Uzależnienie to problem, który ma różne oblicza. Jedni nie mogą przestać pić alkoholu, inni wyjść z ciągu narkotykowego, jeszcze inni nadużywają leków. Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc osobie uzależnionej, przedstawiamy kilka wskazówek.
Uzależnienie to złożony stan, choroba. W przypadku substancji psychoaktywnych jest ona groźna i śmiertelna, dlatego konieczna jest wiedza, jak leczyć alkoholizm. Uzależnienie nie jest wyborem, który można kontrolować, to przymus. Pacjenci trafiający do naszego ośrodka terapii uzależnień często mówią o tym, jak wiele cierpienia przysparza im brak kontroli.
Niepokojące dane
Spis treści
Polska jest w czołówce pod względem spożycia alkoholu na tle Europy. Ilość wypijanego alkoholu z roku na rok wzrasta. Jak wynika z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych liczba osób uzależnionych od alkoholu sięga blisko 800 tysięcy.*
Jak pomóc?
Jeśli wspomniany problem dotyczy bliskiej Ci osoby, pewnie wielokrotnie zastanawiałeś, się jak pomóc osobie uzależnionej? Oto co powinieneś wiedzieć:
- Przestań udawać przed sobą i swoim otoczeniem, że nie ma problemu. Zamiatanie go pod dywan nie sprawi, że zniknie. Im wcześniej go dostrzeżesz i spojrzysz mu prosto w oczy, tym lepiej dla wszystkich. Choroba ma określone fazy. Więcej na temat faz alkoholizmu przeczytasz tutaj. Każda kolejna powoduje większe konsekwencje dla życia i zdrowia osoby uzależnionej oraz jej rodziny. Uwolnienie się od wstydu to pierwszy ważny krok w terapii uzależnień.
- Poznaj mechanizmy choroby. Wiedza na temat tego, czym jest uzależnienie, pomoże Ci lepiej zrozumieć chorego. Osobie, która nie zna problemu, trudno jest pojąć, że z nałogiem nie da się zerwać z dnia na dzień. Że to nie jest tak, że można po prostu przestać, bo jest źle, bo coś się dzieje, bo ktoś inny z tego powodu płacze i cierpi. Uzależniony nie wybrał tej choroby i nie robi tego „specjalnie” czy na złość Tobie. I choć tłumaczy się na wiele sposobów, tak naprawdę nie umie wytłumaczyć, dlaczego to robi. To jest poza jego kontrolą. Dopiero przyznanie tego faktu przez niego to pierwszy krok do leczenia uzależnień.
W naszym ośrodku leczenia uzależnień proponujemy bliskim pacjentów konsultacje i udział w warsztatach. Dzięki temu oni również otrzymują potrzebne wsparcie i wiedzę na temat tego, jak pomóc osobie uzależnionej.
- Po prostu bądź. Rola rodziny, jej obecność i wsparcie jest niezwykle ważna w terapii uzależnień. Nałóg sprawia, że bliskie osoby zaczynają się od siebie oddalać. Brakuje wzajemnego zrozumienia. Wielu chorych trafiających do naszego ośrodka terapii wspomina o nadszarpniętych relacjach z bliskimi, zerwanych więziach. Odbudowanie ich trwa nieraz latami. Późniejszy proces zadośćuczynienia krzywd i otrzymania wybaczenia to wielkie i ważne kroki dla osoby zdrowiejącej.
- Przerwij zmowę milczenia. Spokojna, szczera rozmowa o istniejącym problemie to często pierwszy krok w stronę wyjścia z nałogu. Przyznanie się do problemu przed samym sobą jest niezwykle trudne i wymaga czasu. Rozmawiaj z bliską osobą o jej obawach, lękach, możliwościach i ograniczeniach. Ważne, aby rozmowa była przeprowadzona wtedy, gdy chory jest trzeźwy i nie jest pod wpływem innych środków zmieniających świadomość. Pamiętaj, aby nie obwiniać (siebie ani bliskiego), nie oceniać, nie zarzucać pretensjami.
- Stawiaj granice. Mów jasno o swoich obawach. Stawiaj jasne granice. Nawet jeśli Twój bliski przeprasza, obiecuje poprawę, powiedz mu, że ok, ale chcesz, aby udał się na terapię. Nie wdawaj się w kłótnie. Nie gódź się na agresję. Jeśli doświadczasz przemocy fizycznej zadzwoń na policję lub Niebieską Linię. Jeśli się boisz, zadzwoń do nas, pomożemy: +48 503 90 90 93
- Nie usprawiedliwiaj, nie chroń, nie kłam. Pozwól choremu ponosić konsekwencje jego decyzji. Jeśli nie dotarł do pracy z powodu swojego nałogu, nie usprawiedliwiaj go przed szefem. Nie pomagaj mu w leczeniu „kaca”. Nie prowadź do łóżka. To są trudne decyzje, zdajemy sobie z tego sprawę, ale jeśli np. leży brudny na środku podłogi, to daj mu się tam obudzić. Nie zdejmuj mu butów, nie myj, nie dokarmiaj. Chroniąc chorego pomagasz w rozwoju choroby.
Szukając odpowiedzi na pytanie, jak pomóc osobie uzależnionej, pamiętaj o tym, że nikogo nie da się wyleczyć na siłę. Aby doszło do terapii chory musi wyrazić chęć jakiejkolwiek współpracy. Każdy dorosły człowiek jest odpowiedzialny za swoje życie.
Do naszego ośrodka terapii uzależnień zgłaszają się chorzy z problemami uzależnienia alkoholowego, narkomanii czy lekomanii. Jeśli potrzebujesz wsparcia dla siebie lub bliskiej Ci osoby zadzwoń pod nr tel. +48 503 90 90 93
Przeczytaj również:
- Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków – 4…
- Jak postępować z narkomanem w domu - Poradnik dla…
- Jak pomóc dziecku uzależnionemu od narkotyków? Podpowiadamy!
- Leczenie odwykowe – jak pomóc narkomanowi, który nie…
- Przedawkowanie narkotyków – objawy i pierwsza pomoc…
- Nadużywanie alkoholu. Jak pomóc alkoholikowi, który…