Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Terapeuta uzależnień – jak wybrać odpowiedniego?

Terapeuta uzależnień – jak wybrać odpowiedniego?

Wybór odpowiedniego terapeuty uzależnień jest istotny dla skutecznego procesu terapeutycznego. Czynność ta jest zawsze indywidualną decyzją i nie ma jednego dobrego rozwiązania dla wszystkich. Ważne jest, aby znaleźć terapeutę, z którym pacjent czuje się komfortowo i który ma doświadczenie w pracy z konkretnym rodzajem uzależnienia. Jak to zrobić? O tym więcej w tym artykule.

Terapeuta uzależnień to profesjonalista zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem i wsparciem osób dotkniętych różnymi rodzajami uzależnień – od substancji (alkoholu, leków, narkotyków) lub określonych zachowań (jak przykładowo hazard, kompulsywne jedzenie czy zakupy). Terapeuta ma za zadanie zbadać rolę, jaką uzależnienie odgrywa w życiu pacjenta, pomóc w rozwijaniu zdrowych strategii radzenia sobie, w odbudowywaniu relacji, w pracy nad zdrowym funkcjonowaniem społecznym i emocjonalnym oraz w dążeniu do trwałej abstynencji lub kontroli nad uzależniającym zachowaniem

Specjaliści od uzależnień mogą stosować różne podejścia terapeutyczne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, grupowa, terapia oparta na 12 krokach, terapia rodziny i inne – w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Terapeuta uzależnień – najważniejsze kryteria wyboru

Wybierając odpowiedniego specjalistę od uzależnień, należy wziąć pod uwagę szereg czynników – od kwalifikacji zawodowych, po odczucia osobiste odnośnie do osoby, która ma przez wiele miesięcy prowadzić terapię. Które aspekty są najważniejsze? 

  • Kwalifikacje zawodowe – to podstawowa kwestia podczas każdego procesu leczenia uzależnienia. Należy wybrać specjalistę uzależnień ze stosownym wykształceniem i licencją oraz upewnić się, że ma on odpowiednie kwalifikacje w dziedzinie terapii uzależnień. Warto sprawdzić, czy szkoła, którą ukończył wybrany specjalista, ma akredytację Polskiego Towarzystwa Psychologicznego/Psychiatrycznego lub innego polskiego czy międzynarodowego stowarzyszenia psychoterapeutycznego
  • Specjalizacja – to również część kwalifikacji zawodowych terapeuty. Ważne jest, aby osoba prowadząca terapię miała doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi od konkretnych substancji lub zachowań, jak na przykład terapeuta od uzależnień alkoholowych, narkotyków, hazardu, seksu, czy innych konkretnych obszarów. Przeglądając profile terapeutów lub rozmawiając z nimi bezpośrednio, można dowiedzieć się, czy posiadają oni doświadczenie w pracy z osobami mającymi podobne problemy.
  • Modalność (rodzaj terapii) – zawsze należy zwrócić uwagę na podejście terapeutyczne danej osoby. Większość specjalistów  stosuje różne techniki w pracy z uzależnieniami (terapia poznawczo-behawioralna, grupowa, oparta na 12 krokach, systemowa, indywidualna, terapia par i inne). Warto dowiedzieć się więcej na temat preferowanego przez terapeutę podejścia i ocenić, czy jest ono w konkretnym przypadku zgodne z oczekiwaniami czy indywidualnymi potrzebami.
  • Opinie i rekomendacje – dobrze zapoznać się także z opiniami osób korzystających z pomocy danego terapeuty. Takie oceny mogą dostarczyć wglądu w skuteczność i profesjonalizm specjalisty. Opinie zewnętrzne należy uznać za element wspomagający w poszukiwaniach specjalisty – nigdy nie powinna to być jedyna przesłanka decydującą o wyborze terapeuty uzależnień. 

Kompatybilność i zaufanie – kluczowym czynnikiem w terapii uzależnień jest relacja i zaufanie między terapeutą a pacjentem. Warto zwrócić uwagę na to, czy spotkania z terapeutą przebiegają w komfortowej atmosferze, dzięki której łatwo zaufać terapeucie.

Specjalista od uzależnień prowadzący terapię grupową – odnowa24h.pl
Podczas spotkania ważna jest komfortowa i budująca zaufanie atmosfera, jaką tworzy terapeuta uzależnień. Otwarta i bezpieczna przestrzeń terapeutyczna jest bardzo istotna dla skutecznej terapii.

To może Cię zainteresować: Terapia stacjonarna a ambulatoryjna – czym się różnią i którą wybrać?

Czynnikami, które mogą być brane pod uwagę przez niektórych pacjentów, jest również narodowość, język, religia, wiek czy płeć terapeuty. Zwrócenie uwagi na konkretne cechy i elementy zależy od rodzaju uzależnienia i potrzeb pacjenta. Różnice kulturowe są zauważalne niemal w każdym przypadku, a nieznajomość i brak możliwości odniesienia do wzorców kulturowych w niektórych przypadkach może być przeszkodą. Bariera językowa również bywa oczywistym problemem w skutecznej terapii uzależnień, podobnie jak znaczne różnice światopoglądowe. Wiek i płeć terapeuty najrzadziej bywają brane pod uwagę, choć niekiedy mogą utrudnić terapię i zaufanie – zwłaszcza jeżeli uzależnienie pacjenta ma podłoże w traumach związanych właśnie z tymi czynnikami. Niekiedy podobny wiek terapeuty i pacjenta pomagają budować porozumienie i zaufanie, choć jest to bardzo indywidualna kwestia.  

Specjalista od uzależnień – od czego zacząć?

Jednym z pierwszych kroków w wyborze odpowiedniego terapeuty od uzależnień jest osobisty kontakt. Należy umówić się na spotkanie z jednym lub kilkoma specjalistami, aby lepiej ich poznać. Trzeba porozmawiać o swoich celach terapeutycznych i sprawdzić, czy terapeuta ma doświadczenie w pracy z osobami o podobnych potrzebach. Warto mieć przygotowane pytania i problemy, które będą poruszane podczas rozmowy. Po spotkaniu z różnymi terapeutami można porównać ich podejście, doświadczenie, dostępność i dopasowanie do osobistych potrzeb. Wyboru należy dokonać, biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki.

Sprawdź też: Klinika leczenia uzależnień OD-NOWA – skorzystaj z pomocy profesjonalistów!

Jesteś na etapie poszukiwania terapeuty uzależnień dla siebie lub bliskiej Ci osoby? Zachęcamy do kontaktu – gwarantujemy pełen profesjonalizm i anonimowość. Wykonaj pierwszy krok i zacznij z nami – OD NOWA!

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: