Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od narkotyków » Uzależnienie od narkotyków – gdzie szukać pomocy

Uzależnienie od narkotyków – gdzie szukać pomocy

Uzależnienie od narkotyków to choroba, która wymaga leczenia i specjalistycznej pomocy. Jeśli problem dotyczy Ciebie lub bliskiej Ci osoby, być może szukasz odpowiedniej placówki. Przeczytaj, gdzie udać się po wsparcie, gdy chcesz zacząć zdrowienie z czynnego uzależnienia.

Nasi pacjenci pytają nas często: Jak wyjść z uzależnienia od amfetaminy? czy Jak wyjść z uzależnienia od innych narkotyków? Odpowiedź nie jest jednak łatwa. W głowie osoby nałogowo zażywającej środki zmieniające świadomość, po nieudanych próbach zaprzestania, zaczyna się niepostrzeżenie pojawiać myśl: „albo pójdę się leczyć, albo to już koniec”. To może zapowiadać pewien przełom w decyzji o podjęciu leczenia.

Stając przed taką decyzją pamiętaj o tym, że są specjaliści, którzy pomagają w zdrowieniu każdemu choremu na tę śmiertelną chorobę. Każdemu, kto po tę pomoc sięgnie, każdemu, kto po prostu o nią poprosi. Dlatego ważna jest informacja, gdzie i jak szukać pomocy.

Centrów i ośrodków jest coraz więcej, tak jak i uzależnionych. Jak czytamy na portalu Puls Medycyny „Na świecie niemal 30 mln ludzi jest uzależnionych od narkotyków lub cierpi na zaburzenia przez nie spowodowane.”*

Krok pierwszy – decyzja

Wyrażenie chęci podjęcia leczenia to ważny krok. Otwarcie się na pomoc, przyznanie, że sam/sama nie dam rady i uwierzenie, że ktoś inny może mi pomóc, to kluczowe elementy podejmowania decyzji. Wielu podopiecznych naszego ośrodka terapii uzależnień uważa ten moment za punkt zwrotny w swoim życiu.


Jeden z pacjentów powiedział: „Pewnego dnia coś we mnie pękło. Zrozumiałem, że już tak nie mogę, że zniszczyłem wszystko wokół siebie i nie mam już siły dalej ani walczyć i ani udawać, że jest ok. Wiedziałem, że coś musi się zmienić.

Krok drugi – gdzie szukać pomocy

Szukając pomocy w wyjściu z uzależnienia pewnie zadajesz sobie pytanie - gdzie udać się po wsparcie? Znalezienie odpowiedniej placówki też może przysporzyć trudności. Jeśli ciężko Ci szukać, może ktoś z otoczenia może Ci pomóc. Jeśli trafiłeś na ten tekst, to wystarczy telefon do naszego ośrodka pod nr 503 90 90 93. Podpowiemy, jakie kroki podjąć po kolei.

Jeśli zdecydowałeś, że chcesz wyjść z nałogu, możesz też zadzwonić do poradni leczenia uzależnień. Pracujący tam specjaliści przeprowadzą z Tobą wywiad i postawią diagnozę. Zdecydują czy konieczna jest detoksykacja. Osoby trafiające do naszego ośrodka leczenia uzależnień OdNowa często opowiadają o tym, że szukając odpowiedniej placówki czuły się zagubione. Nie wiedziały, gdzie powinny się zgłosić.

Proces wychodzenia z uzależnienia od narkotyków
Otwarcie się na pomoc i wyrażenie chęci podjęcia leczenia to ważny krok w procesie wychodzenia z nałogu. Przyznanie się przed samym sobą, zaprzestanie udawania i uwierzenie, że ktoś inny może pomóc jest przełomowym punktem w życiu chorego i początkiem skutecznej terapii uzależnień od narkotyków.
Wsparcie dla rodzin i bliskich w ośrodku terapii uzależnień
Ważne, aby ośrodek terapii uzależnień dawał również wsparcie dla bliskich osoby uzależnionej, dzięki któremu zdobywają oni wiedzę na temat uzależnienia i form pomocy choremu.

Krok trzeci – wybór ośrodka

Ośrodki terapii uzależnień funkcjonują zasadniczo w trzech formach:

  • Publiczne ośrodki terapii uzależnień, czyli bezpłatne placówki państwowe posiadające kontrakt z NFZ. Niestety często czas oczekiwania na przyjęcie do oddziału zamkniętego jest długi. I trzeba być ubezpieczonym.
  • Niepubliczne placówki leczenia uzależnień, funkcjonujące jako tzw. Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej. Oferują one zarówno usługi płatne, jak i bezpłatne refundowane przez NFZ.
  • Prywatne ośrodki leczenia uzależnień. Świadczą one przeważnie usługi pełnopłatne. Często mają szerszą ofertę w porównaniu do placówek państwowych i łatwiej się do nich dostać. Są to miejsca bardziej kameralne, które zapewniają chorym m.in. lepsze warunki lokalowe. Tak, jak nasz ośrodek.

W naszym ośrodku terapii uzależnień Od-Nowa oferujemy profesjonalną terapię i kameralne warunki leczenia. Bliscy rodzin mają możliwość skorzystania z konsultacji i warsztatów, jako formy wsparcia. Zdobywają podczas nich wiedzę na temat uzależnienia i form pomocy choremu. Dowiedz się, jak pomóc osobie uzależnionej.

Narkomani w Polsce mogą również skorzystać z pomocy ponad 30 specjalistycznych placówek Stowarzyszenia MONAR na terenie całego kraju. W Poradniach Profilaktyki i Terapii Uzależnień MONAR bez skierowania i zbędnych formalności, bezpłatnie i poufnie uzyskasz specjalistyczną pomoc.

Więcej o tym czym jest narkomania, jakie są jej przyczyny, skutki i sposoby leczenia, dowiesz się z bloga prowadzonego na Odnowa24h.pl.

Dlaczego nie chcesz sobie pomóc…

W chorobie uzależnienia przeszkodę w podjęciu leczenia stanowią tak zwane mechanizmy, np. racjonalizacji. Są to myśli, które bojkotują decyzję o zdrowieniu i zmianie swojego życia. Możesz myśleć: „A po co mi to? Jestem niereformowalny. Takiemu jak ja nikt nie pomoże. To słabe prosić o pomoc, sam sobie poradzę. To wstyd prosić o pomoc. Nie jest ze mną tak źle, więc może jutro.” itd…
 
 
O takich myślach możesz porozmawiać z terapeutą uzależnień. Jeśli trudno Ci o nich nawet powiedzieć, to przejdź się na mityng (spotkanie) Anonimowych Narkomanów – NA (lista stałych cotygodniowych spotkań jest na ich stronie). Nie ma zapisów ani opłat. Możesz wejść i wyjść zupełnie anonimowo.

Na takich spotkaniach usłyszysz wypowiedzi zdrowiejących uzależnionych. Usłyszysz, jak mówią, że też myśleli na początku tak, jak ty i jak to się zmieniło. Na przerwie możesz zapytać o ich drogę zdrowienia i inne kwestie, które Cię nurtują. Zobaczysz, że można żyć na trzeźwo i to żyć szczęśliwie.

jak wyjść z uzależnienia od amfetaminy
Podstawową przeszkodą w podjęciu leczenia uzależnienia od narkotyków stanowią tak zwane mechanizmy, np. racjonalizacji. Są to myśli, które bojkotują decyzję o zdrowieniu i zmianie swojego życia. W przezwyciężeniu ich bezcenna może okazać się rozmowa z terapeutą uzależnień.

Jeśli problem dotyczy Ciebie pamiętaj, im wcześniej podejmiesz leczenie, tym szybciej wrócisz do normalnego życia unikając wielu przykrych doświadczeń.

Spektrum substancji uzależniających jest równie szerokie, jak wachlarz powodów, które pchają nas do sięgania po nie. Jednocześnie nie da się jasne odpowiedzieć na pytanie Jak wyjść z uzależnienia od... i uzyskać uniwersalną odpowiedź, gotową terapię, która będzie bezbłędna i skuteczna dla każdego. Nie powinno nas to jednak zniechęcać... Za każdym razem, kiedy zadajemy sobie pytanie Jak wyjść z uzależnienia od amfetaminy, heroiny, ...? jesteśmy o krok bliżej od rozwiązania problemu, z którym nie możemy już dłużej żyć.

Zapraszamy do skorzystania z terapii i naszym ośrodku leczenia uzależnień Od-Nowa. Skontaktuj się z nami pod nr tel: 503 90 90 93 i pozwól sobie pomóc.

 

* https://pulsmedycyny.pl/raport-onz-30-mln-ludzi-uzaleznionych-od-narkotykow-885497

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: