Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Leczenie narkomanii » Jak pomóc dziecku uzależnionemu od narkotyków? Podpowiadamy!

Jak pomóc dziecku uzależnionemu od narkotyków? Podpowiadamy!

Uzależnienie od narkotyków może wystąpić u osób w każdym wieku; nie zależy także od płci, wykształcenia czy miejsca zamieszkania. Coraz częściej problem ten dotyczy młodych osób, a sam mechanizm oraz przyczyny uzależnienia u dzieci różnią się nieco od uzależnienia osób dorosłych. W jaki sposób rozpoznać, że dziecko nadużywa substancji odurzających? Jak pomóc dziecku uzależnionemu od narkotyków? Czy ośrodek dla młodzieży uzależnionej od narkotyków to dobre rozwiązanie? Poniżej najważniejsze informacje dotyczące leczenia uzależnień u dzieci.

Uzależnienie od narkotyków młodzieży i dzieci – jak je rozpoznać?

Zastanawiasz się, jak rozpoznać, czy dziecko zażywało narkotyki? Objawy mogą różnić się w zależności od rodzaju substancji psychoaktywnej; niektóre powodują nienaturalne pobudzenie, inne z kolei – nadmierne wyciszenie. Naczelna zasada brzmi: jeśli niepokoi cię coś w zachowaniu dziecka, warto skonsultować się ze specjalistą i uważnie obserwować. Wśród sygnałów ostrzegawczych są między innymi:

  • spadek masy ciała;
  • złe samopoczucie;
  • drażliwość, zmienny nastrój;
  • spadek energii lub nadpobudliwość;
  • chaotyczna mowa;
  • przekrwione lub szkliste oczy;
  • nienaturalnie zwężone lub rozszerzone źrenice;
  • bladość skóry, nadmierna potliwość;
  • ślady po wkłuciach;
  • problemy w szkole, wycofanie, porzucenie celu;
  • kłamstwa, spóźnienia;
  • unikanie rozmów z rodziną;
  • podejrzane substancje i akcesoria: bibułki, tabletki, małe torebki foliowe etc.

Pamiętaj przy tym, że przekrwione oczy mogą być oznaką alergii, a przyczyn gorszych ocen w szkole może być naprawdę wiele – jeśli jednak zaobserwujesz niepokojące objawy, lepiej dmuchać na zimne!

Przeczytaj także jak rozpoznać objawy uzależnienia od narkotyków u młodzieży i gdzie je leczyć

Jak narkotyki działają na młody organizm?

Działanie narkotyków na organizm dzieci i młodzieży różni się od ich wpływu na dorosłego człowieka. Wynika to przede wszystkim z niedojrzałości układu nerwowego, choć nie bez znaczenia jest także na przykład masa ciała. Substancje psychoaktywne zakłócają odczuwanie przyjemności i prowadzą do rozwoju tolerancji, uszkadzają funkcje poznawcze poprzez spowolnienie rozwoju kory przedczołowej, a także mogą prowadzić do rozwoju chorób psychicznych. Jednocześnie nadużywanie jakichkolwiek substancji psychoaktywnych może powodować także pogorszenie relacji społecznych, trudności w szkole, podejmowanie ryzykownych zachowań seksualnych oraz problemy z prawem. Trudności pojawiające się w okresie nastoletnim mogą rzutować na przyszłe życie, dlatego im szybciej podejmiesz interwencję z pomocą ośrodka dla młodzieży uzależnionej od narkotyków, tym większa szansa na ocalenie nastolatka.

Sprawdź również czy można samemu wyjść z uzależnienia od narkotyków

Uzależnione dziecko – co może zrobić rodzic?

W przypadku uzależnienia dzieci i młodzieży nie wolno bagatelizować problemu; im szybciej skorzysta się z pomocy specjalisty, tym lepiej! Skoro dorośli uzależnieni od narkotyków zwykle nie potrafią pomóc samym sobie, młodzież tym bardziej potrzebuje wsparcia. Uzależnienie od narkotyków młodzieży leczyć można poprzez terapię indywidualną lub grupową, a pomocy udziela poradnia leczenia uzależnień lub specjalne ośrodki dla młodzieży uzależnionej od narkotyków. Decyzję o tym, czy wybrać terapię stacjonarną, czy ośrodek dla młodzieży uzależnionej od narkotyków najlepiej podjąć w oparciu o diagnozę przeprowadzoną przez specjalistę – psychologa zajmującego się terapią uzależnień. Oceni on, w której fazie uzależnienia znajduje się dziecko. W przypadku dzieci i młodzieży do 18 roku życia sąd rodzinny może skierować taką niepełnoletnią osobę uzależnioną na przymusowe leczenie narkomanii i rehabilitację. Zwykle terapia rozpoczyna się od detoksu, czyli odtrucia organizmu. Kolejny krok to długofalowa praca terapeutyczna skupiona na przyczynach uzależnienia i zapobieganiu powrotom do nałogu. Nowoczesne ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków dla młodzieży w niczym nie przypominają przedstawianych niekiedy w filmach czy serialach placówek pełnych przymusu, cierpienia i zaniedbania. Wręcz przeciwnie! Nie warto demonizować ośrodków dla młodzieży uzależnionej – niekiedy jest to jedyna szansa na powrót do normalnego funkcjonowania.

Ośrodek dla młodzieży uzależnionej od narkotyków – nie taki straszny… Ośrodki dla dzieci uzależnionych od narkotyków to placówki, w których dzieci i młodzież otrzymują niezbędną pomoc i wsparcie od profesjonalnej kadry: psychiatrów, psychologów, terapeutów i personelu medycznego. Leczenie uzależnienia w ośrodku stacjonarnym zwykle trwa od jednego do półtora roku, a w programie zajęć znaleźć można nie tylko pracę indywidualną, ale również zajęcia grupowe. Co ważne, w takim ośrodku dzieci i młodzież realizują obowiązek szkolny, dzięki czemu nie tracą one roku szkolnego. Pomocą objęta jest także rodzina osoby uzależnionej, by po zakończonym leczeniu dziecko lub nastolatek mogli liczyć na wsparcie rodziny oraz kontynuację procesu terapeutycznego.

Dowiedz się więcej na temat ośrodka terapii uzależnień OD-NOWA

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: