Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od alkoholu » Alkoholizm u nastolatków – jak rozmawiać z dzieckiem o uzależnieniu? [INFOGRAFIKA]

Alkoholizm u nastolatków – jak rozmawiać z dzieckiem o uzależnieniu? [INFOGRAFIKA]

Choć zgodnie z prawem alkohol mogą kupić tylko osoby pełnoletnie, nie ma co się oszukiwać: w niczym nie przeszkadza to nastolatkom, które mają swoje sposoby na zdobycie napojów wyskokowych. Przyczyny picia alkoholu przez młodzież są różne, zaś skutki zawsze wiążą się z negatywnymi konsekwencjami. Alkoholizm wśród młodzieży to wcale nie takie rzadkie zjawisko, jak mogłoby się wydawać! Dlaczego młodzież sięga po alkohol? Jak rozpocząć leczenie i kiedy klinika leczenia uzależnień będzie najlepszym wyborem? Podpowiadamy, jak rozmawiać z nastolatkiem o uzależnieniu oraz co mogą zrobić rodzice, by pomóc swojemu dziecku w walce z nałogiemzapoznaj się z infografiką, a dla pogłębienia tematu przeczytaj nasz artykuł.

Alkoholizm u nastolatków – infografika – odnowa24h.pl

Alkohol wśród młodzieży – co musisz wiedzieć?

Badania realizowane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii nie pozostawiają złudzeń: młodzież spożywa alkohol. W czasie ostatnich 30 dni przed badaniem po alkohol sięgało niemal 50% piętnasto- i szesnastolatków oraz blisko 80% siedemnasto- i osiemnastolatków! Jeśli chodzi o alkohol, młodzież pije przede wszystkim piwo, a najrzadziej decyduje się na wino. Niestety, 11% młodszych uczniów i 19% starszych w ciągu ostatnich 30 dni przed badaniem choć raz upiło się tak, że miało trudności z zachowaniem równowagi i mową lub nie pamiętało okoliczności po spożyciu. Co ważne, liberalizuje się także podejście rodziców do spożywania alkoholu przez ich dzieci: coraz częściej ojcowie i matki zgadzają się na picie alkoholu przez piętnasto- i szesnastolatków. Te dane skłaniają do refleksji, że alkohol wśród młodzieży nie jest dla większości niczym dziwnym, choć alkoholizm u dzieci nadal jest tematem tabu – tym ważniejsza jest zatem edukacja nie tylko młodzieży, ale również rodziców, by w porę mogli oni zareagować na niepokojące objawy.

Dlaczego młodzież pije alkohol?

Kluczową dla profilaktyki kwestią jest zrozumienie, dlaczego młodzież pije alkohol. Przyczyn jest naprawdę wiele, począwszy od wzorców wyniesionych z domu po chęć zaimponowania w grupie rówieśniczej. Dzieci alkoholików są niestety bardziej narażone na alkoholizm u młodzieży – alkohol w takich domach jest po prostu normalnym składnikiem życia, a dziecko zakłada, że skoro rodzic pije, to ono także może. Alkoholizm u nastolatków z tak zwanych „dobrych domów” także nie powinien dziwić, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że niemal każda nastoletnia impreza odbywa się z udziałem napojów wyskokowych. Akceptacja ze strony grupy rówieśniczej, chęć zaimponowania znajomym, obawa przed wykluczeniem – wszystko to sprawia, że nastolatek sięga po piwo czy drinka nawet wtedy, gdy tak naprawdę nie ma na nie ochoty. Niekiedy przyczyną spożywania alkoholu jest również traktowanie piwa czy wódki jako cudownego remedium na problemy w szkole lub w gronie znajomych.

Przeczytaj także więcej o: Syndrom DDA – objawy, terapia, leczenie

Wpływ alkoholu na nastolatków – co może się wydarzyć?

Nie tylko nadużywanie, ale również jednorazowe spożywanie alkoholu przez młodzież niesie ze sobą konsekwencje. Naukowcy ostrzegają, że nadużywanie alkoholu w młodym wieku może prowadzić do powstawania trwałych zmian w ciele migdałowatym, czyli obszarze mózgu odpowiedzialnym za emocje. Picie alkoholu przez młodzież może również osłabiać pamięć i koncentrację oraz upośledzać funkcjonowanie społeczne, co z kolei prowadzi do problemów w szkole. Pod wpływem alkoholu młodzież uczestniczy w wypadkach komunikacyjnych, bójkach i rozbojach, podejmuje zachowania przestępcze oraz ryzykowne kontakty seksualne. Co ważne, osoby spożywające alkohol przed ukończeniem piętnastego roku życia, aż czterokrotnie częściej uzależniają się od niego w dorosłym życiu. Wkraczanie w dorosłość z takim bagażem to duże obciążenie, którego można uniknąć, jeśli podejmie się wcześniej odpowiednie kroki.

Przeczytaj więcej na ten temat: Alkoholizm wśród młodzieży – jakie są jego przyczyny i skutki

Jak mówić o alkoholu, by dziecko chciało słuchać?

Szczera, otwarta, spokojna rozmowa – to jedyna droga, którą warto obrać. Nastolatek nie jest osobą dorosłą, więc jego sposób myślenia i funkcjonowania różni się od naszego, o czym nie wolno zapominać. Nie możemy oczekiwać, że dzieci będą zawsze postępować zgodnie z wytycznymi rodziców, a zakazy i nakazy wcale nie są dobrym rozwiązaniem. Zamiast pouczać i przedstawiać pretensje, wysłuchaj dziecka i poznaj jego punkt widzenia oraz staraj się budować w nim poczucie, że jest ważne, kochane i szanowane. Warto uświadamiać młodego człowieka odnośnie do skutków spożywania i nadużywania alkoholu, choć trzeba także liczyć się z tym, że w wieku kilkunastu lat takie przestrogi raczej nie będą brane na poważnie. Liczą się nie tylko słowa, ale również osobisty przykład rodzica – pokazuj dziecku, że alkohol jest substancją dla ludzi dorosłych i towarzyszy specjalnym okazjom, a nie jest sposobem na wyluzowanie czy rozwiązywanie problemów. Jeśli zauważysz niepokojące objawy: wagarowanie, pogorszenie wyników w nauce, zmiany nastroju, zamykanie się w sobie, kłamstwa, zmiany w wyglądzie zewnętrznym – reaguj, ale postaw na szczerą rozmowę, a nie – kontrolę i ograniczenia. Nie wahaj się także skorzystać z pomocy profesjonalistów: w przypadku jakichkolwiek wątpliwości możesz skonsultować się z psychologiem i dowiedzieć, w jaki sposób postępować, by uchronić nastolatka przed popadnięciem w nałóg.

Gdy alkoholizm przestaje być groźbą, a staje się faktem…

Leczenie uzależnienia od alkoholu wymaga terapii prowadzonej przez specjalistów – trudno oczekiwać, że skoro dorośli nie mogą poradzić sobie samodzielnie z nałogiem, będzie to w stanie zrobić nastolatek. Terapię uzależnień należy poprzedzić diagnozą oraz detoksem – dopiero wtedy można rozpocząć pracę nad wyjściem z nałogu i nauką unikania zachowań ryzykownych oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W momencie gdy leczenie ambulatoryjne nie przynosi rezultatu, rozwiązaniem może być ośrodek leczenia uzależnień dla młodzieży – Warszawa i inne duże miasta mogą skorzystać z ofert nie tylko państwowych, ale również komercyjnych. Prywatna klinika leczenia uzależnień alkoholowych to dobry wybór, jeśli liczy się czas: w ośrodkach państwowych na przyjęcie trzeba niekiedy czekać nawet kilka miesięcy. Kluczową kwestią jest całkowite odcięcie nastolatka od używek przy jednoczesnym wsparciu terapeutów uzależnień, psychologów, lekarzy i personelu medycznego. Prywatna klinika leczenia uzależnień zapewnia to wszystko i jednocześnie oferuje najlepsze warunki do pracy nad sobą oraz wypoczynku i spędzania wolnego czasu w konstruktywny sposób. 

Nasz ośrodek pomaga nastolatkom w walce z nałogiem poprzez terapię indywidualną i grupową. Oferujemy też wsparcie dla rodzin, by terapia uzależnień była jak najskuteczniejsza. Jeśli Twoje dziecko potrzebuje pomocy, klinika leczenia uzależnień, Warszawa i ośrodek OD-NOWA to najlepszy wybór!

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: