, drinków czy litrów piwa, by zakończyć picie alkoholu przed „urwaniem filmu”. Ten sposób jest jednak często nieskuteczny. Alkoholik traci poczucie kontroli i ignoruje własne zalecenia lub zanik pamięci może po prostu wystąpić wcześniej. Nawracająca amnezja alkoholowa to czytelny sygnał, że najwyższa pora rozpocząć leczenie alkoholizmu

Choć nie można zmusić nikogo do rozpoczęcia tego procesu, warto wskazywać rozwiązania. Jednym z nich jest terapia dla alkoholików; Warszawa dysponuje najlepszym ośrodkiem stacjonarnym zajmującym się pracą z osobami uzależnionymi. Zamknięte ośrodki leczenia alkoholizmu już dawno przestały cieszyć się złą sławą: to nowoczesne centra pomocy, w których doświadczony personel medyczny i terapeutyczny współpracuje, by prowadzić skuteczne leczenie alkoholizmu. Warszawa poleca zwłaszcza Ośrodek Terapii Uzależnień OD-NOWA położony w zacisznym miejscu, w pobliżu lasu. Terapia alkoholowa bazuje na rozpoznaniu mechanizmów uzależnienia, pracy nad przymusem picia oraz wytworzeniu nowych, skuteczniejszych sposobów radzenia sobie z codziennym stresem – a wszystko to pod okiem doświadczonych, empatycznych specjalistów. 

Zapraszamy do przeczytania: Ośrodek terapii uzależnień OD-NOWA – co warto o nas wiedzieć?Jeśli niepokoją Cię objawy, doświadczasz amnezji alkoholowej lub czujesz, że tracisz kontrolę nad swoim życiem, skontaktuj się z nami – pomożemy w znalezieniu najlepszego rozwiązania i zaproponujemy profesjonalną pomoc. Do naszego ośrodka zgłaszają się nie tylko osoby uzależnione, ale również ich rodziny poszukujące sposobu na walkę z uzależnieniem bliskich. Gwarantujemy dyskrecję i anonimowość. Świadczymy usługi również dla osób współuzależnionych, bliskich alkoholików czy osób szukających wsparcia po zakończeniu terapii odwykowej.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: