Tabletki na lepszy sen, tabletki na uspokojenie, pigułka na ból głowy. Masz wrażenie, że sięgasz po nie coraz częściej? Zastanawiasz się, kiedy zaczyna się uzależnienie od leków? Z tego artykułu dowiesz się, czym jest, jak je rozpoznać i jak wygląda leczenie lekomanii.
Lekomania – na czym polega
Spis treści
Lekomania to uzależnienie od farmaceutyków polegające na przymusie przyjmowania leków m.in. nasennych, przeciwbólowych, uspokajających czy przeczyszczających. Osoby doświadczające go szukają sposobów i okazji, by wejść w posiadanie zapasu recept. W tym celu często odwiedzają lekarzy różnych specjalizacji, uskarżając się na rozmaite dolegliwości. Zdarza się także, że kradną leki w szpitalach, przychodniach i aptekach.
W związku z tym z biegiem czasu odczuwają silną potrzebę zwiększenia przyjmowanej dawki leku i częstotliwości brania, aby osiągnąć oczekiwany stan. W sytuacji, gdy nie mają dostępu do zażywanego leku, odczuwają niepokój i podenerwowanie. A z czasem i inne objawy, które mogą powodować lekowy zespół abstynencyjny. Chemiczna substancja czynna będąca zasadniczym składnikiem danego leku wkomponowuje się bardzo silnie w organizm, a jej brak może powodować szereg zaburzeń psychicznych i fizycznych.
Podopieczni naszego ośrodka terapii uzależnień Od-Nowa uzależnieni od leków wspominają o tym, że nie zdawali sobie sprawy ze swojego uzależnienia. Nie wiedzą, kiedy przyjmowanie leków wymknęło im się spod kontroli i stało przymusem. Wielu z nich, przed przyjściem do ośrodka, nie miało świadomości, że są sposoby leczenia ich problemu. Do pewnego momentu uważali, że problemu w zasadzie nie ma.
Lekomania – charakterystyczne objawy
Jeśli obawiasz się, że problem uzależnienia od leków może dotyczyć Ciebie lub bliskiej Ci osoby, sprawdź czy zauważasz któreś z poniższych objawów:
- silna potrzeba przyjmowania leków
- koncentracja myśli wokół leków
- podenerwowanie i irytacja, gdy nie masz dostępu do przyjmowanych medykamentów
- samodzielne zwiększanie dawek, aby poczuć się lepiej
- przyjmowanie leku mimo upływu czasu, przez jaki lekarz kazał go zażywać i ustąpienia choroby, na którą był przepisany
- bagatelizowanie skutków ubocznych wynikających z długiego czasu przyjmowania leku
- odczuwanie lęku przed samodzielnym funkcjonowaniem, radzeniem sobie z codziennymi obowiązkami, problemami bez leków (głód leków)
- częste wizyty u lekarzy w celu zgromadzenia recept i kupowanie leków na zapas
- nieustannie noszenie przy sobie tabletek
- sięganie po leki bez wskazań medycznych
- mieszanie leków
- obojętność
- bezsenność
- wahania nastrojów
- problemy z koncentracją.
Jeśli dostrzegasz u siebie lub innej osoby wymienione wyżej symptomy to znak, że Ty lub Twój bliski możecie być uzależnieni od medykamentów. Aby rozwiać wątpliwości, najlepiej skontaktować się z terapeutą leczenia uzależnień. Oceni skalę problemu i podpowie jak sobie z nim radzić. Niekiedy może zachodzić konieczność detoksykacji i leczenia lekomanii w ośrodku terapii uzależnień.
Leczenie lekomanii – diagnoza, terapia, wsparcie
Bezsprzecznie diagnoza lekomanii nie należy do łatwych. Osoby uzależnione od leków często zaprzeczają istnieniu problemu nie dostrzegając go i nie chcąc się do niego przyznać również przed samymi sobą.
Osoby z otoczenia lekomana z reguły nie potrafią wychwycić uzależnienia, nie widzą problemu, nieraz nie mają pojęcia, że dana osoba zażywa leki bez kontroli lekarza. Niezwykle trudno określić czy ktoś bierze leki, ponieważ ma takie zalecenia/dolegliwości, czy może nie potrafi już bez nich funkcjonować. W wielu przypadkach jest to bardzo trudne do udowodnienia. Wnioskując – czasem trzeba sprawdzić, co przepisał lekarz, skontaktować się z nim, a następnie weryfikować ilość zażywanych leków w dłuższym okresie czasu, aby zauważyć anomalie.
W naszym ośrodku leczenia uzależnień Od-Nowa podchodzimy indywidualnie do każdego pacjenta. Trafiają do nas jednak głównie osoby, które przyznały, że utraciły kontrolę nad zażywaniem leków. W wielu przypadkach przeplata się ona z nadużywaniem alkoholu i nieraz także narkotyków. Osoby uzależnione korzystają z różnorodnych substancji, aby zmienić swoją świadomość. W związku z tym krzyżowanie uzależnień to dość powszechna kwestia. W ośrodku pomagamy osobom z całym spektrum problemowym. Przeprowadzamy diagnozę, służymy wsparciem i prowadzimy terapię pod okiem specjalistów. Obejmujemy również opieką bliskich i rodziny osób uzależnionych. Mogą oni skorzystać z konsultacji i warsztatów.
Leczenie lekomanii – metody
Leczenie lekomanii zawsze zaczyna się od diagnozy u specjalisty leczenia uzależnień. Kolejny etap to przyznanie się przed samym sobą do istnienia problemu. Jeśli pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego, konieczny jest detoks, czyli stopniowe zmniejszanie dawek aż do momentu całkowitego wycofania farmaceutyków. Pacjentowi podawane są również płyny oraz makro i mikroelementy.
Podczas leczenia lekomanii w ośrodku uzależnieni biorą udział w terapii indywidualnej i grupowej pod okiem i przy wsparciu specjalistów. Poznają konsekwencje długotrwałego przyjmowania leków i mechanizmy uzależnienia. W razie potrzeby przeprowadzane są odpowiednie badania pozwalające ocenić czy nadużywanie leków nie spowodowało uszkodzeń w organizmie.
Podopieczni naszego ośrodka poznają również sposoby radzenia sobie z przymusem przyjmowania leków. Uczestniczą w zajęciach sportowych, kulturalnych, które pomagają im wrócić do czystego życia i odnaleźć w nim sens.
Potrzebujesz wsparcia? Zadzwoń!
Jeśli Ty lub Twój bliski potrzebuje specjalistycznego wsparcia w leczeniu lekomanii, zapraszamy do kontaktu z naszym ośrodkiem pod nr tel. 503 90 90 93. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Opinie naszych pacjentów przeczytasz tutaj.