Uzależnienie to choroba, która wpływa negatywnie na wiele aspektów życia. Prowadzi do wyniszczenia organizmu, problemów w pracy oraz kłopotów rodzinnych. Nieleczone uzależnienie może skutkować degradacją oraz wykluczeniem społecznym, dlatego ważne jest szybkie zdiagnozowanie problemu.
Terapia uzależnień to proces składający się z wielu etapów. Po jego zakończeniu w ośrodku warto utrzymywać kontakt z osobami trzeźwymi, które także poradziły sobie z problemem, jak również sporadycznie kontaktować się przez jakiś czas z terapeutą.
Terapia uzależnień – profesjonalna pomoc w wyjściu z nałogu
Spis treści
Nie ma reguły, która warunkowałaby podatność na nałogi. Uzależnienie dotyczy wszystkich klas społecznych i w równym stopniu dotyka bogatych, biednych, artystów, robotników, bezrobotnych czy pracujących na wysokich stanowiskach.
Z tego względu terapia uzależnień nastawiona jest na indywidualne podejście do pacjenta, dopasowuje się ją do potrzeb oraz stanu chorego. Konsekwencje nałogu dotykają nie tylko samego uzależnionego, ale także osób znajdujących się w jego otoczeniu, które również odczuwają negatywne skutki współuzależnienia. Terapia uzależnień ma na celu:
- zdiagnozowanie problemu,
- pomoc w zrozumieniu działania choroby uzależnienia – tzw. edukację,
- uświadomienie negatywnych skutków, jakie towarzyszą uzależnieniu,
- wsparcie psychiczne ze strony doświadczonych terapeutów,
- nauczenie radzenia sobie z emocjami,
- pokazanie drogi do życia w trzeźwości.
Terapia uzależnień może dotyczyć alkoholizmu, narkomanii czy lekomanii, a jej plan zależy od zaawansowania destrukcji oraz potrzeb chorego.
Terapia uzależnienia od alkoholu
Najczęściej spotykanym uzależnieniem w kraju jest alkoholizm. Dzieje się tak, gdyż spożycie napojów z procentami jest powszechne i akceptowalne społecznie, a sam alkohol jest łatwo dostępny. Alkoholicy często zaczynają od wypicia lampki wina czy butelki piwa w weekend albo po pracy, co po jakimś czasie może zmienić się w coraz większą ilość wypijanych mocnych trunków dziennie i już nie tylko po pracy. Utrata kontroli nad piciem to jeden z podstawowych objawów, które świadczą o chorobie alkoholowej.
Terapia uzależnienia od alkoholu ma na celu m.in. uświadomienie choremu, że nadużywanie wysokoprocentowych trunków wpływa destrukcyjnie nie tylko na niego, ale także całe jego otoczenie. Alkoholizm to choroba nieuleczalna, jednak prawidłowo poprowadzona terapia uzależnienia od alkoholu może pomóc wyjść z czynnego nałogu oraz zapobiegać jego nawrotom.
Terapia uzależnień i jej znaczenie
Uzależnienie to choroba, której leczenie można podjąć niezależnie jej od zaawansowania. Oznacza to, że jeśli uważasz, że jest z Tobą tak źle, że nikt już nie może Ci pomóc, to wiedz, że to tylko podpowiedź choroby. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu oraz chęć życia w trzeźwości. Jest to najważniejszy etap, aby rozpocząć terapię uzależnień.
Terapia uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy leków to proces wymagający sporo pracy i samozaparcia, jednak umożliwia ona odzyskanie kontroli nad własnym życiem. Życiem bez konieczności zażywania. Bez destrukcyjnych używek. Bez wyniszczania siebie.
Jeżeli uważasz, że możesz mieć problem z uzależnieniem, zgłoś się do naszego ośrodka leczenia uzależnień (OdNowa) zlokalizowanego obok Warszawy. Spotkasz się tu ze zrozumieniem, szacunkiem i akceptacją. Otrzymasz profesjonalną pomoc specjalistów. Terapia uzależnień skierowana jest do każdego, kto potrzebuje wsparcia i chce odzyskać życie wolne od destrukcyjnych nałogów związanych ze środkami zmieniającymi świadomość.