Ty lub Twój bliski macie za sobą nieudane próby rzucania picia? Samodzielne, spektakularne, ciche i te z obietnicami – wszystkie za każdym razem kończące się fiaskiem? Z pewnością leczenie odwykowe zamknięte pod okiem specjalistów to często najlepsze rozwiązanie dla osoby walczącej z uzależnieniem. Ile trwa leczenie odwykowe zamknięte i jak przebiega? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Wielu osobom ośrodek terapii uzależnień kojarzy się z nieprzyjemnym miejscem, do którego trafiają osoby z tzw. marginesu społecznego. Często odsuwają oni decyzję o podjęciu leczenia, ponieważ nie wiedzą, jak będzie wyglądać terapia (więcej na jej temat piszemy tutaj). Boją się szczerej rozmowy z terapeutą, wstydzą mówienia o swoich problemach, ocen, podchodzą niechętnie do nakazów czy zakazów.
Ośrodek leczenia uzależnień fakty i mity
Spis treści
Stereotypów na temat ośrodków terapii uzależnień jest wiele. Jednak czasy się zmieniają, ośrodki i metody leczenia również. W wielu placówkach spotkamy życzliwych terapeutów i wykwalifikowaną kadrę (psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów) gotową do niesienia pomocy, rozumiejącą uzależnionego i jego problemy.
Oczywiście wygląd ośrodków również się zmienia. Państwowe placówki oferują nieco niższy standard, jeśli chodzi o warunki lokalowe. Jednak wiele prywatnych ośrodków to kameralne wille mieszczące się w zacisznych miejscach wśród zieleni. Dają poczucie bezpieczeństwa, stają się domem. Oferują komfortowe warunki pobytu i możliwość aktywnego spędzania czasu. Osoby korzystające z pomocy w ośrodku mówią, że często w tych właśnie miejscach po raz pierwszy w życiu poczuły się dobrze, poczuły się też rozumiane, szanowane, kochane.
Leczenie odwykowe zamknięte – czy jest się czego bać?
Podopieczni naszego ośrodka leczenia uzależnień Od-Nowa wspominają w rozmowach, jak trudna była dla nich decyzja o podjęciu terapii. Towarzyszyła jej obawa o to, jak będzie przebiegać proces wychodzenia z nałogu.
Leczenie odwykowe zamknięte wygląda nieco inaczej w zależności od placówki. W naszym ośrodku profilaktyki i terapii uzależnień Od-Nowa do każdej osoby podchodzimy indywidualnie. Koncentrujemy się na źródle problemu (przyczynie alkoholizmu). Mogą nim być traumatyczne przeżycia, trudności w radzeniu sobie ze stresem, emocjami, problemami. Terapia w naszym ośrodku odbywa się etapami i zaczyna od diagnozy uzależnienia i autodiagnozy. Kolejne etapy to:
- Utożsamienie się z chorobą i zrozumienie jej mechanizmów
- Uświadomienie strat i konsekwencji wynikających z picia
- Nabywanie umiejętności radzenia sobie z przymusem picia
- Poznanie psychologicznych mechanizmów choroby
- Praca nad poczuciem bezsilności wobec alkoholu
- Budowanie nowych przekonań i codzienności
- Nauka asertywnych zachowań
- Uczestnictwo w grupach wsparcia i terapii grupowej
- Nabywanie umiejętności rozpoznawania symptomów nawrotu choroby i radzenia sobie z kryzysem
- Akceptacja choroby i stworzenie programu zdrowienia po opuszczeniu ośrodka.
Ile trwa leczenie odwykowe zamknięte?
Przede wszystkim warto nastawić się na dłuższą pracę nad sobą. Długość trwania leczenia odwykowego zamkniętego jest uzależniona od ośrodka. Zazwyczaj trwa kilka tygodni. W naszej placówce leczenia uzależnień Od-Nowa terapia podstawowa trwa zazwyczaj 5 tygodni. Niekiedy zachodzi potrzeba jej przedłużenia.
Z pewnością jednak prawdziwa praca nad sobą zaczyna się dopiero po wyjściu z ośrodka. To wtedy konfrontujesz po raz pierwszy to, czego nauczyłeś się w bezpiecznym otoczeniu środowiska społeczności ośrodkowej, ze światem zewnętrznym.
W wyniku terapii uzależnień uczysz się nie widzieć działów alkoholowych w sklepach, nie chodzić do knajp, gdzie leją się alkohole i na mocno zakrapiane imprezy. W rezultacie zaczynasz odmawiać bez poczucia winy. Szukasz jednocześnie innych sposobów spędzania czasu, zaczynasz interesować sportem, rękodziełem czy ciekawymi zajęciami, nad którymi myślałeś w ośrodku, albo na które nie było nigdy czasu, bo ich miejsce zajmował ciąg. Ale też uczysz się cieszyć, że wieczorem możesz wyjść z kimś na pyszną kolację, a na drugi dzień wstajesz wyspany i bez kaca, że w pracy idzie Ci coraz lepiej i że masz przyjaciół, którzy Ci ufają i którym Ty ufasz.
Decyzja należy do chorego
W Polsce leczenie uzależnienia jest dobrowolne. Według obowiązującego prawa sąd może jedynie zobowiązać osobę uzależnioną do podjęcia terapii, jednak nie może jej do niej zmusić. Bez wątpienia najlepsze efekty przynosi leczenie będące wynikiem świadomej decyzji osoby chorej.
Jak podaje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, liczba placówek odwykowych nieustannie rośnie.* W państwowych ośrodkach leczenie alkoholizmu jest bezpłatne zarówno dla osób ubezpieczonych, jak i nieubezpieczonych. W rezultacie przypadku leczenia odwykowego zamkniętego należy się liczyć z dłuższym czasem oczekiwania na przyjęcie (liczonym nawet w miesiącach). Alternatywą są prywatne ośrodki terapii uzależnień, do których dużo łatwiej się dostać. Tu znajdziesz informacje – gdzie szukać pomocy w uzależnieniu.
Potrzebujesz wsparcia? Zadzwoń!
Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w wyjściu z choroby alkoholowej? Zapraszamy do kontaktu pod nr tel. 503 90 90 93.
* https://www.parpa.pl/index.php/lecznictwo-odwykowe/system-lecznictwa-odwykowego