Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Leczenie alkoholizmu » Jak leczyć uzależnienie?

Jak leczyć uzależnienie?

Leczenie uzależnień na szczęście obejmuje coraz więcej osób z problemem. Jednocześnie podnosi się także świadomość co do diagnozowania nadmiernego picia i brania środków zmieniających świadomość jako choroby. O tym, co dalej robić po diagnozie, jak wybrać drogi leczenia, terapie, jak wybrać dobry ośrodek uzależnień piszemy w poniższym tekście.

Na początek – diagnoza

Wiele osób w dzisiejszym społeczeństwie pije alkohol bądź zażywa inne substancje. W stwierdzeniu  czy ktoś już ma problem, czy jeszcze nie, może pomóc profesjonalna diagnoza. Osoba zdiagnozowana jako uzależniona przez profesjonalnego terapeutę np. w punkcie konsultacyjnym lub w ośrodku terapii uzależnień może wybrać kilka dróg zdrowienia.  Wszystkie one oprą się o pomoc z zewnątrz.

Dlaczego osoba uzależniona potrzebuje pomocy terapeutycznej?

Alkoholik czy narkoman nie jest w stanie pomóc sobie sam. Potrzebuje otoczenia, które będzie sprzyjające i wspierające zachowanie abstynencji. Początki nie są łatwe - trzeba zadbać o motywację, o poznanie swoich mechanizmów, o akceptację faktu, że jest się chorym człowiekiem. Pierwszym i często najtrudniejszym krokiem będzie na pewno podjęcie decyzji o leczeniu uzależnienia.

Odwyk alkoholowy

Kolejny ważny etap to przejście przez tak zwany detox, czyli odwyk alkoholowy lub narkotykowy. Organizm człowieka przyjmującego nadmierne ilości środków czy alkoholu jest zwyczajnie zatruty. Gdy uzależniony trafia na detoksykację zwykle jest w fazie krytycznej dla organizmu, bardzo często blisko wycieńczenia. Zatem odtrucie powinno odbywać się w bezpiecznych warunkach, przy pomocy specjalisty i odpowiednio dobranego leczenia farmakologicznego.  Może to odbywać się w tzw. oddziałach detoksykacyjnych w szpitalu, w klinikach leczenia uzależnień lub w domu pod okiem lekarza.

Odwyk alkoholowy, który jest ważny w tych pierwszych dniach, służy między innymi do opanowania impulsu napicia się lub zażycia. „Pierwsza dawka to za dużo, a tysiąc nigdy dość” - jak czytamy w tekstach programów 12-krokowych. Chodzi o to, aby zatrzymać zażycie pierwszej dawki lub wypicie pierwszego łyka. Po opanowaniu tych pierwszych głodów potrzebne będzie wsparcie terapeutyczne, gdyż wówczas to psychika pacjenta zaczyna uporczywie domagać się znieczulenia

Wskazówki na temat leczenia uzależnień

Jak leczyć alkoholizm?

Jak leczyć alkoholizm?

Poradzenie sobie z emocjami, jakie towarzyszą trzeźwemu umysłowi, z lękami, z nagromadzonym poczuciem winy, staje się niezmiernie trudne bez profesjonalnego wglądu terapeuty uzależnień.

Oferta pomocy dla takich osób jest na szczęście powszechnie dostępna.

Typy terapii:

  • Ośrodek terapii uzależnień (państwowy lub prywatny)
  • Państwowe poradnie z terapią grupową – tzw. oddział dzienny
  • Prywatne poradnie z terapią grupową (np. grupa 2- 5 razy w tygodniu)
  • Terapia indywidualna (państwowo lub prywatnie)
  • Spotkania wspólnot 12-krokowych (AA, NA)

Jak to działa?

Typowa klinika leczenia uzależnień łączy kilka procesów terapeutycznych, zwykle też posiada określony rytm dnia i jest jedną z najlepszych form wsparcia.

Inne metody leczenia uzależnień opierające się na psychoterapii grupowej i indywidualnej posiadają w swojej ofercie poradnie. Czasem też wspierane są przez pomoc farmakologiczną w sytuacji silnych objawów abstynencyjnych. Psychoterapia grupowa działa na zasadzie wspólnej wymiany doświadczeń pacjentów w bezpiecznych warunkach.

Podczas terapii indywidualnej buduje się świadomość choroby i mechanizmów uzależnienia.

Inną formą wsparcia są mityngi Anonimowych Alkoholików, czyli wspólnota AA lub Anonimowych Narkomanów - NA, skuteczne jako dodatkowa forma wsparcia dla osoby uzależnionej. Zwłaszcza sprawdzają się po ukończeniu cyklu terapeutycznego. W tego typu ruchach samopomocowych uczestniczą nieraz osoby nawet z kilkudziesięcioletnim stażem trzeźwości.

Wybór ośrodka terapii uzależnień

Dobór terapii ośrodka odwykowego jest dość istotnym elementem. Ośrodki różnią się czasem trwania, planem terapii czy rytmem dnia, a nawet profilem wiekowym osób uzależnionych.

Są programy skierowane wyłącznie dla młodzieży, w których terapia opiera się na grupie korekcyjnej, psychoterapii poznawczo - behawioralnej i zajęciach szkolnych.

Większość ośrodków jednak jest skierowana do osób pełnoletnich. Współpracuje się z rodzinami pacjentów, są w nich dodatkowe zajęcia (sportowe, rozwojowe, czasem art-terapia). Placówki, w których odbywa się terapia różnią się czasem trwania. W niektórych miejscach terapia może trwać 12 miesięcy, w innych 6 miesięcy, w zależności od profilu ośrodka, czasem nawet 24 miesiące. Są również miejsca, gdzie czas trwania leczenia jest o wiele krótszy (8 tyg), ale w miejscach tych odbywa się intensywna terapia grupowa i indywidualna trwająca minimum 6 h dziennie. Dodatkowo jest uzupełniona o zajęcia sportowe (piłka nożna, basen) i mitingi AA czy NA.

 

Ośrodek leczenia uzależnień - jak wybrać

Zwykle współpracuje się z rodzinami pacjentów w celu uświadomienia problemu i pomocy osobie borykającej się problemem. W niektórych ośrodkach rodzina czasem bierze aktywny udział w terapii. Odbywa się to poprzez cykliczne spotkania.

Bardzo ważnym elementem doboru ośrodka są terapeuci. Zwykle Ci, którzy mieli podobny problem, a teraz zachowują trzeźwość, są w stanie lepiej zrozumieć osobę uzależnioną.

Niestety, z uzależnienia nie da się wyjść samemu, potrzebne jest wsparcie terapeutyczne. Najlepiej takie, które kompleksowo łączy kilka metod leczenia, co daje o wiele większą skuteczność, niż jedna tylko forma pomocy. Zapraszamy do Ośrodka Od-Nowa. Nasi pacjenci - trzeźwi pacjenci, którzy do nas piszą i nas odwiedzają lata po zakończeniu terapii są dla nas najlepszym świadectwem skuteczności naszych metod.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: