Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Jak poradzić sobie z uzależnieniem od leków psychotropowych?

Jak poradzić sobie z uzależnieniem od leków psychotropowych?

Termin „uzależnienie” kojarzony jest przede wszystkim z uzależnieniem od alkoholu lub narkotyków. A co z lekami psychotropowymi? Czy substancje wydawane na receptę i pod ścisłą kontrolą lekarza mogą uzależniać? Po czym poznać uzależnienie od leków psychotropowych i co zrobić, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy? 

Poniżej najważniejsze informacje dotyczące uzależnienia od leków psychotropowych, objawów tego uzależnienia oraz możliwości leczenia lekomanii w Warszawie i najbliższej okolicy.

Czy od leków psychotropowych można się uzależnić?

W kultowym serialu „Dr House” główny bohater, pomimo tego, iż jest lekarzem, boryka się z uzależnieniem od silnego leku przeciwbólowego o działaniu zbliżonym do działania morfiny. Należy jednak pamiętać, że jest to specyficzny środek stosowany do leczenia bólu, a nie standardowy lek psychotropowy o działaniu przeciwpsychotycznym, nasennym, antydepresyjnym czy przeciwlękowym. W społeczeństwie panuje niestety opinia, że za uzależnienie fizyczne i psychiczne odpowiadają właśnie leki psychotropowe. Uzależnienie od niektórych substancji jest możliwe, jednak nie zalicza się do nich antydepresantów – szczególnie jeśli stosuje się je precyzyjnie według zaleceń lekarza i zażywa odpowiednio dobrane dawki. Nagłe przerwanie leczenia może powodować wystąpienie objawów podobnych do zespołu abstynencyjnego. W przypadku leczenia depresji nie pojawia się jednak silne pragnienie przyjmowania substancji lub trudności w kontrolowaniu zachowania związanego z jej zażywaniem. 

Mało kto z kolei zdaje sobie sprawę z tego, że główne składniki popularnych sprayów na katar mogą powodować uzależnienie od… kropli do  nosa! 

Grupą leków zasługujących na szczególną uwagę są benzodiazepiny. To klasyczne leki przeciwlękowe, które – stosowane prawidłowo i pod ścisłą kontrolą – są bezpieczne. Nadużywanie może natomiast prowadzić do uzależnienia. Co ważne, pacjent może uzależnić się nie tylko od substancji aktywnych, ale również od poczucia bezpieczeństwa, które pojawia się po zażyciu leku, dlatego mówi się w takim przypadku o uzależnieniu nie tylko fizycznym, ale również psychicznym. Po czym można poznać uzależnienie od leków psychotropowych?

Uzależnienie od leków psychotropowych – objawy

Jeśli chodzi o uzależnienie od leków psychotropowych, objawy nie różnią się znacząco od objawów występujących w przypadku uzależnień od innych substancji. Do najczęściej występujących symptomów zaliczają się:

  • migreny,
  • bóle mięśni,
  • drżenie kończyn, drgawki,
  • zaburzenia widzenia,
  • zaburzenia pracy układu pokarmowego,
  • arytmia serca,
  • paniczny lęk przed odstawieniem leku,
  • potrzeba zwiększania dawek leku,
  • silna chęć zażywania leku nie tylko w dawkach zaleconych przez lekarza, ale również w sytuacjach trudnych i stresujących,
  • traktowanie leków jako jedynego sposobu na poradzenie sobie z dolegliwościami i emocjami.

Co robić, gdy zaobserwuje się powyższe objawy u siebie lub bliskiej osoby? Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest leczenie lekomanii. Uzależnienie to uzależnienie – nieważne, od jakiej substancji. Zawsze wymaga zatem pomocy profesjonalistów.

Zachęcamy do przeczytania więcej na temat w artykule: Jakie są objawy uzależnienia od leków?

Dłoń złożona w pięść miażdżąca tabletki – odnowa24h.pl
Uzależnienie od leków psychotropowych wymaga podjęcia terapii lekomanii w Warszawie (ośrodek OD-NOWA) lub w innej klinice.

Jak zacząć terapię uzależnienia od leków psychotropowych?

Leczenie uzależnienia od leków przebiega w różny sposób w zależności od substancji uzależniającej. Niektóre leki wymagają przeprowadzenia detoksykacji w warunkach szpitalnych, w przypadku innych rozwiązaniem może być stopniowe zmniejszanie dawki połączone z psychoterapią

Leczenie zawsze należy rozpocząć od diagnozy. Jeśli ktoś nie wie, gdzie szukać pomocy, może zgłosić się do lekarza rodzinnego, psychiatry lub psychologa, aby przedstawić swój problem. Specjalista przeprowadza diagnozę i wskazuje możliwości leczenia. Niekiedy jedynym rozwiązaniem pozostaje terapia w specjalistycznym ośrodku zajmującym się leczeniem lekomanii. Warszawa oferuje profesjonalną pomoc w tym zakresie – w jednej z najlepszych placówek tego typu.

Jak wygląda leczenie uzależnienia od leków psychotropowych w ośrodku?

Pierwszym i najtrudniejszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu i poszukanie pomocy. Niestety, nie każdy może liczyć na wsparcie bliskich osób. Czasem tylko pobyt w zamkniętym ośrodku zapewnia odpowiednie warunki do walki z nałogiem – szczególnie jeśli niezbędna jest detoksykacja połączona z hospitalizacją. Po postawieniu diagnozy rozpoczyna się praca z uświadomieniem pacjentowi, jak wygląda mechanizm uzależnienia i dlaczego pojawia się przymus zażywania leków. Pacjenci uczą się nowych sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Oprócz zajęć indywidualnych osoby uzależnione biorą również udział w terapii grupowej. Podczas spotkań poznają problemy pozostałych pacjentów oraz uzyskują od nich wsparcie. 

Ile trwa terapia lekomanii

Trudno podać konkretne ramy czasowe, ponieważ każdy przypadek jest inny i każdy potrzebuje innego czasu na walkę z nałogiem. Najczęściej jest to około 5 tygodni, choć czas ten może ulec wydłużeniu.

***

Jeśli czujesz, że jest Ci potrzebna terapia lekomanii, Warszawa i ośrodek OD-NOWA to najlepszy wybór; skontaktuj się z nami, by uzyskać pomoc dla siebie lub bliskiej osoby.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: