O ile dla osoby niebędącej pod presją choroby alkoholowej odmówienie sobie picia nie stanowi problemu, tak dla osoby uzależnionej opcja kontrolowania ilości bądź częstotliwości jest niesamowicie trudna. I choć w głowie powstają deklaracje, czy jakieś reguły co do picia czy innych używek, to w praktyce łamanie zasad i obietnic staje się w końcu standardem. W takim razie - jak przestać pić? Co może być tym hamulcem?
Alkohol, jak każda inna używka, może uzależniać
Spis treści
Problem alkoholizmu dotyka ludzi w różnym wieku, o dowolnym statusie społecznym i stanie majątkowym. Każdemu uzależnionemu wcześniej czy później zatrą się granice w spożywaniu alkoholu. Na początku czują się bardziej pewni siebie, rozmowni, piją towarzysko. Droga na dno może być długa, ale bywa i krótka. Dla części osób dopiero po wielu latach chwilowa abstynencja wyda się zbyt dużym wyrzeczeniem. Niewielka część obudzi się brudna i śmierdząca na przystanku autobusowym.
Ale większość, to pozornie normalnie funkcjonujący ludzie. Wśród naszych pacjentów są zarówno czynni zawodowo dyrektorzy, matki kilkorga dzieci, aktorzy, kucharki, jak i uczniowie. Nie u każdego punkt zwrotny to kilkadziesiąt lat. Alkoholizm staje się stopniowo powszechny wśród młodych ludzi, którym trunki towarzyszą coraz częściej i intensywniej. Badania pokazują, że 84% polskich 15 i 16-latków piło już alkohol. Według ekspertów alkohol jest główną przyczyną śmierci lub inwalidztwa u osób w wieku 15-21 lat. Również do naszego ośrodka leczenia alkoholizmu zgłaszają się na leczenie osoby nieletnie.
Czy da się usunąć przyczynę picia?
Uzależnienie od alkoholu nie jest jednoznacznie uwarunkowane. Nie da się jasno określić przyczyny. Nie ma jednego powodu, którego eliminacja rozwiąże problem i wykluczy spożycie. Aby przestać pić najważniejsze jest uświadomienie sobie i przyznanie się: „Tak mam problem. Tak, potrzebuję pomocy”. Aby podjąć skuteczne kroki do zaprzestania picia alkoholu należy skierować się do ośrodka leczenia uzależnień. Warto także, jeśli tego alkoholu było dużo, zacząć od oddziału detoksykacyjnego. W przypadku zaawansowanego uzależnienia lepiej, gdy cały proces odbywa się przy konsultacji lekarza, ze względu na powikłania, które mogą pojawić się przy odstawianiu.
Sprawdź, na czym polega odtrucie alkoholowe
Jak przestać pić? Jak żyć bez alkoholu?
Nasi pacjenci mówią często: ”- Przestać pić to nie problem, ale jak żyć bez alkoholu?”. Jakie więc kroki można jeszcze podjąć, aby nie wracać do picia alkoholu? Czym wypełnić swoje życie? Jak zniwelować spustoszenia, które pozostawił alkohol? Co zrobić z czasem? A co w wieczorami?
Takie pytania zadają sobie bardzo często osoby, które podejmują leczenie alkoholizmu. Poniżej kilka pomocniczych wskazówek.
- Znajdź zajęcie, które pochłonie Cię podobnie jak kilkudniowe maratony alkoholowe. Odnajdź swoje pasje, dzięki którym udowodnisz sobie, że granice można przekraczać także w innych aspektach życia. Satysfakcja z takich działań podniesie pewność siebie i da poczucie szczęścia.
- Odstawiając alkohol porzucasz pozornie bezpieczną przystań. Nie stój jednak bezradnie. Działaj! Ważna jest zmiana dotychczasowych nawyków i sposobów działania. Wypełnij swoje dni nowym harmonogramem, planem. Wieczorem napisz, co będziesz robić na następny dzień, krok po kroku, godzina po godzinie. I trzymaj się planu!
- Targają Tobą emocje? Tak, może Cię wszystko wkurzać. Tak, tłumiłeś swoje niezadowolenie latami. Tak, coś trzeba z tym zrobić. Daj temu upust uprawiając sport. To świetne remedium na złość.
- Nowi, trzeźwi znajomi. Istotnym krokiem jest także zakończenie znajomości z osobami, które nie szanują Twojej decyzji o zaprzestaniu picia alkoholu i proponują Ci kieliszek. Tego, jak odmawiać (bo pewnie nie byłeś w tym zbyt biegły) nauczą Cię terapeuci leczenia uzależnień. Znaczącym wsparciem w temacie spędzania wolnego czasu okażą się spotkania z ludźmi ze wspólnoty Anonimowych Alkoholików.
Co zrobić, by przestać pić alkohol?
„Nie chcę pić alkoholu” – z takim postanowieniem, często zgłaszają się do nas osoby, które samodzielnie lub przy pomocy bliskich zaczynają uświadamiać sobie, że nałóg zdominował ich życie. Pamiętajmy, że uzależnienie nie zawsze objawia się kilkudniowymi ciągami alkoholowymi, nie musi oznaczać przemocy domowej i walki z długami. Codzienne picie alkoholu wieczorem, nawet jeśli jest to pozornie „niewinne” piwo, także stanowi zagrożenie.
Zdarza się, że niektórzy, zanim trafią do profesjonalnego ośrodka leczenia uzależnień, próbują przestać pić bez terapii. Nie zawsze jest to skazane na niepowodzenie, wszystko zależy od siły woli i stopnia wsparcia bliskich. Samo uświadomienie sobie potrzeby odstawienia alkoholu, stanowi niezwykle ważny krok ku trzeźwości.
Jeśli uzmysłowisz sobie, że powinieneś przestać pić alkohol, bo jest go w Twoim życiu za dużo, nie zwlekaj, zacznij działać. Uzależnienie jest równią pochyłą, nie czekaj, aż sytuacja się pogorszy – pojawią się problemy w pracy czy w relacjach w związku. Skorzystaj z fachowej pomocy – terapia pod okiem osób, którzy dogłębnie poznali istotę problemu, może pomóc zdjąć z Twoich barków ciężar – wstydu, strachu, poczucia winy i bezsilności. Może pomóc zrozumieć, że zaprzestanie picia jest jedynym kluczem do drzwi nowego życia, wolnego od nałogu.
Dowiedz się, na czym polega program 12 kroków leczenia alkoholizmu
Jeżeli borykasz się z uzależnieniem od alkoholu i właśnie czytasz ten tekst, to wiedz, że przed Tobą na początek jest tylko jeden krok – uświadomienie sobie, że potrzebujesz pomocy. Natomiast, jeżeli dotyka on nie Ciebie, a Twojego bliskiego i nie wiesz jak sprawić, aby to zrozumiał dowiedz się jak rozmawiać z alkoholikiem.
W każdym przypadku pomocna będzie rozmowa z profesjonalistą z ośrodka leczenia uzależnień. Po prostu zadzwoń tel. 503 90 90 93.