Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Leczenie alkoholizmu » Wszywka alkoholowa – czy leczy alkoholizm?

Wszywka alkoholowa – czy leczy alkoholizm?

Alkoholizm to choroba dotykająca zarówno chorego, jak i jego rodzinę. Część osób potrafi uznać swój problem i sięgać po różne formy leczenia. Inni podejmują terapię za namową bliskich. Jednym z dość popularnych sposobów stosowanych w celu zatrzymania czynnego nałogu przez alkoholików jest tzw. wszywka alkoholowa, niegdyś określana także jako esperal. W poniższym tekście przeczytasz, czym to jest i czy może jakkolwiek wyleczyć alkoholizm. Dowiesz się, jak działa wszywka alkoholowa oraz czy zaszycie alkoholowe może mieć niepożądane skutki uboczne.

Jak pokazuje raport „Czego Polacy o alkoholu nie wiedzą?”, aż 35% z nas pije bez specjalnej okazji.* Dla osób pijących to równia pochyła. Stąd już tylko krok do czynnego uzależnienia.

Dróg leczenia z alkoholizmu jest kilka. Poprzedza je świadoma decyzja o abstynencji. Następnie może to być terapia ambulatoryjna, terapia w ośrodku leczenia uzależnień połączona z psychoterapią lub farmakoterapią wspierającą leczenie, spotkania wspólnoty AA (Anonimowych Alkoholików). Popularnym sposobem, mającym w swym założeniu wspierać wychodzenie z nałogu, jest również tzw. wszywka alkoholowa.

Mężczyzna z posępną miną
Aż 35% z nas pije bez specjalnej okazji. Dla osób pijących to równia pochyła.
Kobieta śpiąca przy lampce wina
Pierwszym lekiem, zaszywanym osobom uzależnionym od alkoholu, był esperal, obecnie zastąpił go disulfiram.

Wszywka alkoholowa, co to takiego?

Wszywka alkoholowa to tabletka zaszywana w mięśniu (zazwyczaj pośladkowym) mająca na celu zniechęcenie chorego do picia.

Przez wiele lat wszywka antyalkoholowa funkcjonowała pod nazwą esperal. Jego produkcja zakończyła się jednak w 2009 roku, kiedy to został zastąpiony środkiem o nazwie disulfiram WZF. W rzeczywistości obywa preparaty zawierają tę samą substancję czynną – disufiramum. Określenie „esperal” nadal jest jednak bardzo popularne i często stosowane zarówno przez osoby uzależnione, jak i przez lekarzy wykonujących zabieg tzw. zaszycia alkoholowego. Wyglądem wszywka przypomina aspirynę – to mała, biała, okrągła tabletka.

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholika?

Wszywka wydawana jest przez lekarza na receptę, którą pacjent samodzielnie realizuje w aptece. Zanim specjalista przystąpi do zabiegu, przeprowadza wywiad, dotyczący ogólnego stanu zdrowia i potencjalnych chorób towarzyszących. Następnie wykonuje znieczulenie miejscowe i robi niewielkie nacięcie na skórze, po czym umieszcza w nim tabletkę i zakłada szwy.

Zwykle tabletka przeciwalkoholowa wszywana jest na pośladku, ponieważ zapewnia to największą dyskrecję. Pacjent może wskazać inne miejsce (np. pod łopatką), jednak o tym, gdzie się wszywa wszywkę ostatecznie decyduje chirurg. Zabieg trwa około pół godziny.

Przygotowanie do zaszycia alkoholowego polega na zaprzestaniu spożywania alkoholu minimum 24 godziny przed zabiegiem.

Jak długo działa wszywka alkoholowa?

Na to, jak długo działa wszywka alkoholowa, wpływa kilka czynników, m.in. poziom aktywności fizycznej czy masa ciała. Przyjmuje się, że działanie wszywki przeciwalkoholowej utrzymuje się od 9 do 12 miesięcy.

Dowiedz się, jak wyglądają pierwsze dni alkoholika po odstawieniu alkoholu

Jak działa wszywka alkoholowa?

Działanie wszywki alkoholowej polega na tym, że stopniowo uwalniana do krwiobiegu substancja czynna wywołuje awersję do alkoholu i jego zwielokrotnioną nietolerancję. Hamując metabolizm alkoholu, daje przykre dolegliwości, przypominające objawy zatrucia alkoholowego.

Wszywka alkoholowa a picie alkoholu

Gdy chory, mający wszywkę, sięgnie po alkohol, w ciągu kilku minut odczuje objawy takie jak:

  • nudności
  • wymioty
  • zawroty i bóle głowy
  • skoki ciśnienia
  • przyspieszone bicie serca
  • duszność.

U niektórych osób występują symptomy o słabszym nasileniu. Przykre objawy mogą utrzymywać się kilka lub kilkanaście godzin. Mają one spowodować, że alkohol przestanie się kojarzyć choremu z przyjemnością, ulgą i zniechęcić go do picia. Jeśli specyfik nie wchodzi w interakcję z alkoholem, nie wywołuje żadnych objawów.

Czy wiesz, co czuje alkoholik, jak nie pije?

Wszywka przeciwalkoholowa – przeciwwskazania i skutki uboczne

Decydując się na zabieg implantacji disulfiramu, należy mieć na uwadze przeciwwskazania do jego stosowania. Przede wszystkim zaszycie alkoholowe nie jest możliwe u pacjenta w stanie upojenia. Wszywki alkoholowej nie można użyć też przy nadwrażliwości na disulfiramum.

Nie zaleca się wykonywania wszywki osobom z chorobami układu oddechowego, nerek, wątroby, z cukrzycą, padaczką, nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, niedoczynnością tarczycy bądź psychozami. Zdarzają się również przypadki zawału serca po wszywce. Zanim zdecydujesz się na jej zrobienie, skontaktuj się z terapeutą leczenia uzależnień.

Może się zdarzyć, że organizm nie przyjmie tabletki, traktując ją jako ciało obce. W reakcji pojawia się wówczas miejscowy stan zapalny. Konieczna jest wtedy kontrola u lekarza wykonującego zabieg i usunięcie wszywki alkoholowej.

Wszywka alkoholowa jako lek na alkoholizm?

Jeśli zastanawiasz się czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm, odpowiedź brzmi NIE! Taki lek nie istnieje. Wszywka alkoholowa to jedynie narzędzie wspierające wychodzenie z nałogu. Jej wykonanie ma sens tylko w połączeniu z terapią np. w ośrodku leczenia uzależnień.

Grupa terapeutyczna podczas pracy nad problemem alkoholowym
Niektórzy pacjenci naszego ośrodka terapii Od-Nowa zakładają wszywkę po zakończeniu leczenia

Niektórzy pacjenci naszego ośrodka terapii Od-Nowa zakładają wszywkę po zakończeniu leczenia, aby wesprzeć się w utrzymaniu abstynencji w pierwszych miesiącach. Bywa, że chorzy mają poczucie, że dopiero wtedy są gotowi na normalne życie poza ośrodkiem. To pomaga im wytrwać w trzeźwości. Dodaje motywacji. Realnie nie jest to ani konieczność ani sugestia terapeutyczna, ale jeśli nasz pacjent ma taką potrzebę, to po prostu podejmuje taką decyzję.

Wszywka alkoholowa – czy warto?

Wszywka alkoholowa może pomóc, jeśli decyzja o zaprzestaniu picia podjęta została świadomie, a sam pacjent jest realnie zmotywowany do walki z nałogiem i profesjonalnego leczenia.

Jeśli chory zrobi sobie wszywkę, ale nie podejmie terapii w ośrodku leczenia uzależnień, jest to jedynie abstynencja wymuszona. Alkoholik może odczuwać nerwowość, frustrację, być agresywny w stosunku do bliskich, zwłaszcza, jeśli to oni namówili go na zaszycie.

Trzeba zaznaczyć, że wszywka nie niweluje objawów głodu alkoholowego, które pojawiają się po zaprzestaniu picia, co jeszcze bardziej utrudnia skuteczne zerwanie z nałogiem, zwłaszcza jeśli nie korzystasz ze wsparcia fachowców.

Często, gdy wszywka przestaje działać, chory natychmiast sięga po trunki i wpada w ciąg alkoholowy. Do tego dochodzą myśli, że to nie działa, że leczenie nie ma sensu, że nie ma ratunku i odwrotu od picia.

Zobacz szansę w terapii

Aby wyjść z nałogu niezbędna jest motywacja wewnętrzna. Nie da się wyjść z alkoholizmu bez decyzji o abstynencji. Choroba alkoholowa często wymaga długotrwałego leczenia. Jeśli chcesz je podjąć, potrzebujesz specjalistycznego wsparcia. Zapraszamy do kontaktu pod nr tel.: 503 90 90 93. Pokażemy Ci drogę prowadzącą do trzeźwości.

* https://www.pijodpowiedzialnie.pl/wp-content/uploads/2016/06/Raport_prev_blue_lq-1.pdf

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: