Według oficjalnych danych udostępnianych co roku przez Ministerstwo Zdrowia osób nadużywających alkoholu może być nawet 12% spośród dorosłych Polaków, a zdiagnozowanych formalnie alkoholików 2%. Poza rejestrami jest ich dużo więcej. Większość nie wie niestety, jak skutecznie rozpocząć leczenie alkoholizmu i kto może im w tym pomóc.
Leczenie uzależnień, a w tym alkoholizmu, to specyficzny na tle innych terapii proces. Istnieje wiele organizacji i ośrodków, takich jak nasz – Od-Nowa, które przychodzą z pomocą i wskazują drogę ku zdrowieniu i terapii alkoholowej. Często terapie grupowe mają zresztą dużo lepsze efekty niż indywidualne.
Leczenie alkoholizmu – od czego zacząć?
Spis treści
Aby podjąć świadome leczenie alkoholizmu, najlepiej zacząć od wewnętrznego przekonania i chęci podjęcia leczenia. Niestety pełna chęć leczenia alkoholizmu pojawia się, dopiero gdy konsekwencje są trudne do udźwignięcia. Rodzina i najbliżsi mogą okazać się czasem także źródłem wsparcia. To dzięki nim uzależniony może podjąć terapię alkoholową i rozpocząć proces leczenia. Najważniejsza i ostateczna decyzja należy jednak do niego samego. Ponieważ podejście do tematu po raz pierwszy wydaje się jedną wielka niewiadomą, to przedstawiamy tutaj w skrócie etapy terapii alkoholowej:
- Początkowa diagnoza uzależnienia,
- Uświadomienie sobie konsekwencji alkoholizmu - tzw. strat,
- Praca nad naturą uzależnienia od alkoholu,
- Nauka asertywności wobec pokus i głodów alkoholowych,
- Zaakceptowanie choroby alkoholowej w sobie,
- Przygotowanie programu działania po zakończeniu leczenia
Często pacjenci trafiający do Ośrodka Od-Nowa pytają nas, jak to możliwie, że wyzdrowieją, że nie będzie chciało im się pić, skoro życie bez alkoholu wydaje się puste i bez sensu. Choć z alkoholem oczywiście jest znacznie gorzej, ale to już wiedzą.
Życie w trzeźwości to droga. Do poczucia się na niej stabilnie dochodzi się jednak przez jakiś czas. To droga, podczas której pacjent odkrywa życie na nowo. Najpierw na trzeźwo podejmuje się wszystkich codziennych czynności, potem spotyka zwykłe życie z jego zróżnicowanymi wyzwaniami, radościami i odpowiedzialnością, aż wreszcie zdobywa umiejętność udźwignięcia problemów i trudności, a na końcu także zabawy, rozrywki i podjęcia życia towarzyskiego. Każdy z tych elementów przeżywany jest po kolei na trzeźwo. Często są to zaskakujące, pełne niewiadomych doświadczenia. Czasem pojawia się chęć ucieczki od emocji przeżywanych podczas tych zdarzeń i wtedy warto przypomnieć sobie zasady terapii, podstawy i motywację.
Pacjenci ośrodka Od - Nowa często pytają też czy szybko wyzdrowieją.
Jak długo trwa leczenie alkoholizmu?
Na to, jak długo będzie trwało leczenie alkoholizmu, składa się wiele czynników.
Na początek abstynencja. Konieczne jest zupełne odcięcie od źródła uzależnienia od alkoholu i detoks - dla wielu osób niezbędny w pierwszych krokach procesu terapii uzależnień. Stanowią one pierwszy etap pracy z chorobą.
Drugim etapem leczenia jest zapisanie się i wizyta w państwowym lub prywatnym ośrodku terapii uzależnień. Istotna w tym procesie będzie wstępna rozmowa z psychoterapeutą. W trakcie leczenia towarzyszy on potem uzależnionemu jako swoisty opiekun zarówno podczas spotkań grupowych jak i w pracy indywidualnej nad sobą. Wiele centrów terapeutycznych, w tym także nasz ośrodek terapii uzależnień, zachęca pacjentów do uczestnictwa w zamkniętych spotkaniach grup AA lub NA, jeśli problem dotyczy także narkotyków.
Na trzeci etap składa się ułożenie programu postępowaniu po wyjściu z placówki i ustalenie oraz opisanie źródeł motywacji do utrzymania abstynencji i dalszego życia w trzeźwości. Konieczna jest wtedy także terapia podtrzymująca, na którą składają się np. spotkania na grupach wsparcia albo właśnie wspominane wcześniej uczestnictwo w mityngach wspólnoty samopomocowej. Tam alkoholik może pracować nad dalszą stabilizacją w specjalnym programie Dwunastu Kroków. Uczestnictwo w tych spotkaniach jest dobrowolne, odbywają się w prawie wszystkich miastach i miasteczkach Polski, a w dużych aglomeracjach nawet kilka dziennie. Również podczas wyjazdów zagranicznych można w takich mityngach uczestniczyć, gdyż ruch AA jest ruchem ogólnoświatowym.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile powinna trwać skuteczna terapia alkoholowa. Czas ten zależy od stopnia zaawansowania choroby, systemu wsparcia ze strony otoczenia, a przede wszystkim – od motywacji pacjenta i chęci dalszego rozwoju. Terapia alkoholowa jest procesem stabilizującym chęć życia w abstynencji.
Leczenie alkoholizmu a praca
Sygnałem, że zaczyna się problem zdecydowanie są nieusprawiedliwione nieobecności w miejscu pracy. Alkoholikowi trudno jest wstać po całonocnej libacji i zdarza się, że nawet bez uprzedzenia nie pojawia się w firmie. Czasem skutkuje to zwolnieniem i niesie za sobą falę konsekwencji. Wiele osób czynnie uzależnionych ma za sobą doświadczenia zwolnień z pracy z powodu swojej choroby alkoholowej. Na pewno nie jest to przyjemna sytuacja, jednak jednocześnie stanowi ona pewien czynnik motywujący do leczenia.
A jak to jest, kiedy już zdecydujemy się na leczenie? Czy szef nas doceni?
Wiele osób nadużywających alkoholu dostaje szansę, by móc pogodzić leczenie alkoholizmu z pracą. Osoby z poświadczeniem leczenia alkoholizmu coraz częściej dostają szansę od swoich pracodawców. Uczestniczenie w terapii alkoholowej nie zawsze musi oznaczać zupełne wyłączenie z życia zawodowego.
Czasem jednak warto załatwić sprawę poprzez L4, a czasem po prostu przejść na urlop bezpłatny, jak robi wielu pacjentów naszego ośrodka. I zostawić temat dla siebie. W wielu sytuacjach łatwiej jest się zrehabilitować w oczach pracodawcy jako osoba po prostu już niepijąca, abstynent niż jako leczący się alkoholik.
Podjęcie leczenia alkoholizmu i przekonanie o chęci odbycia całego cyklu terapii alkoholowej to ważna kwestia na początku drogi, tym bardziej, że nie jest to bardzo łatwa droga. Warto podczas niej zachować ogromną otwartość umysłu. Wierzyć w swoje zdrowienie, w to, co mówią terapeuci i inni obserwujący nas z bliska podczas leczenia współpacjenci, aż wreszcie - po wyjściu - trzymać się zdecydowanie zasad abstynencyjnych wyznaczonych przez terapię.
Aż w końcu przyjdzie taki dzień, kiedy zdrowiejący uzależniony wstanie rano, spojrzy w okno i poczuje, jak piękne jest życie właśnie bez używek, piękniejsze niż było kiedykolwiek.