Przyczyny alkoholizmu mogą być różne. Jako jedną z nich wymienia się geny. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, czy alkoholizm jest dziedziczny, przeczytaj ten artykuł.
Alkoholizm bywa uważany za słabość czy brak silnej woli. W rzeczywistości jest złożoną chorobą, wymagającą specjalistycznego leczenia. Charakteryzuje się nawrotami i ma charakter postępujący. Siła uzależnienia potrafi być ogromna i niszczyć zarówno zdrowie, jak i życie. Konsekwencje picia jednej osoby często ponosi cała rodzina. Współuzależnienie to jednak nie jedyny problem. Członkowie rodzin alkoholowych często zastanawiają się, czy alkoholizm jest dziedziczny, czy istnieje ryzyko, że skłonność do nałogu została im przekazana w sensie biologicznym. Czy dziedziczenie alkoholizmu to mit? Jak jest naprawdę?
Czy piję, bo odziedziczyłem gen alkoholizmu?
Spis treści
Chorzy naszego ośrodka leczenia uzależnień Od-Nowa i członkowie ich rodzin, często zadają sobie pytanie o przyczyny alkoholizmu. Mają wrażenie, że odnalezienie przyczyny, sedna, tego jednego momentu, w którym to się zaczęło, zmieni cokolwiek w chorobie. Nie, nie zmieni, a tymczasem przyczyn choroby może być wiele. Przy czym żadna nie jest uznawana za klucz, o którym wiedza może odwrócić bieg choroby.
Można wskazać co najmniej kilka przyczyn alkoholizmu:
- medyczne – alkoholizm może mieć źródło w farmakologicznych skutkach oddziaływania alkoholu na nasz organizm;
- psychologiczne – uzależnienie alkoholowe może być efektem zaburzeń psychicznych, które nas dotykają;
- pedagogiczne – alkoholizm może być efektem nieprawidłowego procesu socjalizacji i wychowania;
- hormonalne – niektóre hormony mogą powodować zwiększoną tolerancję na alkohol;
- socjologiczne – żyjemy coraz intensywniej, alkohol staje się szybkim sposobem na pozbycie się stresu i relaks;
- genetyczne – mimo dziedziczenia nie każdy zostaje alkoholikiem.
Alkoholizm z pokolenia na pokolenie to nie tylko kwestia biologii. Ryzyko choroby zwiększa szereg różnych czynników, jednak żaden z nich nie skazuje nas jednoznacznie na nałóg.
Nałóg rozwija się stopniowo. Poznaj 4 etapy alkoholizmu
Dziedziczenie alkoholizmu – czy istnieje gen alkoholika?
Zastanawiasz się, czy alkoholizm jest dziedziczny? Tak, może mieć podłoże genetyczne, jednak nie jest chorobą wrodzoną. Obecnie naukowcy są w stanie wskazać wiele genów odpowiadających za alkoholizm. Mutacje genetyczne, do których dochodzi u osób pijących, zwiększają ryzyko wystąpienia choroby u ich potomstwa. Jednak fakt, że alkoholizm może być dziedziczny, nie oznacza, że z całą pewnością rozwinie się on w kolejnym pokoleniu.
Na pewno można na dzień dzisiejszy rozpoznać w mózgu ludzkim element odpowiadający za mechanizm uzależniania się od substancji czy zachowań.*
Osoby z takim zaburzeniem mają nawyk, a wręcz przymus od nieraz wczesnych lat życia, nałogowego, kompulsywnego regulowania swoich uczuć. Nie są w stanie ich spokojnie przeżywać. Ból odczuwany przy przeżywaniu jest tak duży, że wszelkie wydarzenia niosące ze sobą choć trochę silniejsze emocje, są odbierane jako cierpienie. Natomiast nagroda w postaci znieczulenia przyciąga tak mocno, że nie potrafią się jej oprzeć. Na taki stan rzeczy wpływ mają określone warianty genów, które zaburzają chemiczne procesy zachodzące w mózgu.
12 kroków AA – skuteczna pomoc w walce z nałogiem
Jeśli jesteś dzieckiem alkoholika…
Jeśli jesteś dzieckiem alkoholika, to znajdujesz się w grupie ryzyka. Jednak wcale nie jest powiedziane, że zachorujesz. Wcale nie musi tak być. Zachowaj czujność. Obserwuj ilości wypijanego alkoholu, częstotliwość picia i trudniejsze momenty w życiu. Jeśli alkohol kojarzy Ci się z ulgą, to sprawdź u terapeuty, dlaczego tak jest.
Trudno jednoznacznie określić, czy przyczyną choroby alkoholowej u dzieci alkoholików są geny, czy dysfunkcyjna rodzina, w której się wychowywali oraz brak prawidłowego procesu socjalizacji i wychowania. Być może oba te czynniki przyczyniają się do powstania nałogu. Należy stanowczo podkreślić, że dziedziczenie choroby alkoholowej to nie wyrok skazujący, że każdy ma szanse na życie w trzeźwości, wszystko zależy od nas samych.
Alkoholizm a DDA
Psycholodzy mówią o zestawie pewnych wspólnych cech osobowości i sposobów funkcjonowania osób wychowywanych przez uzależnionego od alkoholu rodzica lub rodziców. Jest to tzw. Syndrom DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików), któremu towarzyszy zespół utrwalonych schematów działania.
Bez względu na to, czy rodzice pili bądź zażywali inne substancje, czy dodatkowo zachowywali się agresywnie, jeśli doświadczyłeś alkoholizmu w rodzinie, możesz mieć objawy DDA takie jak:
- niska samoocena i brak poczucia własnej wartości
- poczucie osamotnienia, cierpienia, krzywdy
- trudności w wyrażaniu uczuć, emocji i potrzeb
- poczucie winy
- problemy z tworzeniem bliskich relacji
- trudności z przeżywaniem radości i relaksu
- wrogość i nieufność wobec innych osób
- lęk przed odrzuceniem
- problemy z określaniem własnych i cudzych granic
- mocna potrzeba kontroli
- perfekcjonizm
- izolacja, skrytość
- zachowania potencjalnej ofiary.
Jeśli jesteś nieuzależniony, ale masz powyższe problemy, koniecznie zgłoś się na terapię DDA. Pomoże Ci ona zacząć żyć i oddychać pełną piersią. Pomoże Ci ona także rozwinąć skrzydła i poczuć się wreszcie bezpiecznie. Warto z niej skorzystać również dlatego, by nawet będąc abstynentem, nie związać się z alkoholikiem, co niestety często się zdarza u osób DDA.
Czy dzieciom alkoholików trudniej wyjść z nałogu?
Zdarza się, że myśl o dziedziczeniu alkoholizmu utrudnia dorosłym dzieciom alkoholików wychodzenie z nałogu. Geny stają się łatwym usprawiedliwieniem dla nadużywania alkoholu i przeszkodą w poradzeniu sobie z piciem.
Podopieczni naszego ośrodka terapii uzależnień są często przekonani, że skoro ojcu czy matce nie udało się wyjść z alkoholizmu, to oni również nie mają szans. Tak jednak nie jest. Zespół wszelkich uwarunkowań i doświadczeń życiowych, jakie budują człowieka, to nie jest kwestia zero-jedynkowa. Daj sobie szansę na nowe, lepsze życie. Zaryzykuj zdrowienie – nic nie tracisz. Najwyżej wrócisz tam, skąd przychodzisz.
Nie rezygnuj z terapii zanim nie spróbujesz. Dowiedz się, jak leczyć alkoholizm
Pójdź inną drogą
Jeśli wychowałeś się w dysfunkcyjnej rodzinie, w której jedno lub oboje rodziców piło, wiedz, że nie musisz iść tą samą drogą. Niech przykre doświadczenia z dzieciństwa będą dla Ciebie motywacją do wyjścia z nałogu i życia w trzeźwości. Nie powielaj znanego Ci scenariusza.
Rozumiemy, że samemu może być trudno. Zgłoś się do terapeuty i wspólnymi siłami możemy ustalić, jak Ci pomóc. Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami pod nr tel. 503 90 90 93 i daj sobie szansę na wyzdrowienie.
*http://www.medonet.pl/psyche/uzaleznienia,uzaleznienie-to-choroba-mozgu—nowa-definicja-nalogow,artykul,1648835.html