Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Ośrodek terapii uzależnień OD-NOWA – co warto o nas wiedzieć?

Ośrodek terapii uzależnień OD-NOWA – co warto o nas wiedzieć?

Dobry ośrodek leczenia uzależnień to, najczęściej, nie to samo, co „państwowy” ośrodek odwykowy. W prywatnych placówkach, takich jak OD-NOWA, stawiamy na komfort pacjenta, indywidualne podejście i empatycznych terapeutów. To nie tylko ośrodek leczenia uzależnienia alkoholowego, ale również ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków i od leków. Co warto o nas wiedzieć i o co najczęściej pytają pacjenci i ich rodziny? 

Jaki jest czas oczekiwania na terapię w ośrodku leczenia uzależnień OD-NOWA?

Wbrew pozorom, to nie jest w procesie terapii najbardziej istotne. Najważniejsze, to zrobić ten pierwszy, najtrudniejszy krok i zgłosić się po pomoc. Zapraszamy na bezpłatne konsultacje do ośrodka OD-NOWA. Wspólnie decydujemy wtedy o optymalnym terminie leczenia. Jeśli terapia z różnych powodów nie rozpoczyna się od razu, podpowiadamy co robić w czasie oczekiwania na nią. A w prywatnym ośrodku terapii uzależnień trwa to zazwyczaj o wiele krócej niż w państwowych placówkach odwykowych.

Jak długo trwa leczenie odwykowe?

Leczenie alkoholizmu oraz terapia uzależnień od narkotyków czy leków, jak każde leczenie odwykowe, wymagają czasu i cierpliwości. Czas potrzebny na wyjście z nałogu to rzecz indywidualna, bo każdy pacjent jest inny, najczęściej jednak terapia podstawowa trwa mniej więcej pięć tygodni. W tych przypadkach, w których potrzeba więcej czasu, jest ona, oczywiście, przedłużana. Organizujemy też tygodniowe warsztaty wzmacniające efekty leczenia dla wszystkich, którzy skorzystali z terapii uzależnień w naszym ośrodku. Na czas leczenia, w razie potrzeby, wystawiane jest zwolnienie lekarskie.

Poznaj fakty i mity na temat leczenia odwykowego zamkniętego i przekonaj się, że warto

Jakiego rodzaju terapia prowadzona jest w ośrodku OD-NOWA?

Ośrodek leczenia uzależnień OD-NOWA specjalizuje się w terapiach odwykowych. Mamy duże doświadczenie w leczeniu alkoholizmu, oferujemy leczenie lekomanii, realizujemy także skuteczne leczenie narkomanii. Prowadzimy terapię indywidualną i grupową. Każde leczenie poprzedzone jest dogłębną diagnozą. W trakcie terapii i pobytu w ośrodku pacjenci mają zapewnioną całodobową opiekę medyczną oraz indywidualnie dobrane programy terapeutyczne.

Dążymy do zdiagnozowania problemu i rozpoznania jego źródła. Skupiamy się na udzieleniu podopiecznym profesjonalnego wsparcia psychicznego i wskazania drogi do pokonania nałogu. Wspólnie z pacjentem odkrywamy i nazywamy negatywne skutki choroby – zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym. Wierzymy, że jedynie świadoma praca daje możliwość zmiany jego przekonań, zachowań i przyzwyczajeń.  

W czasie pobytu w ośrodku nasi pacjenci mogą uczestniczyć w aktywnościach sportowych i kulturowych, organizujemy także spotkania z interesującymi ludźmi, których historie mogą zainspirować pacjentów do pozytywnej zmiany swojego życia.

Terapia grupowa pozwala wspólnymi siłami mierzyć się z nałogiem

Jakie są kwalifikacje kadry terapeutycznej ośrodka OD-NOWA?

Piotr, Kamila i inni terapeuci z ośrodka leczenia uzależnień OD-NOWA to ludzie, empatyczni, życzliwi i doświadczeni w walce z nałogami. Niektórzy znają ten problem od podszewki, wielu rzeczy nauczyli się na własnej skórze. Wiedzą, co robią i o czym mówią, rozumieją, jak czuje się osoba uzależniona, potrafią efektywnie pokierować jej terapią odwykową.

Nasi pracownicy są absolwentami licznych kursów i szkoleń w ramach różnych nurtów terapeutycznych, co pozwala im na profesjonalną, dopasowaną do indywidualnych potrzeb i, co niezwykle ważne, pełną zrozumienia, pracę z podopiecznymi.   

Czy członkowie rodzin także mogą skorzystać z pomocy w ośrodku?

Jak każdy dobry ośrodek leczenia uzależnień, OD-NOWA obejmuje troskliwą opieką nie tylko swoich pacjentów, ale także ich bliskich. Uzależnienie to choroba całej rodziny, doskonale wiemy, w jak dużym stopniu problem jednego jej członka wpływa na pozostałych, jak dezorganizuje ich życie, niszczy poczucie własnej wartości. Aby efektywnie przejść przez terapię, wsparcia i pomocy wymagają zatem wszyscy bezpośrednio dotknięci przez nałóg.

Dla członków rodzin osób uzależnionych organizujemy specjalne spotkania, konsultacje i warsztaty. Edukujemy ich w zakresie tego, z czym stykają się u swoich najbliższych, wyjaśniamy na czym polega nałóg, leczenie odwykowe i jak radzić sobie z problemem. Wspieramy ich zarówno w trakcie, jak i po terapii.

Dowiedz się, czym jest współuzależnienie i jak sobie pomóc

Czy w ośrodku OD-NOWA prowadzone jest odtrucie alkoholowe?

Ściśle współpracujemy z jednym z najlepszych detoksów w Warszawie, który przyjmuje naszych pacjentów w razie konieczności przeprowadzenia, w ramach leczenia, odtrucia alkoholowego. Jeżeli nie stanowi ono jednego z etapów terapii uzależnienia (nasi specjaliści uznają, że nie jest konieczne) ośrodek OD-NOWA nie przeprowadza tego typu zabiegów.

Co należy zabrać ze sobą na terapię w ośrodku leczenia uzależnień?

Ubrania i rzeczy osobiste. Pakując się przed wyjazdem do ośrodka OD-NOWA, nie trzeba pamiętać praktycznie o niczym więcej. Nie wymagamy przywożenia własnych naczyń czy środków czystości. Wszystko dostępne jest na miejscu.

Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień OD-NOWA
Nasi pacjenci mają do dyspozycji doskonale zaopatrzoną kuchnię

Czy jest możliwość odwiedzenia ośrodka bez konieczności poddania się terapii?

OD-NOWA to prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Obowiązują tutaj zasady takie, na jakie umówimy się z pacjentami. Nie organizujemy tak zwanych drzwi otwartych, ale każdy, kto zgłasza się do ośrodka na konsultacje i jest potencjalnie zainteresowany skorzystaniem z naszych usług, ma, oczywiście, szansę wcześniejszego „zapoznania się” z ośrodkiem i jego urokliwym otoczeniem.

Czy w ośrodku można palić papierosy?

Palenie papierosów, podobnie jak w innych tego typu placówkach, dozwolone jest w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych. Staramy się zapewnić każdej przebywającej u nas osobie to, czego potrzebuje – jeśli oczywiście nie koliduje to z jej terapią odwykową.

Czy można wcześniej zakończyć terapię odwykową?

O terminie zakończenia odwyku w każdym przypadku decyduje terapeuta, choć, oczywiście, pacjent nie jest do niczego zmuszany i podejmuje decyzje samodzielnie. Czas trwania leczenia odwykowego jest rzeczą indywidualną. Jedni wychodzą z nałogu szybciej, inni trochę wolniej, zakładamy jednak, że okres pięciotygodniowy jest absolutną podstawą, jeśli chodzi o terapię uzależnień w naszym ośrodku.

Czy ośrodek OD-NOWA przeznaczony jest tylko dla mężczyzn?

Ośrodek leczenia uzależnień OD-NOWA przeznaczony jest zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Każdy, kto potrzebuje terapii odwykowej z powodu alkoholizmu, lekomanii lub narkomanii, znajdzie u nas odpowiednią pomoc – jego bliscy, również.   

Ile kosztuje terapia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień?

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień (w przeciwieństwie do państwowych) świadczą usługi pełnopłatne, ale ich oferta jest o wiele szersza, łatwiej dostać się do nich na leczenie odwykowe, a warunki terapii są nieporównanie bardziej komfortowe (piękne i zaciszne miejsce pobytu, gwarantowana dyskrecja, kameralne okoliczności terapii, indywidualne podejście do pacjenta etc.). W ośrodku OD-NOWA za profesjonalne leczenie alkoholizmu, lekomanii czy narkomanii można płacić w systemie ratalnym, rozkładając koszt terapii nawet na kilka lat. 

Przeczytaj także: Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – ile kosztuje leczenie?

Czy ośrodek OD-NOWA działa w czasie pandemii koronawirusa? Na jakich zasadach?

Ośrodek OD-NOWA funkcjonuje na takich zasadach, jak na przykład niektóre placówki medyczne czy rehabilitacyjne – z zachowaniem koniecznych obostrzeń związanych z koronawirusową profilaktyką. Systematycznie dezynfekujemy pomieszczenia wspólne, kuracjuszom udostępniamy środki antybakteryjne do rąk i maseczki, zachowujemy odpowiedni dystans społeczny etc.

Co wyróżnia ośrodek odwykowy OD-NOWA?

W zasadzie wszystko – począwszy od warunków lokalowych i samej lokalizacji, które przywodzą na myśl raczej luksusowe wakacje (wspaniały ogród, sąsiedztwo rezerwatu przyrody) niż miejsce dla osób chorych, skończywszy na terapeutach, którzy są nie tylko doświadczeni w prowadzeniu terapii odwykowych, ale także lepiej niż inni rozumieją swoich pacjentów, bo przechodzili przez to samo. Stworzyliśmy miejsce, w którym panuje domowa, pełna ciepła i życzliwości atmosfera, w której podopieczni traktowani są jak członkowie rodziny.

Przepiękne, ciche miejsce sprzyja odprężeniu i pozytywnie wpływa na efekty terapii

Jesteśmy do dyspozycji każdej potrzebującej pomocy osoby. Tutaj nie czeka się na leczenie miesiącami. Pomagamy zanim będzie za późno.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: