Jak wynika z raportu WHO, w 2016 r. szkodliwe spożywanie alkoholu spowodowało śmierć około 3 milionów osób (5,3% wszystkich zgonów) na całym świecie. W Polsce w tym samym roku spożycie alkoholu na jednego mieszkańca (mierzone w litrach czystego alkoholu) wynosiło 11, 6 litra.*Jeśli problem dotyczy bliskiej Ci osoby, sprawdź, jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć.
Kiedy widzisz, że Twój bliski zaczyna pić po kryjomu, w samotności, pomału nie wraca na noce, zaniedbuje rodzinę, to zaczynasz czuć palący lęk i niepokój. Już po prostu wiesz, że coś jest bardzo, bardzo nie w porządku. Nawet, jeśli trudno Ci to przyznać. W końcu przychodzi taki dzień, w którym Twoją pierwszą myślą po przebudzeniu jest „muszę go powstrzymać”. Jednak rozmowy, prośby czy Twoje spostrzeżenia nie budzą w nim większego zainteresowania. Albo wzbudzają obietnice poprawy, które nie powodują żadnych zmian. Co robić? Jak pomóc alkoholikowi w takiej sytuacji?
Poznaj chorobę i zrozum jej mechanizmy
Spis treści
Jeśli nie doświadczyliśmy alkoholizmu, niezwykle trudno będzie nam zrozumieć, jak można nie móc przestać pić. Uzależnieni często słyszą, że mają słabą wolę. Że nie zależy im na rodzinie, że niszczą życie sobie i innym i nie chcą nic z tym zrobić. I choć czytamy, że alkoholizm to choroba, wciąż nam się wydaje, że ja jednak będą w stanie przemówić mu do rozumu, bo przecież znam go najlepiej na świecie.
Jeśli problem dotyczy bliskiej Ci osoby, potrzebujesz przede wszystkim wiedzy na temat tego, czym jest alkoholizm i jak działają mechanizmy choroby. Edukacja z tym temacie pozwoli Ci podejmować właściwe działania, które będą wspierać zdrowienie z uzależnienia.
Już na tym etapie zwróć się po pomoc do terapeuty. Tobie też potrzebne jest wsparcie.
Co czuje alkoholik?
Wielu pacjentów z naszego ośrodka terapii uzależnień Od-Nowa ma za sobą nieudane próby rzucania picia. Mówią o fatalnym samopoczuciu, o wściekłości, o beznadziei. O tym, jak widząc płacz bliskich, składali obietnice trzeźwości i szli pić ten ostatni raz. Wracali pokonani i przegrani. Nie wierzyli, że jest dla nich droga wyjścia i znowu szli na drinka na pocieszenie.
Nawet, jeśli wiedzieli, że z piciem jest źle, to trzeźwość była tak nieznośna, że jedynym sposobem na ból były procenty albo leki. Od nich także wiele osób uzależnia się w czasie prób skontrolowania swojego picia.
Perspektywa naukowa
Konsekwencjami nadmiernego spożycia, poza złym samopoczuciem, mogą być m.in.:
- irracjonalne zachowania
- wahania nastrojów
- luki w pamięci
- agresja słowna
- upośledzenie uczuciowości wyższej
- brak logicznego myślenia
- przemoc fizyczna.
Im bardziej zaawansowana faza alkoholizmu, tym objawów może być więcej i w cięższej postaci.
O tym, co czuje alkoholik, jak nie pije, przeczytasz tutaj.
Jak pomóc alkoholikowi?
Zastanawiasz się, jak postępować z alkoholikiem, który nie chce się leczyć? Oto kilka pomocnych wskazówek:
- rozmawiaj – jeśli nie wiesz, od czego zacząć lub masz za sobą nieudane próby, umów się na spotkanie z terapeutą z ośrodka leczenia uzależnień
- wybierz odpowiedni moment na rozmowę, gdy chory jest trzeźwy (zazwyczaj jest to rano)
- zachowaj spokój
- mów jasno o swoich oczekiwaniach – Chcę, abyś przestał pić
- zapewnij chorego, że jest dla Ciebie ważny i może liczyć na Twoje wsparcie
- powiedz mu, że szansą na wygraną z chorobą jest terapia w ośrodku leczenia alkoholizmu i wierzysz, że może mu pomóc
- jeśli żadne próby pomocy nie przynoszą efektu, skorzystaj z interwencji. Polega ona na doprowadzeniu chorego do placówki leczącej uzależnienia bez jego wiedzy. Udaje się on tam, a następnie przeprowadza się z nim rozmowę w obecności terapeuty.
Do naszego ośrodka terapii uzależnień trafiają także osoby, które podejmowały już próby leczenia alkoholizmu, a następnie wracały do czynnego picia. Z reguły zaczynając od miejsca, w którym skończyły poprzedni ciąg, staczały się jeszcze bardziej w czeluść choroby. Zahaczyły o bezdomność, bycie ofiarą przemocy czy izby wytrzeźwień.
Kiedy Twój bliski jest w takiej sytuacji, to nadal warto dać mu nadzieję. Terapeuta będzie mógł podczas terapii przeprowadzić wraz z nim analizę sytuacji i pomoże wyciągnąć wnioski, co do zasad trzeźwościowych, które złamał od poprzedniej terapii. To działa jak korekta kursu. Warto próbować, choćby tych kolejnych razy miało być kilka. Za każdym razem mogą się pojawić inne wnioski i będzie można zamknąć następne tzw. furtki do powrotu do picia.
Jak żyć z alkoholikiem?
- unikaj kontrolowania jego czasu picia czy spożywanych ilości
- robiąc zakupy nie kupuj alkoholu, nawet w prezencie!
- nie chodź z nim na zakrapiane imprezy
- unikaj sprzątania po nim
- nie odprowadzaj do łóżka
- gdy w środku ciebie wszystko krzyczy nie milcz, udając, że wszystko jest w porządku,
- jeśli widzisz. że alkoholik cierpi na kaca, to nie pomagaj mu go leczyć. Pozwól mu ponieść konsekwencje picia.
- rodzina alkoholika może Cię wesprzeć i pomóc mu się leczyć. Pod jednym warunkiem – nie kryj go przed nimi oraz przed znajomym czy, pracodawcą. To nie Twoja wina, ani nie Twój wstyd – to jego choroba.
- w przypadku, gdy doświadczasz przemocy fizycznej i ani psychicznej (sprawdź, czym jest przemoc psychiczna), pod żadnym pozorem nie gódź się na nią.
- unikaj obwiniania chorego – to często prowadzi do kłótni
- powstrzymaj się od złości i nie kłóć się z alkoholikiem, gdy jest pod wpływem alkoholu. Nie przyniesie to oczekiwanego efektu, a może skończyć się przemocą (jeśli tak się jednak stanie, zgłoś go na Niebieską Linię – chroń siebie)
Stosując się do powyższych wskazówek, pomożesz choremu doświadczyć konsekwencji picia i dostrzec nałóg. Kryjąc alkoholika, udając, że nie widzisz problemu i czekając aż się zmieni, wzmacniasz zaprzeczanie choroby i wspierasz ją.
Potrzebujesz wsparcia i pomocy dla bliskiej osoby lub siebie? Skontaktuj się z nami pod nr tel. 503 90 90 93 – podpowiemy, jakie działania możesz podjąć.
* https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/274603/9789241565639-eng.pdf