WHO szacuje, że około pół miliona zgonów rocznie związanych jest z używaniem bądź przedawkowaniem narkotyków. To psychoaktywne substancje, które wpływają na samopoczucie, zachowanie i percepcję rzeczywistości. Prowadzą do uzależnienia, niszcząc zdrowie fizyczne i psychikę. Nałogowi ulegają zarówno dorośli, jak i młodzież czy nawet dzieci, dlatego warto być czujnym, by w razie potrzeby odpowiednio zareagować. Jakie są objawy przedawkowania i jak udzielić pierwszej pomocy przy zatruciu narkotykami?
Objawy przedawkowania narkotyków, a co za tym idzie także pierwsza pomoc w przypadku zatrucia narkotykami, mogą się nieco różnić zależnie od tego, jaka substancja chemiczna działa na układ nerwowy, a także od indywidualnej reakcji organizmu na dany narkotyk. Niektóre środki działają pobudzająco, inne uspokajająco, jeszcze inne halucynogennie. Reakcje mogą być też mieszane. Zapoznaj się z poniższą infografiką, na której skondensowaliśmy najważniejsze informacje i przedstawiliśmy w takiej formie, aby były łatwe do zapamiętania. Jeśli potrzebujesz pogłębić wiedzę, zachęcamy do przeczytania całego artykułu.
Objawy przedawkowania narkotyków
Spis treści
- 1 Objawy przedawkowania narkotyków
- 1.1 Objawy przyjmowania/przedawkowania narkotyków pobudzających – amfetaminy, kokainy i innych
- 1.2 Objawy przyjmowania/przedawkowania substancji uspokajających (barbiturany, benzodiazepiny)
- 1.3 Objawy przyjmowania/przedawkowania opiatów (heroina, morfina…)
- 1.4 Objawy przedawkowania narkotyków halucynogennych (LSD i inne)
- 2 Zatrucie narkotykami – pierwsza pomoc
Objawy przedawkowania narkotyków mogą obejmować między innymi: zmiany w zachowaniu, zaburzenia rytmu serca, nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi, wahania temperatury ciała, nienaturalne reakcje źrenic, kłopoty z oddychaniem.
Objawy przyjmowania/przedawkowania narkotyków pobudzających – amfetaminy, kokainy i innych
- Wyraźnie zauważalne, nienaturalne pobudzenie psychoruchowe
- Poczucie lęku, a nawet napady paniki
- Mocno przyspieszona akcja serca i podwyższone ciśnienie krwi
- Wysoka temperatura, dreszcze, czasami także majaczenie
- Wzmożona potliwość i suchość w jamie ustnej
- Możliwe nudności i wymioty, ból brzucha, ból w klatce piersiowej
- Zaburzenia widzenia, rozszerzone źrenice
Skutkiem przedawkowania narkotyków z tej grupy może być zawał serca lub krwotoczny udar mózgu.
Objawy przyjmowania/przedawkowania substancji uspokajających (barbiturany, benzodiazepiny)
- Nadmierna senność, ospałość
- Duże problemy z pamięcią
- Zaburzenia równowagi
- Nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego
Zatrucie tego typu środkami grozi zatrzymaniem oddechu i śmiercią.
Objawy przyjmowania/przedawkowania opiatów (heroina, morfina…)
- Zaburzenia świadomości
- Spowolnienie akcji serca
- Spadek wartości ciśnienia tętniczego krwi poniżej norm
- Obniżenie temperatury ciała
- Bladość skóry
- Zwężone źrenice
- Nudności, wymioty
Przedawkowanie opiatów może poważnie zaburzyć proces oddychania.
Objawy przedawkowania narkotyków halucynogennych (LSD i inne)
- Omamy wzrokowe, zaburzenia widzenia
- Euforia, zachowania agresywne, napady paniki
- Zaburzenia mowy
- Zwiększone napięcie mięśniowe
- Rozszerzone źrenice
- Nudności, wymioty
Przy zatruciu halucynogenami może wystąpić kołatanie serca i ból w klatce piersiowej.
Jeśli nie ma pewności co do tego, czy ktoś w ogóle zażył narkotyki, można posłużyć się dostępnym bez recepty aptecznym testem wykrywającym obecność takich substancji w organizmie. To prosta analiza śliny lub moczu, która szybko rozwiewa wątpliwości. Gdy już wiadomo, na czym się stoi, warto jak najszybciej zgłosić się po fachową pomoc w zakresie leczenia narkomanii.
Zobacz, na czym polega leczenie uzależnienia od narkotyków w klinice >>
Zatrucie narkotykami – pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc przy zatruciu narkotykami zależy od stanu ratowanej osoby.
W ciężkich przypadkach zapaści po narkotykach (ostrej niewydolności krążenia, udaru mózgu, zatrzymania oddechu) zawsze niezbędna jest błyskawiczna interwencja lekarska. Pierwsza pomoc przy przedawkowaniu narkotyków zaczyna się zatem zwykle od wezwania pogotowia ratunkowego. W oczekiwaniu na medyków trzeba odpowiednio zająć się osobą będąca pod wpływem substancji psychoaktywnych.
- W przypadku, gdy ta osoba jest nieprzytomna, należy się upewnić, czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne. Jeżeli nie, sprawdza się drożność dróg oddechowych i wykonuje masaż serca. Jeśli oddech jest i serce pracuje, układa się chorego w bezpiecznej pozycji bocznej ustalonej i obserwuje go aż do przybycia ratowników.
- W sytuacji, gdy osoba, która przedawkowała, jest przytomna, trzeba przy niej być i cały czas utrzymywać z nią kontakt. Należy zachować spokój i starać się uspokoić chorego – zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i zrozumienie. Nie wolno w tym momencie go pouczać, krytykować czy do czegokolwiek siłą nakłaniać. Jeżeli zachowuje się agresywnie i nadpobudliwie, trzeba próbować go wyciszać. Jeśli jest wręcz przeciwnie, należy cały czas wchodzić z nim w interakcję i podtrzymywać kontakt.
Przy udzielaniu pierwszej pomocy w przypadku zatrucia narkotykami ważne jest także „przechwycenie” substancji psychoaktywnych znalezionych przez osobie, która je przedawkowała. To istotne nie tylko ze względu na chorego, którego odcina się w tym momencie od trucizny. Informacje o zażytych substancjach mogą być bardzo ważne dla lekarza podejmującego określone decyzje w zakresie ratowania życia i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Mieszanie różnych narkotyków (podobnie jak zestawianie ich z alkoholem) jest groźne, a skutki tego bywają bardzo trudne do opanowania przez medyków. Każda informacja jest więc na wagę złota.
Zobacz, jak pomóc dziecku uzależnionemu od narkotyków >>
***
Przejrzyj nasz blog i dowiedz się więcej o uzależnieniach.