Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od alkoholu » Wpływ alkoholu na organizm człowieka – wszystko, co warto wiedzieć [INFOGRAFIKA]

Wpływ alkoholu na organizm człowieka – wszystko, co warto wiedzieć [INFOGRAFIKA]

Alkohol towarzyszy nam od wieków; pierwsze wzmianki o destylacji pojawiają się już w starożytności, w średniowieczu natomiast napoje alkoholowe zastępowały wodę o złej jakości. Obecnie pijemy głównie dla przyjemności; alkohol pojawia się także na uroczystościach i spotkaniach towarzyskich. Bezpośredni wpływ alkoholu na organizm człowieka zna chyba każdy. Uczucie wstawienia, zawroty głowy i inne objawy zespołu poalkoholowego to najczęściej wymieniane dolegliwości. Warto poznać jednak mechanizm działania alkoholu i wiedzieć, co alkohol robi z organizmem, zwłaszcza że ból głowy dzień po wcale nie jest najpoważniejszym skutkiem picia. Jak alkohol wpływa na organizm?  Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje wyjaśniające działanie alkoholu na organizm człowieka.

Jak alkohol wpływa na organizm ludzki?

Co dzieje się z organizmem w momencie wypicia porcji alkoholu? Wchłanianie alkoholu do krwi zaczyna się już w jamie ustnej i przełyku, ale najwięcej substancji przedostaje się przez ściany żołądka i jelito cienkie (jeśli znajduje się w nim jedzenie, proces zachodzi wolniej – nie bez powodu nie zaleca się „picia na pusty żołądek”). Alkohol wchłonięty do krwi jest rozprowadzany po całym organizmie; najwięcej trafia go do wątroby, nerek, mózgu i płuc. Ponieważ organizm nie może magazynować alkoholu, rozpoczyna się proces metabolizowania i usuwania – zajmuje się tym przede wszystkim wątroba. Rozkłada ona etanol na toksyczny aldehyd octowy, a ten z kolei – na nietoksyczny kwas octowy, który potem przekształca się w wodę i dwutlenek węgla. W takiej postaci może być bez problemu wydalony z ciała. Do powyższych procesów niezbędna jest energia, dlatego następuje spadek poziomu cukru we krwi. Im więcej etanolu zostanie spożyte, tym dłużej trwa jego metabolizowanie. O ile z okazjonalną lampką wina, kilkoma piwami lub drinkami organizm radzi sobie dość szybko, w przypadku regularnego spożywania – i nadużywania – wpływ alkoholu etylowego na organizm człowieka jest naprawdę duży; z czasem pojawiają się także dolegliwości – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Przeczytaj także: Zatrucie alkoholowe – jak się objawia i jak powinno się je leczyć?

Wpływ alkoholu na organizm – co dzieje się z narządami wewnętrznymi

Nie bez powodu hasło „szkodliwy wpływ alkoholu na organizm człowieka” powszechnie kojarzone jest z uszkodzeniami wątroby; to właśnie ona jest najbardziej obciążonym narządem. Aldehyd octowy powstający z etanolu jest o wiele bardziej trujący od alkoholu i powoduje zniszczenia prowadzące do marskości, czyli uszkodzenia struktury wątroby; może powodować również niewydolność tego narządu. Krew z etanolem dociera jednak także do nerek, w których następuje filtracja; nerki potrzebują do tego procesu bardzo dużo wody – a to z kolei może powodować niebezpieczne odwodnienie. Jeśli chodzi o wpływ na płuca, tu także następuje proces usuwania alkoholu dostarczanego przez krew: właśnie ten alkohol wyczuwalny jest w oddechu podczas badania alkomatem. Nadmierne spożywanie alkoholu powoduje powstanie stanu zapalnego w błonie śluzowej żołądka, może być również przyczyną ostrego zapalenia trzustki. Nadużywanie alkoholu prowadzi także do kardiomiopatii alkoholowej, czyli uszkodzenia mięśnia sercowego, a także do neuropatii alkoholowej – uszkodzenia układu nerwowego. A co z mózgiem? Następuje zakłócenie działania komórek nerwowych, a szkodliwy wpływ alkoholu objawia się charakterystycznymi zmianami zachowania.

Szkodliwy wpływ alkoholu na mózg człowieka

Znasz ten stan, kiedy po wypiciu kilku drinków lub szotów rozwiązuje ci się język, zaczynasz zawierać nowe znajomości, a nudna domówka zmienia się w imprezę życia? To wszystko sprawka alkoholu, który powoduje zmiany stężenia substancji odpowiedzialnych za aktywność komórek nerwowych. Przykładem może być serotonina: alkohol sprawia, że czujemy się rozluźnieni, stajemy się bardziej wylewni, zaprzyjaźniamy się z całym światem. Nie brzmi najgorzej? Alkohol powoduje również problemy z logicznym rozumowaniem i osądem sytuacji, do głosu dochodzą popędy, pojawiają się prymitywne zachowania. Większe stężenie alkoholu powoduje, że informacje od zmysłów wolniej docierają do ośrodków mózgowych oraz zaburza się pamięć. Etanol negatywnie działa również na móżdżek odpowiedzialny za koordynację ruchów oraz utrzymanie równowagi, co może prowadzić do niebezpiecznych upadków i złamań. Otępienie, spowolnienie reakcji oraz nadmierna senność to z kolei skutek działania alkoholu na rdzeń przedłużony. W efekcie może dojść do zahamowania pracy ośrodków mózgowych odpowiedzialnych za oddech i układ krążenia, a w skrajnych przypadkach – nawet do śmierci.

A co z nieletnimi – wpływ alkoholu na organizm młodego człowieka

Skoro wiemy już, jak alkohol wpływa na człowieka dorosłego, warto wspomnieć także o konsekwencjach nadużywania alkoholu w młodym wieku. Etanol może powodować bowiem powstawanie zmian w płacie skroniowym mózgu, odpowiedzialnym między innymi za przetwarzanie emocji, oraz zaburzać proces tworzenia połączeń między neuronami. Wpływ alkoholu na organizm młodego człowieka objawia się także pod postacią problemów w domu i w szkole, wypadków i uszkodzeń ciała; nadużywanie alkoholu może również prowadzić do przedwczesnych i ryzykownych kontaktów seksualnych. Nie bez powodu alkohol mogą kupować tylko osoby pełnoletnie! Co ważne, w przypadku młodych ludzi podatnych na uzależnienie, warto pamiętać, że może ono wystąpić nawet już po kilku miesiącach spożywania alkoholu.

Działanie alkoholu na organizm człowieka – kiedy szukać pomocy?

Wpływ alkoholu na organizm jest naprawdę ogromny. Mając świadomość tego, jakie skutki niesie nadmierne jego spożywanie, warto to kontrolować i nie dopuszczać do nadużywania tej substancji. Badania wskazują nawet, że alkohol w małych ilościach jest antyoksydantem neutralizującym wolne rodniki. Ryzykowne spożywanie alkoholu zaczyna się jednak w momencie, gdy są to ilości nadmierne – zarówno jednorazowo, jak i regularnie. Jeśli zauważysz, że pijesz coraz więcej i coraz częściej, nie zwlekaj i zasięgnij fachowej pomocy. Nie warto czekać na wystąpienie poważniejszych dolegliwości ani wyraźnych oznak uzależnienia – o wiele trudniej walczyć wówczas o swoje zdrowie lub nawet życie.

Przeczytaj także: Jak zaprzestać picia alkoholu?

Wpływ alkoholu na organizm człowieka – infografika z podsumowanie

Wpływ alkoholu na organizm człowieka – infografika z podsumowaniem

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: