Bierzesz nadal leki, mimo że zalecany czas ich zażywania już minął? Samodzielnie zwiększasz dawki leków i masz poczucie, że nie potrafisz bez nich funkcjonować? Czasem przychodzi Ci na myśl, że straciłaś zwyczajną czujność? Sprawdź, jakie są objawy uzależnienia od leków i czy nie przekraczasz subtelnej granicy samokontroli.
Problem lekomanii dotyka coraz szerszego grona osób zarówno dorosłych, jak i młodzieży. Rocznie przyjmujemy ponad 2 mld leków! Jedynie 10% z nich to te przepisane przez lekarza. *
W przypadku młodzieży problem uzależnienia od leków często jest wynikiem niewystarczających lub powierzchownych relacji z rodzicami. Ale nie tylko, inne przyczyny to:
- ciekawość
- poszukiwanie nowych doznań
- potrzeba rozrywki
- podążanie za modą
- chęć ucieczki od rzeczywistości. **
Podejrzewasz, że problem może dotyczyć Ciebie lub bliskiej Ci osoby? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są objawy uzależnienia od leków.
Leczenie czy uzależnienie?
Spis treści
Lekomania zwana również lekozależnością to silny przymus zażywania leków. Długotrwałe przyjmowanie niektórych farmaceutyków zawierających m.in. opioidy, barbiturany, benzodiazepiny może wywołać silne uzależnieniowe reakcje ze strony organizmu, wpływać na zachowanie, samopoczucie psychiczne i fizyczne.
Uzależnienie od farmaceutyków to choroba zaczynająca się „niewinnie” i często nieuświadamiana. Może pojawić się niejako „przy okazji” leczenia różnych schorzeń. Najczęściej uzależniają leki:
- nasenne
- przeciwbólowe
- uspokajające
- hormonalne
- dopingujące/euforyzujące
- przeczyszczające.
Wielu podopiecznych naszego ośrodka terapii uzależnień Od-Nowa przyznaje, że nie mieli świadomości, że leki mogą uzależniać równie silnie jak alkohol czy narkotyki. Nie potrafią określić momentu, w którym przyjmowanie ich stało się przymusem. Z czasem potrzeba zażywania farmaceutyków była tak silna, że posuwali się do kłamstw, symulowali choroby, obmyślali coraz to nowe sposoby ich zdobywania i zażywania, aby silniej poczuć efekty.
Objawy uzależnienia od leków
Jeśli obawiasz się, że problem może dotyczyć Ciebie lub bliskiej Ci osoby i zastanawiasz się, jakie są objawy uzależnienia od leków oto, co powinno Cię zaniepokoić:
- odczuwanie przymusu przyjmowania leków (głód leków)
- gromadzenie leków na zapas
- częste wizyty u lekarzy w celu zgromadzenia recept
- nieustanne myślenie o zażyciu leku
- pobudzenie, zdenerwowanie, irytacja w przypadku braku leków
- zwiększanie dawek leków bez wskazań i konsultacji z lekarzem
- przyjmowanie leków mimo ustąpienia objawów choroby i zaleceń lekarza
- zażywanie leków mimo świadomości negatywnych skutków ubocznych, jakie mogą wywołać
- lęk przed radzeniem sobie z codziennymi obowiązkami bez leku
- noszenie przy sobie leków
- mieszanie leków
- bezsenność
- obojętność
- obniżona koncentracja
- drgawki, omamy, halucynacje, urojenia przy próbach odstawienia leku (objawy abstynencyjne).
Jeżeli po przeczytaniu tej listy stwierdzasz, że możesz mieć problem – nie czekaj. Skonsultuj się z terapeutą leczenia uzależnień. Rozwieje wątpliwości, odpowie na wszystkie pytania i pomoże Ci w określeniu dalszych kroków, które warto podjąć w Twojej sytuacji.
Groźne konsekwencje lekomanii
Konsekwencje nadużywania leków są groźne zarówno dla zdrowia, jak i życia. Przyjmowanie zbyt dużej ilości farmaceutyków może:
- wywołać ostre zatrucia spowodowane przedawkowaniem leków
- prowadzić do wyniszczenia organizmu
- prowadzić do depresji
- skutkować próbami samobójczymi
- wywoływać zaburzenia pamięci
- powodować otępienie.
Uzależnienie od leków niesie za sobą również szkody społeczne. Prowadzi do osłabienia lub zerwania więzi rodzinnych, kłótni, konfliktów, problemów w pracy.
Diagnoza i leczenie lekomanii
Diagnoza lekomanii nie należy do łatwych. Osoby uzależnione od leków podobnie jak narkomanii czy alkoholicy często nie zdają sobie sprawy z istnienia problemu i wypierają go. Również bliskim osób uzależnionych od leków trudno rozpoznać chorobę. Nie dostrzegają problemu, zwłaszcza gdy bliska osoba stale przyjmuje leki z powodu swoich dolegliwości.
Leczenie lekomanii to złożony proces. Niejednokrotnie trafiają do nas osoby uzależnione zarówno od leków, jak i innych substancji psychoaktywnych takich jak narkotyki czy alkohol. W przypadku uzależnienia od farmaceutyków potrzebna jest specjalistyczna pomoc. Niekiedy konieczne jest leczenie uzależnienia w ośrodku zamkniętym i detoksykacja. Przeczytaj również: Jak pomóc osobie uzależnionej.
Cierpisz na lekomanię? Potrzebujesz wsparcia i pomocy? Zapraszamy do kontaktu z naszym ośrodkiem pod numerem telefonu 503 90 90 93. Pokażemy Ci, jak radzić sobie z chorobą i reagować w sytuacji głodu leków. Opinie naszych pacjentów przeczytasz tutaj.
Źródła:
**źródło: https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=105978)