Wiele osób z problemem uzależnienia alkoholowego zadaje sobie pytanie: „dlaczego to spotkało właśnie mnie?” Okazuje się, że przyczyny alkoholizmu mogą być bardzo różne. Ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Takiej, która rozwiąże problem. Jakie są najczęstsze powody do picia alkoholu w nadmiarze?
Uzależnienie od alkoholu to ważny temat, także społecznie, dlatego wielu naukowców szuka odpowiedzi, skąd się bierze. Brak tutaj jednak spójnego stanowiska. Niektórzy uważają, że nie da się jednoznacznie wskazać uchwytnych przyczyn alkoholizmu, inni wskazują na różnorodne jego pochodzenie.
Jakie są przyczyny alkoholizmu według naukowców?
Spis treści
- 1 Jakie są przyczyny alkoholizmu według naukowców?
- 2 Medyczne przyczyny choroby alkoholowej
- 3 Alkoholizm a geny
- 4 Psychologiczne przyczyny alkoholizmu
- 5 Pedagogiczne przyczyny picia alkoholu w nadmiarze
- 6 Alkoholizm a hormony
- 7 Alkoholizm – przyczyny socjologiczne
- 8 Przyczyny alkoholizmu wśród młodzieży
- 9 Alkoholizm u kobiet – specyfika problemu
Powody choroby alkoholowej różnią się osobniczo. W wielu przypadkach czynniki skłaniające do nadmiernego sięgania po alkohol nakładają się na siebie. Wśród najczęstszych przyczyn alkoholizmu wymienia się czynniki medyczne, uwarunkowania genetyczne, psychologiczne, pedagogiczne, a także hormonalne i socjologiczne.
Medyczne przyczyny choroby alkoholowej
Z medycznego punktu widzenia alkoholizm to choroba, która może mieć swoje źródło w fizycznych skutkach oddziaływania alkoholu na nasz organizm. Osoba spożywająca alkohol pod jego wpływem osiąga stan euforii, pobudzenia, a po odstawieniu odczuwa przykre dolegliwości. W medycynie mówi się również o czynnikach genetycznych czy fizjologicznych alkoholizmu, które także mogą mieć wpływ na to, kogo problem dotyczy.
Alkoholizm a geny
Istnieją teorie, zgodnie z którymi przyczyną alkoholizmu w rodzinie jest skłonność genetyczna, mówi się nawet o genie alkoholizmu. Badania pokazuję jednak, że geny są tylko w połowie za to odpowiedzialne. Same geny nie określają, czy ktoś rozwinie w sobie uzależnienie. Czynniki środowiskowe w połączeniu z genami stwarzają dużo większy potencjał dla aktywowania się choroby. Badania pokazują także, że mimo dziedziczenia genu, nie każdy zostaje alkoholikiem.
Przeczytaj więcej na temat dziedziczenia alkoholizmu
Psychologiczne przyczyny alkoholizmu
Psychologowie zwracają natomiast uwagę na to, że uzależnienie alkoholowe może być efektem różnych zaburzeń psychicznych, które nas dotykają. Spożywanie alkoholu jest dla osoby uzależnionej mechanizmem obronnym. Alkohol to często droga ucieczki przed życiowymi problemami, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Dzięki niemu możemy chociaż na chwilę zapomnieć o trudnościach.
Dowiedz się, czy osoby z depresją są narażone na alkoholizm
Pedagogiczne przyczyny picia alkoholu w nadmiarze
Pedagodzy uważają, że uzależnienie alkoholowe może być również efektem nieprawidłowego procesu socjalizacji i wychowania. Jeśli dziecko wzrasta w źle funkcjonującej rodzinie, w której jeden bądź oboje rodziców jest uzależnionych od alkoholu lub obraca się w gronie osób z tym problemem, może być bardziej podatne na uzależnienia w przyszłości.
Również w tym kontekście funkcjonuje określenie przyczyny środowiskowe. Problem ten dotyka znacznie częściej dzieci wychowujących się w tzw. rodzinach patologicznych czy dysfunkcyjnych. Takich, w których brakowało ciepła, miłości i odpowiednich wzorców.
Alkoholizm a hormony
Naukowcy z Columbia University i Yale University badali poziom hormonu dopaminy wśród mężczyzn i kobiet w połączeniu z piciem alkoholu. Dopamina zwana jest hormonem szczęścia i wyzwala uczucie euforii. Okazało się, że zwłaszcza u mężczyzn, alkohol zwiększał ilość wydzielanej dopaminy. Jednakże zaobserwowano, iż wraz z coraz większymi ilościami wypitego alkoholu w dłuższej perspektywie czasu działanie było coraz słabsze. Upatruje się w tym przyczynę zwiększonej tolerancji na alkohol.
Alkoholizm – przyczyny socjologiczne
Socjolodzy natomiast dopatrują się przyczyn uzależnienia od alkoholu w tym, jak zmienia się współczesny świat i nasza cywilizacja. Żyjemy coraz szybciej, prowadzimy stresujący tryb życia, a wszystko to może sprzyjać temu, że szukamy również szybkiej formy relaksu sięgając np. po alkohol.
Przyczyny alkoholizmu wśród młodzieży
Aspekty kulturowe to główne powody alkoholizmu wśród młodzieży.
Czynniki, które mogą sprzyjać częstemu spożywaniu alkoholu to:
- chęć bycia ważnym,
- potrzeba zaimponowania rówieśnikom,
- trudności w poradzeniu sobie z burzą emocjonalno-hormonalną,
- bunt okresu dojrzewania.
Warto więc uczulać nieletnich na potencjał zagrożeń. Bardzo często zdarza się, że kiedy osoba młoda, zwłaszcza ta obciążona genetycznie i środowiskowo, raz sięgnie po używki, zaczyna „imprezować”, szybko traci kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu. Zapanowanie nad chorobą jest trudne, często poprzedza je szereg traumatycznych doświadczeń, leczenie w ośrodku uzależnień staje się koniecznością. Większość naszych podopiecznych to właśnie osoby, które weszły na drogę alkoholizmu właśnie we wczesnej młodości.
Dowiedz się, na czym polega terapia 12 kroków leczenia alkoholizmu
Alkoholizm u kobiet – specyfika problemu
Inną specyficzną formą alkoholizmu jest alkoholizm u kobiet. Tym, co odróżnia go od pozostałych są często właśnie jego przyczyny.
Kobiety częściej popadają w stany depresyjne czy lękowe, miewają wahania nastrojów, a tym samym, z ich punktu widzenia, mają więcej powodów do sięgnięcia po alkohol. Wszystkie te czynniki sprawiają, że kobiety uzależniają się szybciej, często głębiej. Ich destrukcja jest większa.
Z drugiej strony kobiet uzależnionych od alkoholu jest statystycznie mniej. Częściej współuzależniają się od swoich partnerów będących w czynnym alkoholizmie. Także znaczenie częściej popadają w nałóg, pijąc lub biorąc narkotyki razem z chłopakiem czy mężem. Bardzo często słyszymy od naszych pacjentek stwierdzenie: to on mnie w to wciągnął. Oczywiście przyczyna alkoholizmu u każdej osoby tkwi w niej samej, natomiast tak działa choroba – szuka wymówek i oskarża.
Jak widzimy, przyczyn alkoholizmu jest bardzo wiele. Ich poszukiwanie z punktu widzenia uzależnionego nie ma sensu. Leczymy stan faktyczny, a nie powód. Jeśli problem dotyczy Ciebie lub bliskiej Ci osoby, możesz skontaktować się z nami pod numerem tel. 503 90 90 93. Zrozumienie przyczyn choroby alkoholowej może być pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu.
Sprawdź, na czym polega współuzależnienie
Przeczytaj również:
- Manipulacje alkoholika - skąd się biorą, jak je…
- Alkoholizm wśród młodzieży – jakie są jego przyczyny…
- Zapaść alkoholowa – jakie są przyczyny i objawy oraz…
- Na co umierają alkoholicy – najczęstsze przyczyny zgonów
- Efekt sufitowy w leczeniu alkoholizmu – co to jest i…
- Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – ile kosztuje…