Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Leczenie alkoholizmu » Co czuje alkoholik, jak nie pije?

Co czuje alkoholik, jak nie pije?

Najbliższy Ci człowiek pije za dużo. Wiesz o tym, cierpisz z tego powodu i trudno Ci zrozumieć, dlaczego nie chce lub nie potrafi przestać pić. Dowiedz się, co czuje osoba uzależniona od alkoholu, gdy nie pije. Zrozumienie może być kluczem do pomocy. Co czuje alkoholik, jak nie pije?

Ciężko jest patrzeć, jak ukochana osoba coraz bardziej zatraca się w butelce. Gdy przestaje pić, bliscy są pełni nadziei. Gdy nie potrafi wytrwać dłużej niż dzień, dwa, zaczynają się irytować, płakać, wściekać.

Jeśli problem uzależnienia dotyczy bliskiej Ci osoby, z pewnością nie jest Ci łatwo. Wiedz, że nie ma w tym jednak Twojej winy. Przymus picia to choroba stopniowo przejmująca kontrolę nad życiem osoby uzależnionej, jej zachowaniem i decyzjami. To choroba dotykająca, według Raportu WHO, około 2,3 miliarda osób!* O tym, jak przebiega i jak się ją leczy, przeczytasz tutaj.

Przeczytaj też: Na czym polega terapia DDA i jakie daje efekty?

Jak alkohol wpływa na zachowanie i organizm człowieka?

Etanol – podstawowy składnik alkoholu - zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, krążenia, pokarmowego, wątroby czy trzustki. Im dłużej trwa czynne uzależnienie, tym więcej pojawi się objawów wyniszczenia organizmu i psychiki. Na skutek uszkodzeń w układzie nerwowym dochodzi do:

  • niemoralnych, prymitywnych zachowań,
  • osłabienia więzi rodzinnych,
  • działania pod wpływem popędów,
  • agresywnych zachowań,
  • psychoz.
Mężczyzna w kapturze
Zanik zdolności osądu, samokrytycyzmu, precyzyjnego myślenia czy tzw. uczuciowości wyższej to częste konsekwencje picia alkoholu.

Przewlekłe spożywanie alkoholu wywołuje też objawy somatyczne (z ciała), takie jak: skoki ciśnienia, nudności, zgaga, nieżyt żołądka czy dolegliwości ze strony wątroby.

Jeśli Twój bliski wydaje Ci się obojętny, nieczuły, zachowuje się w niezrozumiały dla Ciebie sposób, teraz już wiesz dlaczego. To cierpienie to efekt uboczny działania alkoholu. Nie wiesz, co robić w tej sytuacji – przeczytaj tekst o tym, jak postępować z alkoholikiem.

Samopoczucie po odstawieniu alkoholu

Odstawienie alkoholu ma ogromny wpływ na samopoczucie i zachowania. Osoby trafiające do naszego ośrodka leczenia uzależnień Od-Nowa często opowiadają o smutku, poczuciu winy, wstydzie i bezradności. Najbardziej dotkliwie odczuwali je wtedy, gdy trzeźwieli i uświadamiali sobie ogrom strat i spustoszenia, jakie siali wokół siebie – wśród bliskich, w pracy, wśród przyjaciół. W procesie zdrowienia warto stworzyć sobie listę konsekwencji picia. To pomaga stanąć w prawdzie o skali swojej choroby.

Odstawienie alkoholu – co się dzieje gdy alkoholik przestaje pić?

A co czuje alkoholik, jak już nie pije z perspektywy naukowej? W ciągu 24-48 godzin po odstawieniu alkoholu może doświadczać objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA) nazywanego też Zespołem Odstawiennym. Gdy organizm alkoholika nie otrzyma porcji etanolu, do której się przyzwyczaił, nie wie, co się dzieje. Dochodzi do zwiększenia liczby neurotransmiterów w układzie nerwowym. Pojawiają się nieprzyjemne objawy somatyczne (ze strony ciała) i psychiczne.

Niepowikłany Alkoholowy Zespół Abstynencyjny – typowe objawy nagłego odstawienia alkoholu

Wśród typowych nieprzyjemnych objawów odstawienia występują:

  • złe samopoczucie,
  • lęk,
  • drżenie rąk,
  • nadmierne pocenie,
  • rozdrażnienie,
  • ataki paniki,
  • wzrost ciśnienia tętniczego,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia snu/bezsenność,
  • zaburzenia pamięci.

Ten artykuł może być pomocny: Czym jest amnezja alkoholowa i jak ją leczyć?

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny – powikłany

Dużo cięższe są objawy powikłanego Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Mają one większe nasilenie niż w AZA. Ponadto w przypadkach powikłanego AZA dochodzą jeszcze zaburzenia świadomości, tzw. delirium tremens (majaczenie alkoholowe), obejmujące m.in.:

  • halucynacje,
  • silne pobudzenie psychoruchowe,
  • drżenie całego ciała,
  • silny lęk i niepokój,
  • omamy (słuchowe, wzrokowe i dotykowe),
  • koszmary senne,
  • tzw. drgawki abstynencyjne (abstynencyjne napady drgawkowe*),
  • psychozy alkoholowe.

*Abstynencyjne napady drgawkowe są czasem błędnie określane jako padaczka alkoholowa – w istocie nie jest to padaczka, a niekontrolowane skurcze grup mięśniowych wywołane przez nagłe odstawienie alkoholu. Towarzyszy im utrata przez chorego kontaktu z otoczeniem, czasami też niekontrolowane oddanie moczu i kału.

Uwaga! Pacjent z majaczeniem alkoholowym bezwzględnie wymaga profesjonalnej pomocy medycznej – zwykle w warunkach szpitalnych z powodu wysokiego ryzyka udaru lub zawału, możliwości niedotlenie mózgu (przy długotrwałych napadach) czy uduszenia wywołanego przez zachłyśnięcie się treścią pokarmową.

Odstawienie alkoholu – trudne dwa etapy na drodze do trzeźwości

Chorzy, którzy decydują się na rzucenie alkoholu i w konsekwencji doświadczają przykrych objawów jego odstawienia, często wracają do picia. Wiedzą, że odpowiednia ilość alkoholu przyniesie im ulgę od doświadczanego cierpienia. W ten sposób historia zatacza koło. To pierwszy najtrudniejszy moment – odstawienie fizyczne.

Drugi – to odstawienie psychiczne, które jest procesem dużo bardziej rozciągniętym w czasie. Przy czym czujność, aby nie sięgnąć po pierwszy kieliszek czy dawkę trzeźwi uzależnieni muszą zachować do końca życia. Stąd mówi się, że pozostaną uzależnionymi, gdyż choroba ta jest możliwa do zatrzymania, ale nie do końca uleczalna. Większość uzależnionych nie jest w stanie powrócić do picia i używać alkoholu tylko sporadycznie w sposób nazywany kontrolowanym.

Głód alkoholowy – jak z nim walczyć?

Po ustąpieniu objawów AZA alkoholik, który zaprzestał picia, może nadal odczuwać tzw. głód alkoholowy, czyli silny przymus picia. Przewlekły Zespół Abstynencyjny to częsty problem, z jakim spotykają się nasi podopieczni podejmujący terapię. Zdarza się, że pojawia się on nawet po kilku latach abstynencji. Jego najczęstsze objawy to:

  • natrętne myśli dotyczące picia
  • niepokój
  • lęk
  • rozdrażnienie
  • osłabienie
  • wahania nastrojów

Racjonalizacja, że „napiję się tylko raz, tylko dziś”, to jeden z podstawowych elementów nawrotowych. To drzwi do powrotu do ciągu. Jak powiada się we wspólnotach 12-krokowych (np. AA) – „Jeden łyk to za dużo, a tysiąc – nigdy dość”, czyli najważniejsze to nie zaczynać od nowa. Wytrwać w abstynencji, choćby miało się odliczać godziny albo minuty. Warto wtedy skorzystać ze spotkań takiej wspólnoty jak Anonimowi Alkoholicy, czyli mityngów, których tysiące odbywają się w cały kraju. W trudnych momentach można dzwonić do innych trzeźwiejących i rozmawiać o swoich stanach otrzymując zrozumienie.

Osobie zdrowej niezwykle trudno zrozumieć, co czuje alkoholik, jak nie pije. Odstawienie alkoholu to ogromny krok i wielka decyzja wewnętrzna. Korzystając ze specjalistycznego wsparcia uzależniony znacząco zwiększa swoje szanse na trzeźwość. Samodzielne próby rzucania alkoholizmu przeważnie kończą się niestety na dnie kolejnej butelki.

Głód alkoholowy z czasem ustępuje. Pacjenci naszego ośrodka terapii uzależnień uczą się technik pozwalających sobie z nim radzić. Najważniejsze to przecież umieć mu się oprzeć. Pokazujemy, jak uporać się w własnymi myślami krążącymi wokół tego jednego kieliszka.

 

Żona wspierająca męża w leczeniu alkoholizmu
Głód alkoholowy z czasem ustępuje. Pacjenci naszego ośrodka terapii uzależnień uczą się technik pozwalających sobie z nim radzić. Najważniejsze to przecież umieć mu się oprzeć. Pokazujemy, jak uporać się w własnymi myślami krążącymi wokół tego jednego kieliszka.

Jeśli Twój bliski wciąż próbuje bezskutecznie sam poradzić sobie z chorobą, skontaktuj się z nami. Podpowiemy, co możesz zrobić, aby mu pomóc.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: