Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Terapia stacjonarna a ambulatoryjna – czym się różnią i którą wybrać?

Terapia stacjonarna a ambulatoryjna – czym się różnią i którą wybrać?

Samodzielna walka z nałogiem jest bardzo trudna i niestety często nie przynosi oczekiwanych efektów. W takiej sytuacji należy zgłosić się po pomoc do profesjonalistów i rozpocząć terapię. Po czym poznać, że nadszedł właśnie ten moment? Jaka forma sprawdzi się lepiej: ambulatoryjna terapia uzależnień czy stacjonarne leczenie alkoholizmu? Ile trwa terapia alkoholowa stacjonarna, a ile ambulatoryjna? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje odnośnie do terapii uzależnień i form pomocy, z których może skorzystać osoba uzależniona.

Kiedy udać się na terapię uzależnień – najważniejsze sygnały

Pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem w leczeniu uzależnienia jest uświadomienie sobie problemu; dopiero wtedy można rozpocząć pracę nad zmianą. Zespoły uzależnień od różnych substancji oraz czynności różnią się pomiędzy sobą, jednak mechanizm uzależnienia jest bardzo podobny. Do najważniejszych sygnałów ostrzegawczych zalicza się:

  • silną potrzebę sięgnięcia po daną substancję w sytuacjach stresujących i w obliczu negatywnych emocji;
  • wzrost tolerancji – zwiększanie dawek substancji, by uzyskać tak samo mocny efekt;
  • niespełnione obietnice ograniczenia zażywania substancji;
  • drżenie rąk, przyspieszoną pracę serca, bezsenność, rozdrażnienie, spadek nastroju, brak motywacji w momencie, gdy zanika efekt zażywania danej substancji.

Jeśli obserwujesz u siebie lub swoich bliskich powyższe objawy, najprawdopodobniej pora na wizytę u terapeuty, którego specjalizacją jest leczenie uzależnień. Warszawa i jej mieszkańcy mają do dyspozycji wiele placówek oferujących stacjonarne leczenie alkoholizmu i innych uzależnień oraz terapię ambulatoryjną. Na czym polegają główne różnice oraz który rodzaj terapii wybrać?

Przeczytaj także: Jak pomóc osobie uzależnionej?

Terapia ambulatoryjna – co to za rozwiązanie?

Na czym polega terapia ambulatoryjna? Leczenie ambulatoryjne bazuje na uczestnictwie w terapii indywidualnej i grupowej w poradni leczenia uzależnień. Pacjenci cyklicznie zgłaszają się do niej i biorą udział w zajęciach, a po ich zakończeniu wracają do swoich domów. W niektórych przypadkach zaleca się pobyt w ośrodku dziennym, w którym kilkugodzinne zajęcia grupowe przeplatają się z pracą indywidualną pod okiem terapeuty. Jak długo trwa terapia ambulatoryjna? Alkoholizm to zagadnienie na tyle złożone, że długość terapii zależy od czynników indywidualnych. W przypadku codziennych zajęć w ośrodku dziennym zwykle trwa ona około 8 tygodni.

Terapia stacjonarna – na czym polega?

Stacjonarna terapia uzależnień swoją formą przypomina pobyt w sanatorium; pacjenci mieszkają w ośrodku, w którym odbywają się zajęcia indywidualne i grupowe. Dodatkowo mają także w zasadzie całodobowy dostęp do pomocy wykwalifikowanej kadry, a oprócz sposobów radzenia sobie z uzależnieniem pracują także nad higieną snu, odpoczynku i posiłków, oraz trenują umiejętności społeczne. Ile trwa terapia stacjonarna? Alkoholizm leczy się nie tylko poprzez detoksykację organizmu – terapia wymaga czasu i zaangażowania, dlatego turnus trwa zwykle około 8 tygodni.

Terapia stacjonarna a ambulatoryjna – którą formę wybrać?

Leczenie ambulatoryjne w poradni czy klinika leczenia uzależnień i terapia stacjonarna? A może indywidualne spotkania z terapeutą? Jeśli chodzi o efekty, za najskuteczniejszą uznawana jest terapia w trybie stacjonarnym i klinika odwykowa (w Warszawie i okolicy są jedne z lepszych placówek zajmujących się terapią uzależnień od alkoholu i nie tylko). Niekiedy jednak to właśnie terapia ambulatoryjna będzie optymalnym rozwiązaniem. Warto zwrócić uwagę na to, że podczas korzystania z pomocy w tej formie pacjenci nie porzucają swoich obowiązków i nadal uczęszczają do pracy lub szkoły. W niektórych przypadkach będzie to zaleta, w innych – wada. Tak zwani wysokofunkcjonujący alkoholicy często decydują się na leczenie ambulatoryjne, a introwertycy i bardzo nieśmiałe osoby preferują raczej terapię indywidualną. Na koniec warto wspomnieć, że terapia ambulatoryjna i stacjonarna uzupełniają się nawzajem, a nie wykluczają – często po zakończeniu leczenia w ośrodku stacjonarnym pacjenci podejmują terapię podtrzymującą w formie ambulatoryjnej.

Przeczytaj także: Klinika leczenia alkoholizmu – czym się kierować przy jej wyborze?

Jaką klinikę leczenia uzależnień wybrać?

Przy wyborze kliniki w przypadku świadczeń refundowanych należy wziąć pod uwagę nie tylko warunki, ale również czas oczekiwania – w wielu placówkach może to być nawet kilkanaście miesięcy. A może prywatna klinika leczenia uzależnień? Warszawa poleca w szczególności ośrodek OdNowa. To nowoczesna placówka, w której każda osoba uzależniona może liczyć na pomoc wykwalifikowanej i doświadczonej kadry. Zajęcia indywidualne i grupowe, całodobowe wsparcie, ale również komfortowe warunki i kompleksowo wyposażony ośrodek sprawiają, że proces leczenia przebiega bez zakłóceń. W przypadku ośrodka prywatnego nie trzeba obawiać się wydłużonego czasu oczekiwania – wystarczy zgłosić się do placówki i ustalić szczegóły leczenia. Jeśli nie wiesz, który ośrodek wybrać, poczytaj opinie: renomowane kliniki cieszą się dużym uznaniem i szerokim gronem zadowolonych pacjentów. Na stronie internetowej znajdziesz także wszystkie niezbędne informacje co do warunków zakwaterowania oraz przebiegu leczenia.

Zachęcamy również do przeczytania: Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – ile kosztuje leczenie?

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: