Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od alkoholu » Głód alkoholowy – objawy

Głód alkoholowy – objawy

Głód alkoholowy to przymus picia, z którym praktycznie niemożliwe staje się radzenie sobie siłą woli. Niezwykle ważne jest rozpoznanie jego objawów i odpowiednia na nie reakcja. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest głód alkoholowy, jakie są jego objawy oraz jak sobie z nim radzić.

Co to jest głód alkoholowy i ile trwa?

Alkoholik czuje silny głód alkoholowy - objawy głodu są u niego silne, siedzi na schodach bezsilny
Objawy głodu alkoholowego mogą wystąpić na wiele lat po zaprzestaniu picia.

Głód alkoholowy to jeden z objawów choroby alkoholowej. Określa się go jako silny przymus picia. Przymus ten, oczywiście, ma najsilniejszą moc zaraz po wytrzeźwieniu i jest z reguły tym momentem, który tak ciężko przetrwać na sucho. Przez jakiś czas może jednak nawracać także u osób zdrowiejących. Objawy głodu alkoholowego mogą pojawić się nawet po kilku latach od ostatniego picia. Trudno jednoznacznie określić, kiedy mija głód alkoholowy, jest to kwestią bardzo indywidualną.

Symptomy głodu alkoholowego są najczęściej nasilone do tego stopnia, że utrudniają normalne funkcjonowanie.  Zachowanie alkoholika na głodzie staje się irracjonalne. Wszystkie myśli i działania osoby uzależnionej koncentrują się na zaspokojeniu palącej potrzeby picia, niezależnie od okoliczności. Nieumiejętność poradzenia sobie z głodem stanowi najczęstszą przyczynę przerwania abstynencji przez trzeźwiejących alkoholików.

Wyzwalacze głodu alkoholowego – kiedy się pojawia?

Głód alkoholowy może mieć źródło zewnętrzne lub wewnętrzne. Czynniki zewnętrze to kojarzący się z piciem ludzie, miejsca, rzeczy albo sytuacje. Wewnętrzne to to, co rozgrywa się w głowie – myśli, uczucia.

Silny przymus pojawia się w chwilach stresu, lęku, złości czy wstydu, z którymi do tej pory człowiek ten radził sobie poprzez znieczulanie się piciem. W zasadzie osoby pijące nie mają świadomości swoich uczuć i emocji, ponieważ do nich nie dopuszczają „zalewając” swoje przeżywanie tak szybko, jak to możliwe. Zatem to właśnie w tych trudniejszych momentach i sytuacjach pojawia się u utrzymującego abstynencję alkoholika ryzyko zapicia i chęć poczucia ulgi.

Głód alkoholowy objawy fizyczne i psychiczne

Jak wspomniano, bezpośrednio po zaprzestaniu picia chory w największym stopniu odczuwa głód alkoholowy. Objawy przyjmują postać dolegliwości psychicznych oraz typowo somatycznych.

Do psychicznych objawów głodu alkoholowego należą:

  • natrętne myśli dotyczące picia i tego, skąd wziąć alkohol,
  • lęk,
  • niepokój,
  • wahania nastrojów,
  • podenerwowanie,
  • rozdrażnienie,
  • zaburzenia koncentracji,
  • słabość i brak energii.

W przypadku głodu alkoholowego – objawy fizyczne są równie uciążliwe. U chorego może pojawić się niespecyficzne odczucie dyskomfortu w postaci bólu brzucha, nadmierna potliwość, wrażenie kołatania serca, brak apetytu. Osoba uzależniona często zmaga się także z zaburzeniami snu; ma problem z zaśnięciem, często także dręczą ją uciążliwe koszmary nocne.

Sprawdź, jak radzić sobie z bezsennością po odstawieniu alkoholu

Czym jest Alkoholowy Zespół Abstynencyjny?

W ciągu 24-48 godzin po odstawieniu głodowi alkoholowemu może towarzyszyć Alkoholowy Zespół Abstynencyjny (AZA) nazywany też Zespołem Odstawiennym. Pojawiają się:

  • bóle głowy,
  • lęk,
  • drżenie rąk,
  • wzrost ciśnienia krwi,
  • wymioty.

Niekiedy dochodzi do powikłanego alkoholowego zespołu abstynencyjnego, którego objawy mają większe nasilenie, takie jak:

  • halucynacje,
  • drgawki,
  • omamy,
  • psychozy alkoholowe.

Objawy głodu często są na tyle silne, że powodują, że ludzie uzależnieni wracają do picia. Obsesyjne myśli krążące wokół napicia się i ulgi, jaką to ze sobą przyniesie, w całkowicie samotnym dialogu, są raczej skazane na porażkę. Dlatego lepiej w początkowym okresie mieć stałe wsparcie np. w ośrodku terapii uzależnień.

Zaprzestanie picia jest ogromnym wyzwaniem. Zobacz, jak wyglądają pierwsze dni po odstawieniu alkoholu.

Mężczyzna na głodzie alkoholowym - objawy głodu sprawiają że czuje się zdezorientowany

Ośrodek Terapii Uzależnień

W takim miejscu, będąc otoczonym ludźmi, którzy nas rozumieją, bo sami przeszli tę drogę, kluczowe jest właśnie podzielenie się własnymi trudnościami z innymi.

Moment ten poprzedza pewien rodzaj dialogu, nieraz bardzo burzliwego, jaki toczą ze sobą w środku pacjenci naszego ośrodka. Wygranym będzie ten, kto ujawni swoje myśli chorobowe, osłabiając tym samym znacznie nacisk ze strony przymusu picia.

Zdarza się jednak, że pacjenci ulegają swoim myślom, podszeptom choroby i nie mówią o nich nikomu. Zaczynają z wolna negować w swojej głowie zasadność leczenia. Choroba przedstawia im krok po kroku całą listę pozornie racjonalnych argumentów, żeby pójść się napić. Począwszy od jasnego stwierdzenia: Już nie mogę wytrzymać bez picia, poprzez: Nikt mi tu nie jest w stanie pomóc, aż po: Co ja tutaj robię – moje życie z flaszką u boku nie było wcale takie złe. Nadal w momencie pojawienia się takich myśli, warto je ujawnić. I tego też uczymy naszych pacjentów.

Z biegiem czasu, chociaż nadal może się pojawiać głód alkoholowy – objawy odstawienne łagodnieją. Dla osoby uzależnionej każde – nawet jednorazowe wypicie alkoholu – niesie duże ryzyko nawrotu choroby. Scenariusze wyjścia z nałogu są całkowicie różne. U jednych powrót do picia potrwa kilka dni, a u innych wiele lat. U niektórych może się już nie skończyć. Podczas gdy istotą trzeźwienia jest życie, to istotą choroby jest śmierć.

Gdy myślisz „mnie to nie dotyczy”

Spotkanie Anonimowych Alkoholików, osoby, które odczuwały silny głód alkoholowy - objawy ich przerastały i postanowiły przyjść do AA

Podopieczni naszego ośrodka leczenia uzależnień Od-Nowa często opowiadają o tym, że nie dostrzegali problemu alkoholowego. Gdy bliscy zwracali im uwagę, wypierali ich słowa. Zaczynając od piwa czy drinka dla rozrywki nie potrafili określić momentu, w którym przyjemne czasami stało się nagle przymusem i koniecznością, a głód alkoholowy był nie do pokonania.

Stereotyp alkoholika pijącego pod sklepem bardzo się zmienił. Coraz częściej mamy do czynienia z tzw. HFA (High Functioning Alcoholics) – alkoholikami wysoko funkcjonującymi. Presja otoczenia, stres, odpowiedzialność, rywalizacja, pośpiech, sprzyjają uzależnieniom.

„80 procent uzależnionych ukrywa swoje picie, a tym samym nie jest zdiagnozowanych. 90 procent uzależnionych nie leczy się. W grupie tych niezdiagnozowanych i odrzucających pomoc wielu to właśnie wysoko funkcjonujący alkoholicy.”* (http://www.tvn24.pl)

Czyż liczby te nie są to wstrząsające? Tym bardziej osoby sięgające po pomoc mogą tak naprawdę być sobie samym wdzięczne za odwagę i pragnienie życia.

Jak poradzić sobie objawami głodu alkoholowego?

Jeśli odczuwasz silny głód alkoholu jego objawy są nie do zniesienia i trudno ci sobie z nimi poradzić, to przydatne może okazać się kilka poniższych metod na utrzymanie abstynencji:

Ludzie wspinają się pod górę - obraz jako alegoria sytuacji kiedy po odstawieniu alkoholu alkoholik czuje głóð alkoholowy - objawy sa trudne do pokonania i przeczekania
  • skorzystaj ze wsparcia terapeuty leczenia uzależnień
  • idź na spotkanie wspólnoty AA (Anonimowych Alkoholików)
  • unikaj sytuacji, miejsc i ludzi kojarzących się z piciem
  • odwróć uwagę od myślenia o alkoholu i skup się na czymś innym np. czytaniu, oglądaniu telewizji, sporcie, ruchu, sprzątaniu, idź na spacer
  • przypomnij sobie szkody, jakie alkohol poczynił w Twoim życiu (miej taką listę pod ręką)
  • porozmawiaj z kimś o swoich obawach, lękach, odczuciach – najlepiej z drugą osobą zdrowiejącą z uzależnienia (znajdź swojego przewodnika w AA – to tzw. z ang. sponsor. Ale nie – nie chodzi w tym oczywiście o pieniądze, ale o stałe wsparcie. Do takiej osoby możesz zadzwonić lub się spotkać i Wasza rozmowa będzie jedną z najskuteczniejszych form zatrzymania myśli o alkoholu)

Przygotowanie się na możliwość nawrotu choroby i zabezpieczenie sobie sposobów wsparcia, może okazać się decydujące w kwestii utrzymania abstynencji. Najważniejsze to wytrwać i nie zaczynać tego zamkniętego koła od nowa. Gdy pojawia się głód alkoholowy – objawy rozpoznać natychmiast. Aby radzić sobie z głodem warto nauczyć się reagować inaczej niż dotychczas.

Głód alkoholu – sygnały ostrzegawcze

Jeżeli jesteś abstynentem od długiego czasu, powinieneś być wyczulony na pewne sygnały ostrzegawcze, których nie należy ignorować. Jeśli pojawią się obawy o dalszym wytrwaniu w trzeźwości, zaczniesz odczuwać narastającą nerwowość czy niechęć do kontaktów z otoczeniem, podziel się tym z bliskimi. Wsparcie w momentach kryzysowych jest bezcenne, pozwala przypomnieć sobie cel dotychczasowych wysiłków i odnaleźć w sobie determinację do dalszej walki o własne życie. Warto także skonsultować się ze specjalistą, który doskonale wie, jak pomóc alkoholikowi na głodzie, w jaki sposób z nim rozmawiać, by wesprzeć go w trzeźwości.  Być może przydatne okaże się prowadzenie dzienniczka w postaci tabeli głodu alkoholowego. Pozwala on nazwać towarzyszące nam w ciągu dnia emocje i dokonywać dziennych podsumowań, by łatwiej interpretować swoje stany i zastanowić się nad wyzwalaczami głodu alkoholu

Podczas terapii alkoholowej w naszym ośrodku Od-Nowa uczymy, jak radzić sobie z głodem alkoholowym. Nasi podopieczni dowiadują się, jak rozpoznać jego pierwsze symptomy. Choroba alkoholowa jest bardzo podstępna. Jeśli jesteś na drodze zdrowienia – zachowaj czujność, by ponownie nie zaczął się koszmar.

Potrzebujesz specjalistycznej pomocy? Zapraszamy do kontaktu z naszym ośrodkiem pod nr tel. 503 90 90 93. Wspieramy i nie oceniamy. Opinie dotychczasowych pacjentów sprawdzisz tutaj.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: