Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od alkoholu » Mąż alkoholik – jak postępować i gdzie szukać pomocy w leczeniu uzależnień w Warszawie?

Mąż alkoholik – jak postępować i gdzie szukać pomocy w leczeniu uzależnień w Warszawie?

Lampka wina do kolacji, kilka piw w weekend, okazjonalne drinki… W którymś momencie cienka granica zostaje przekroczona i niewinne picie od czasu do czasu zmienia się w alkoholizm. Co wtedy? Jak postępować z mężem alkoholikiem? Co zrobić? Gdzie szukać pomocy? 

Poniżej najważniejsze informacje o tym, jak poradzić sobie z mężem alkoholikiem oraz jak przy tym zadbać o siebie i dzieci, a także o leczeniu uzależnień w Warszawie i okolicach.

Miłośnik dobrych trunków czy mąż alkoholik – co powinno zaniepokoić?

Mąż alkoholik w domu to nadal dla wielu osób obraz rodem ze środowisk patologicznych. O ile w przypadku ciągów alkoholowych połączonych z brakiem pracy i agresywnymi zachowaniami bardzo łatwo postawić diagnozę, to gdy mowa o tak zwanych wysokofunkcjonujących alkoholikach, rzecz nieco się komplikuje. Takie osoby zaprzeczają stereotypowemu obrazowi alkoholika; na pierwszy rzut oka wydaje się, że doskonale radzą sobie w pracy oraz mają udane życie rodzinne i towarzyskie. Zaczynają jednak coraz częściej sięgać po butelkę w samotności, a skuteczne zachowywanie pozorów dodatkowo utrudnia diagnozę. Rosnąca potrzeba spożywania coraz większych ilości alkoholu, picie w samotności, szukanie okazji do napicia się i nieustanne wypieranie problemu to zdecydowanie sygnały ostrzegawcze, informujące o tym, z czym może borykać się mąż alkoholik. Co robić w takiej sytuacji?

Zobacz też: Pierwsze objawy uzależnienia u męża alkoholika >>

Jak postępować z mężem alkoholikiem?

”Mój mąż jest alkoholikiem – co robić?” To pytanie często zadają bezradne żony uzależnionych mężczyzn. Wiele osób nie ma bowiem pojęcia, jak rozmawiać z mężem alkoholikiem, gdzie szukać pomocy i co tak naprawdę należy zrobić. Dla żony wysokofunkcjonującego alkoholika wiadomość o wypadku spowodowanym pod wpływem alkoholu czy ilość spożywanego przez męża alkoholu może być prawdziwym szokiem. Osoby trwające w związku, w którym choroba alkoholowa pojawiła się dużo wcześniej, często wykazują objawy współuzależnienia i same potrzebują pomocy. Jak radzić sobie z mężem alkoholikiem? Złość, obwinianie czy dyskutowanie z alkoholikiem nie przynoszą rezultatów, podobnie jak chowanie alkoholu. Jakkolwiek może to się wydawać bardzo trudne, żona alkoholika musi zacząć żyć swoim własnym życiem i skupić się na sobie oraz na dzieciach. Koniec z ciągłymi obietnicami poprawy, załatwianiem zaległych spraw, usprawiedliwianiem nieodpowiednich zachowań i ponoszeniem konsekwencji za działania męża alkoholika. Osoba uzależniona sama musi dojść do tego, jak wiele negatywnych skutków przynosi nadużywanie przez nią alkoholu. Jak żyć z mężem alkoholikiem? To problem wymagający pomocy specjalisty – najlepszym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji ośrodek leczenia uzależnień. Warszawa i najbliższe okolice to miejsca, w których łatwo znaleźć profesjonalne placówki, gdzie pomoc może uzyskać nie tylko alkoholik, ale i jego najbliższa rodzina.

Zobacz też: Jak postępować z mężem alkoholikiem >>

Mąż alkoholik i agresja – co robić?

Niekiedy spokojna rozmowa, rozsądne argumenty i próby podjęcia terapii po prostu nie przynoszą żadnych efektów, a  mąż alkoholik i agresja to zdecydowanie najgorsze połączenie. Taka osoba jest niebezpieczna – zarówno dla siebie, jak i dla swoich bliskich. Alkoholik pod wpływem substancji odurzających może robić rzeczy, których z pewnością nie zrobiłby na trzeźwo. W przypadku, gdy mąż alkoholik zachowuje się agresywnie, żona może szukać pomocy w Centrum Praw Kobiet. Ma także możliwość skorzystania z Niebieskiej Linii i Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Nie warto zwlekać – przymykanie oka na takie zachowanie może zakończyć się prawdziwą tragedią.

Klinika leczenia uzależnień – najlepszy sposób na walkę z nałogiem

Samodzielna praca nad uzależnieniem jest bardzo trudna, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwa – jedynym rozwiązaniem staje się wówczas profesjonalna poradnia leczenia uzależnień. Warszawa i inne duże miasta w Polsce zapewniają dostęp do różnorodnych placówek, do których może zgłosić się mąż alkoholik. Gdzie szukać pomocy? Jeśli chodzi o leczenie uzależnień alkoholowych w Warszawie i okolicach, poleca się ośrodek OD-NOWA. To prywatna klinika leczenia uzależnień stworzona po to, by pomagać osobom uzależnionym oraz ich rodzinom. Prywatne leczenie uzależnień to idealne rozwiązanie w szczególności dla tych osób, które nie chcą (lub nie mogą) czekać na miejsce w refundowanych placówkach, oraz które cenią sobie najwyższą jakość usług i dyskrecję personelu. W ośrodku pracują najlepsi specjaliści o dużym doświadczeniu, którzy pomagają pacjentom sprostać wszystkim wyzwaniom, jakie niesie ze sobą leczenie uzależnienia od alkoholu.

Zobacz też: Jak zmotywować męża alkoholika do leczenia uzależnienia >>

***

Jeśli Twój mąż alkoholik chce podjąć leczenie, ale obawia się terapii czy zamknięcia w ośrodku dla osób uzależnionych, tu może liczyć na wsparcie, życzliwość oraz skuteczne leczenie uzależnień. Warszawa, okoliczne lasy i OD-NOWA zapraszają!

Zobacz też: Ośrodek leczenia terapii uzależnień OD-NOWA – co warto wiedzieć >>

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: