Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od alkoholu » Co to jest alkoholizm? Definicja choroby

Co to jest alkoholizm? Definicja choroby

Alkoholizm to pojęcie ogólnie znane, ale często niedokładnie rozumiane. Stereotyp alkoholika to osoba z marginesu społecznego, o niskiej moralności. Tymczasem alkoholizm może dotknąć każdego. Co warto o nim wiedzieć?

Alkoholizm, uzależnienie alkoholowe, choroba alkoholowa to określenia, z którymi najczęściej się spotykamy. Wszystkie one dotyczą tego samego - utraty kontroli nad ilością spożywanego alkoholu i konsekwencjami tego faktu. Dotykają zarówno chorego, jak i jego otoczenia.

Uzależnienie od alkoholu nie dotyczy tylko i wyłącznie ludzi z marginesu społecznego. Do naszego ośrodka leczenia alkoholizmu trafiają osoby z bardzo różnych środowisk. Alkoholizm to coś więcej niż słabość do picia, to poważna choroba. Jej istotę stanowi uzależnienie.

Jak uzależnia alkohol?

Wiesz już, co to jest alkoholizm, ale czy wiesz, w jaki sposób dochodzi do uzależnienia?

Alkohol uzależnia psychicznie powodując, że pijesz go, by nie czuć albo żeby czuć się lepiej. W momencie, kiedy stwierdzasz, że bez alkoholu czy innych środków zmieniających świadomość, jak narkotyki czy leki, już nie czujesz się dobrze, zaczyna się problem.

Uzależnienie fizyczne sprawia, że rośnie tolerancja na alkohol. W efekcie wypijasz go coraz więcej. Po jakimś czasie zaczynasz tracić kontrolę nad piciem. Zastanawiasz się, jak przestać, bo próbujesz, ale nie możesz. Albo przez jakiś czas udaje” ci się nie pić, aż dochodzisz do punktu, w którym stwierdzasz, że już nie masz problemu i możesz się napić. A historia zatacza koło. Brzmi znajomo?

Zdjęcie alkoholika
Alkohol uzależnia na wielu poziomach. Psychiczne zniewolenie pojawia się wówczas, gdy uzależniony musi się napić, by poczuć się lepiej lub zapomnieć na moment o problemach.

Fakty, które warto znać na temat alkoholizmu

Oto kilka faktów, które powinieneś znać, jeśli zadajesz sobie pytanie, czym jest alkoholizm?

  • Alkoholizm to choroba, którą powinno się leczyć; tak, jak każdą inną.
  • Początek alkoholizmu jest trudny do wychwycenia. Granica pomiędzy piciem towarzyskim, a nałogowym bywa płynna.
  • Alkoholizm ma kilka etapów. W początkowym okresie niełatwo go rozpoznać. Trudno stwierdzić, że to już ten moment, w którym pojawia się uzależnienie.
  • Decyzja o podjęciu leczenia alkoholizmu może zająć kilka/wiele lat. Jednak niektóre osoby – mające silniejszy system wartości lub pewne pragnienie chronienia siebie, sięgną po pomoc, kiedy tylko odkryją, że tracą nad sobą kontrolę.
  • Alkoholizm może powodować choroby fizyczne, a także współtowarzyszyć chorobom psychicznym.
  • Alkoholizm to choroba śmiertelna – nieleczony powoduje wyniszczenie organizmu i śmierć chorego. Jak go leczyć przeczytasz tutaj.

Skutki alkoholizmu

Alkoholizm ma znaczący wpływ na jakość życia zarówno osoby uzależnionej jak i jej rodziny i innych osób z otoczenia. Wśród najczęstszych konsekwencji alkoholizmu wymienia się:


Konsekwencje fizyczne

Konsekwencjami zdrowotnymi nadużywania alkoholu mogą być m.in. uszkodzenie trzustki bądź marskość wątroby. Wśród osób w wieku 45-54 lat jest ona czwartą z kolei przyczyną śmierci.*

Po podjęciu leczenia uzależnienia od alkoholu w klinice leczenia alkoholizmu udaj się też na badanie do lekarza. Oprócz terapii farmakologicznej może się okazać, że wskazana jest transplantacja organu. Lepiej wiedzieć to jak najwcześniej. Dla wielu osób widmo śmierci z powodu alkoholizmu może okazać się motywacją do zdrowienia. Jeśli więc boisz się o swoje życie – zadzwoń do nas. Pomożemy.

Nr tel. 503 90 90 93

Konsekwencje psychiczne

Równie tragiczne mogą być skutki psychiczne. Takie, jak np.:

  • zmniejszenie zdolności odczuwania uczuć wyższych,
  • zachowania agresywne,
  • stany depresyjne,
  • padaczka alkoholowa,
  • brak koncentracji,
  • zaburzenia pamięci,
  • halucynacje,
  • paranoja.
Co to jest alkoholizm? Definicja
Osoby pod wpływem alkoholu to również użytkownicy dróg stwarzający zagrożenie dla siebie i otoczenia.

Zaburzenia takie mogą mieć konsekwencje w postaci czynów zakazanych prawem, krzywd, przemocy, wypadków z powodu nieuwagi, łamania norm społecznych, zasad życia. O jakie przykłady chodzi? Choćby bardzo powszechna jazda samochodem pod wpływem alkoholu skutkująca śmiertelnymi wypadkami. Dochodzą do tego nieraz kradzieże, pobicia.

Według danych Komendy Głównej Policji wygląda to tak: „W 2017 roku użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2 788 wypadkach drogowych (8,5% ogółu wypadków), śmierć w nich poniosło 341 osób.”

Wśród osób zgłaszających się do nas do ośrodka na leczenie alkoholizmu słyszymy zarówno o jeździe pod wpływem, jak i o powodowaniu wypadków. W czasie terapii uzależnień rozmawiamy o tym. Nasi pacjenci uświadamiają sobie na trzeźwo, kiedy spowodowali zagrożenie życia, a kiedy ktoś ucierpiał w wyniku ich pijanych zachowań. To pomaga w zachowaniu trzeźwości.

Powodowanie tych wydarzeń bywa również przyczyną społecznego piętnowania osoby uzależnionej. Bo, o ile ktoś pije w domowym zaciszu i „nikomu nie wadzi”, to ludzie mogą wyrazić dla tej osoby współczucie. Ale jeśli Twoje czyny powodują krzywdę, łamanie prawa, kończysz w sądzie lub więzieniu, to innym trudno w tym widzieć „tylko” chorobę. Gdyż dotyka ich to często osobiście.     

Konsekwencje społeczne

Wśród społecznych konsekwencji alkoholizmu należy wymienić: skutki materialne, moralne, problemy w pracy i trudne relacje z bliskimi. Do naszego ośrodka trafia wiele osób, które doświadczyły przykrych konsekwencji choroby. W zasadzie nie zdarza się, by ktoś przychodził się leczyć nie mając konsekwencji. Konsekwencje to motywacja. Zdecydowanie się na leczenie alkoholizmu w ośrodku leczenia uzależnień to ważny krok. I warto go postawić, bo stawką może być Twoje życie.

Wiesz już, co to jest alkoholizm. Jeśli szukasz pomocy, możesz ją znaleźć w naszym ośrodku. Skontaktuj się z nami pod nr tel. 503 90 90 93.


*Źródło: Alcohol Alert, nr: 64, National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: