O ile dla osoby niebędącej pod presją choroby alkoholowej odmówienie sobie spożywania alkoholu nie stanowi problemu, tak dla osoby uzależnionej opcja kontrolowania ilości bądź częstotliwości jest niesamowicie trudna. I choć w głowie powstają deklaracje i reguły dotyczące zaprzestania picia alkoholu, to w praktyce łamanie zasad i obietnic staje się standardem. W takim razie - jak przestać pić alkohol? Co może być tym hamulcem?
Martwisz się o kogoś, kto coraz częściej sięga po alkohol? A może sam czujesz, że tracisz kontrolę i chcesz przestać pić, ale nie wiesz, jak tego dokonać? Nie jesteś sam – fachowa pomoc może odmienić Twoje życie. Skontaktuj się z nami i zrób pierwszy krok ku trzeźwości. Zadzwoń.
Alkoholizm – uzależnienie, które może dotknąć każdego
Spis treści
- 1 Alkoholizm – uzależnienie, które może dotknąć każdego
- 2 Czy da się usunąć przyczynę picia?
- 3 Leczenie alkoholizmu – co zrobić żeby nie pić alkoholu?
- 4 Czy da się i jak przestać pić alkohol samemu?
- 5 Pokonaj pokusę – jak wypełnić życie po odstawieniu alkoholu?
- 6 Zaprzestanie picia alkoholu – pierwszy krok ku trzeźwości
Alkoholizm to problem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy sytuacji materialnej. Dla wielu osób spożywanie alkoholu zaczyna się niewinnie – od towarzyskich spotkań, poprawy nastroju czy chwilowego odprężenia. Alkohol pomaga zapomnieć o troskach i problemach, ale tylko na moment. Z czasem u osoby uzależnionej pojawia się chęć picia coraz częściej, a całkowita rezygnacja i odstawienie alkoholu wydaje się niemożliwa.
Początkowo granice wydają się wyraźne – kieliszek w gronie znajomych, większa pewność siebie, swobodniejsze rozmowy. Jednak uzależnienie rozwija się podstępnie, a droga na dno bywa różna – dla jednych długa i stopniowa, dla innych szybka i nieuchronna. W końcu przychodzi moment, gdy nawet krótkotrwała abstynencja staje się zbyt dużym wyzwaniem.
Większość osób spożywających alkohol, to pozornie normalnie funkcjonujący ludzie. Wśród naszych pacjentów są zarówno czynni zawodowo dyrektorzy, matki kilkorga dzieci, aktorzy, kucharki, jak i uczniowie. Nie u każdego punkt zwrotny to kilkadziesiąt lat. Alkoholizm staje się także stopniowo powszechny wśród młodych ludzi, którym trunki towarzyszą coraz częściej i intensywniej. Badania pokazują, że 84% polskich 15 i 16-latków piło już alkohol. Według ekspertów alkohol jest główną przyczyną śmierci lub inwalidztwa u osób w wieku 15-21 lat.
Czy da się usunąć przyczynę picia?
Uzależnienie od alkoholu nie jest jednoznacznie uwarunkowane. Nie da się jasno określić przyczyny i z tego powodu "oduczyć alkoholika pić". Nie ma jednego powodu, którego eliminacja rozwiąże problem i wykluczy spożycie alkoholu. Aby przestać pić alkohol samemu bądź z czyjąś pomocą najważniejsze jest uświadomienie sobie istnienia problemu i przyznanie się: „Tak mam problem. Tak, potrzebuję pomocy”.
Leczenie alkoholizmu – co zrobić żeby nie pić alkoholu?
Aby podjąć skuteczne kroki do zaprzestania picia alkoholu i osiągnięcia całkowitej abstynencji, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy i skierować się do ośrodka leczenia uzależnień.
Jeśli spożycie alkoholu było znaczne, dobrym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie terapii uzależnienia od oddziału detoksykacyjnego. Natomiast w przypadku zaawansowanego uzależnienia zaleca się, by cały proces odbywał się pod ścisłą opieką lekarza, ze względu na potencjalne powikłania związane z odstawieniem alkoholu.
Ważnym krokiem jest również zaangażowanie się w terapię, która pomoże zrozumieć mechanizmy uzależnienia, jak radzić sobie ze złym samopoczuciem, emocjami i stresem, które mogą prowadzić do picia. Wsparcie grupowe bądź indywidualne spotkania z certyfikowanym instruktorem terapii uzależnień, może być niezwykle pomocne w procesie leczenia, umożliwiając wymianę doświadczeń i uzyskanie wsparcia od innych osób, które przechodzą przez podobne trudności.
Dodatkowo, zmiana dotychczasowego stylu życia, unikanie sytuacji sprzyjających piciu alkoholu i budowanie zdrowych nawyków np. dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, ćwiczenia fizyczne, poprawa jakości snu, może znacząco wspierać proces trzeźwienia. Warto także zadbać o wsparcie najbliższych, którzy mogą odegrać istotną rolę w utrzymaniu motywacji i złagodzić objawy odstawienia alkoholu. Podjęcie decyzji o leczeniu uzależnienia to odważny krok, a z odpowiednią pomocą i determinacją możliwe jest odzyskanie kontroli nad własnym życiem.
Sprawdź, na czym polega odtrucie alkoholowe
Czy da się i jak przestać pić alkohol samemu?
Uzależnienie od alkoholu to problem zarówno fizyczny, jak i psychiczny, przez co samodzielne leczenie jest bardzo trudne i często nie przynosi trwałych efektów.
Nie oznacza to jednak, że samodzielne próby wyjścia z uzależnienia muszą być zawsze skazane na niepowodzenie. Wiele zależy od stopnia zaawansowania nałogu, siły woli oraz wsparcia bliskich. Samo uświadomienie sobie, dlaczego warto przestać pić alkohol, stanowi niezwykle ważny krok ku trzeźwości.
Warto jednak mieć na uwadze, że osoba uzależniona nie tylko zmaga się z fizycznymi objawami odstawienia alkoholu, ale również z emocjonalnymi trudnościami, które skłaniają ją do sięgania po używkę. Bez odpowiedniego wsparcia łatwo o nawrót nałogu. Dlatego samodzielne odstawienie alkoholu rzadko prowadzi do trwałej abstynencji – kluczowa jest pomoc z zewnątrz i praca nad zmianą nawyków i emocji.
Pokonaj pokusę – jak wypełnić życie po odstawieniu alkoholu?
Nasi pacjenci mówią często: " Odstawienie alkoholu to nie problem, ale jak żyć bez niego?”. Jakie więc kroki można jeszcze podjąć, aby nie wracać do picia alkoholu? Czym wypełnić swoje życie? Jak zniwelować spustoszenia, które pozostawił alkohol? Co zrobić z czasem w ciągu dnia? A co z wieczorami?
Takie pytania zadają sobie bardzo często osoby, które podejmują leczenie alkoholizmu. Poniżej kilka pomocniczych wskazówek.
- Znajdź zajęcie, które pochłonie Cię podobnie jak kilkudniowe maratony alkoholowe. Odnajdź swoje pasje, dzięki którym udowodnisz sobie, że granice można przekraczać także w innych aspektach życia. Satysfakcja z takich działań podniesie pewność siebie i da poczucie szczęścia.
- Odstawiając alkohol porzucasz pozornie bezpieczną przystań. Nie stój jednak bezradnie. Działaj! Ważna jest zmiana dotychczasowych nawyków i sposobów działania. Wypełnij swoje dni nowym harmonogramem, planem. Wieczorem napisz, co będziesz robić na następny dzień, krok po kroku, godzina po godzinie. I trzymaj się planu!
- Targają Tobą emocje? Tak, może Cię wszystko wkurzać. Tak, tłumiłeś swoje niezadowolenie latami. Tak, coś trzeba z tym zrobić. Daj temu upust, np. uprawiając sport. To świetne remedium na złość.
- Nowi, trzeźwi znajomi. Istotnym krokiem jest także zakończenie znajomości z osobami, które nie szanują Twojej decyzji o zaprzestaniu picia alkoholu i proponują Ci kieliszek. Tego, jak odmawiać (bo pewnie nie byłeś w tym zbyt biegły) nauczą Cię terapeuci leczenia uzależnień. Znaczącym wsparciem w temacie spędzania wolnego czasu okażą się spotkania z ludźmi ze wspólnoty Anonimowych Alkoholików.
Zaprzestanie picia alkoholu – pierwszy krok ku trzeźwości
„Nie chcę pić alkoholu” – z takim postanowieniem, często zgłaszają się do nas osoby, które samodzielnie lub przy pomocy bliskich zaczynają uświadamiać sobie, że nałóg zdominował ich życie. Pamiętajmy, że uzależnienie nie zawsze objawia się kilkudniowymi ciągami alkoholowymi, nie musi oznaczać przemocy domowej i walki z długami. Codzienne picie alkoholu wieczorem, nawet jeśli jest to pozornie „niewinne” piwo, także stanowi zagrożenie.
Zdarza się, że niektórzy, zanim trafią do profesjonalnego ośrodka leczenia uzależnień, próbują przestać pić bez terapii. Nie zawsze jest to skazane na niepowodzenie, wszystko zależy od siły woli i stopnia wsparcia bliskich. Samo uświadomienie sobie potrzeby odstawienia alkoholu, stanowi niezwykle ważny krok ku trzeźwości.
Jeśli uzmysłowisz sobie, że powinieneś przestać pić alkohol, bo jest go w Twoim życiu za dużo, nie zwlekaj, zacznij działać. Uzależnienie jest równią pochyłą, nie czekaj, aż sytuacja się pogorszy – pojawią się problemy w pracy czy w relacjach w związku. Skorzystaj z fachowej pomocy – terapia pod okiem osób, którzy dogłębnie poznali istotę problemu, może pomóc zdjąć z Twoich barków ciężar – wstydu, strachu, poczucia winy i bezsilności. Może pomóc zrozumieć, że zaprzestanie picia jest jedynym kluczem do drzwi nowego życia, wolnego od nałogu.
Dowiedz się, na czym polega program 12 kroków leczenia alkoholizmu
Jeżeli borykasz się z uzależnieniem od alkoholu i właśnie czytasz ten tekst, to wiedz, że przed Tobą na początek jest tylko jeden krok – uświadomienie sobie, że potrzebujesz pomocy. Natomiast, jeżeli dotyka on nie Ciebie, a Twojego bliskiego i nie wiesz jak sprawić, aby to zrozumiał dowiedz się jak rozmawiać z alkoholikiem.
W każdym przypadku pomocna będzie rozmowa z profesjonalistą z ośrodka leczenia uzależnień. Po prostu zadzwoń tel. 503 90 90 93.