Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od alkoholu » Alkoholizm weekendowy – które sygnały powinny zwrócić uwagę?

Alkoholizm weekendowy – które sygnały powinny zwrócić uwagę?

Nie każdy, kto pije w weekend, jest weekendowym alkoholikiem, ale alkoholizm weekendowy jest dość powszechnym zjawiskiem i często bywa pierwszym krokiem do pełnoobjawowej choroby alkoholowej. Jak go rozpoznać? Które objawy weekendowego picia świadczą o rozwijającym się już uzależnieniu?

Wedle powszechnego przekonania, jeśli ktoś nie pije codziennie (upija się na przykład tylko w soboty), nie zaniedbuje rodziny ani obowiązków zawodowych, a do tego dobrze wygląda i ma wysoki status społeczny, raczej nie ma problemu z alkoholizmem. To nieprawda. Taka osoba może być weekendowym alkoholikiem – wysokofunkcjonujacym. Objawy uzależnienia nie są w tym przypadku widoczne na pierwszy rzut oka. Nie rozpoznaje ich sam zainteresowany (lub nie przyjmuje ich do wiadomości) i nie zauważa ich zbyt łatwo jego otoczenie. Choroba się stopniowo rozwija, leczenie nie jest podejmowane, a skutki picia alkoholu co weekend stają się z czasem coraz poważniejsze. Warto więc to w porę przerwać.

Alkoholizm weekendowy – objawy 

Choć weekendowe upijanie się postrzegane jest przez dużą część społeczeństwa jak niewinna rozrywka, może być oznaką uzależnienia. O tym, czy weekendowe picie to alkoholizm, świadczą pewne charakterystyczne sygnały, na które należy być szczególnie wyczulonym…

  • Weekendowy alkoholik traktuje spożywanie alkoholu w każdy weekend jako normę. To dla niego zasłużone zakończenie tygodnia i wyczekiwana nagroda po ciężkiej pracy – coś, „co mu się od życia należy”, dobry sposób na odstresowanie. Czas wolny (bo nie tylko sobota czy niedziela, ale także święta lub urlop) jest dla niego równoznaczny z piciem. To jedyna akceptowalna forma relaksu i swego rodzaju rytuał (piwo ze znajomymi, wino do kolacji, drink podczas oglądania filmu wieczorem…). Jeśli z jakiegoś powodu nie udaje się tego zrealizować, znacząco pogarsza się samopoczucie, pojawia się zdenerwowanie, czasami nawet agresja.
  • Alkoholizm weekendowy objawia się przyjmowaniem dużej ilości alkoholu w krótkim czasie. Osoba uzależniona nie kontroluje tego. Nie potrafi odmówić ani poprzestać na małych dawkach. Z czasem pije coraz więcej, bo organizm potrzebuje coraz więcej, aby nastąpił oczekiwany efekt „przyjemnego odurzenia”. 
  • Weekendowe upijanie się jest racjonalizowane. Alkoholik weekendowy wynajduje odpowiednie okazje. Unika niepijących znajomych i rozrywek bez alkoholu w tle. Spotyka się z tymi, którzy piją – w takich miejscach i okolicznościach, w których alkohol jest elementem oczywistym. Jeżeli nie ma towarzystwa, pije samotnie, ale w ukryciu. Nikomu się do tego nie przyznaje. Często unika nawet rozmów na temat alkoholu.
  • Picie alkoholu w weekend i skutki tego picia osoba uzależniona odchorowuje następnego dnia. Chodzi jednak nie tylko o dolegliwości fizyczne (ból głowy, nudności, osłabienie i inne), ale przede wszystkim o odczuwanie kaca moralnego. Pojawiają się wyrzuty sumienia i żałowanie tego, że wypiło się tak dużo.
  • Charakterystyczne dla weekendowego alkoholizmu jest również wypieranie problemu. Alkoholik nie dostrzega lub nie chce dostrzec swojego uzależnienia. Nie przyjmuje także zwykle do wiadomości ewentualnych ostrzeżeń płynących z zewnątrz – na przykład od najbliższych mu osób. 

Zobacz też: Objawy alkoholizmu – kiedy zaczyna się problem >>

Weekendowe upijanie się – odnowa24h.pl
Fot. Alkoholizm weekendowy to coraz powszechniejsze zjawisko, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Skutki weekendowego alkoholizmu

Najważniejszą i najgroźniejszą konsekwencją nieleczonego weekendowego alkoholizmu jest pogłębianie się uzależnienia i rozwój choroby alkoholowej do formy pełnoobjawowej. Skutki długotrwałego picia nadmiernej ilości alkoholu w każdy weekend grożą ponadto za każdym razem: niekontrolowanym, agresywnym lub nieoczekiwanym zachowaniem prowadzącym do niebezpiecznych sytuacji (jak na przykład prowadzenie auta po pijanemu), lukami w pamięci, osłabieniem zdrowia (schorzenia wątroby, stany depresyjne) i pogorszeniem relacji (w domu i w pracy).

Leczenie alkoholizmu weekendowego

Jak można pomóc weekendowym alkoholikom? Podobnie jak tym „pełnoetatowym”. Po pierwsze, sami muszą zechcieć się leczyć z alkoholizmu, a więc przyznać się przed sobą do istnienia problemu. Następnym etapem jest detoks, czyli oczyszczenie organizmu z uzależniającej substancji (w tym przypadku z alkoholu). Dopiero potem rozpoczyna się terapia właściwa – indywidualne sesje z terapeutą i/lub praca w grupach terapeutycznych. 

***

Dowiedz się więcej o różnych formach alkoholizmu, ich objawach i możliwościach leczenia.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: