Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Jak pomóc osobie uzależnionej?

Jak pomóc osobie uzależnionej?



Załamany mężczyzna uzależniony od alkoholu

Współcześnie uzależnienie od alkoholu, leków i narkotyków uważane jest za chorobę cywilizacyjną. Szybkie tempo życia, konieczność dostosowania się do wymagań społeczeństwa oraz presja ze strony otoczenia sprawiają, że dorośli ludzie sięgają po używki mimo rozwiniętych kampanii społecznych. Robią to z założeniem, że uzależnienie zapewne ich właśnie ominie. Jak pomóc osobie uzależnionej?

Lampka wina, lek ułatwiający zasypianie czy zapalenie tzw. jointa uważane jest za sposób na rozluźnienie się po ciężkim dniu. Dopalacze w pracy, trochę kokainy i – od razu wzrasta poczucie sprawczości i pojawia się większa efektywność. Tylko, że takie okazjonalne formy relaksu często zmieniają się w codzienny rytuał, z którego, okazuje się, nie ma prostej drogi wyjścia. Mimo prób nie udaje się rzucić czy odstawić z dnia na dzień.

Jak pomóc osobie uzależnionej – rozpoznanie pierwszych objawów nałogu

Zdiagnozowanie uzależnienia, szczególnie w pierwszej fazie, może być trudne w okresie tzw. towarzyskim. Osoby z najbliższego otoczenia mogą zauważyć jednak subtelne sygnały, które sugerują problemy z używkami. Przede wszystkim czujność powinny zwrócić nagłe zmiany w zachowaniu, takie jak:

Młody chłopak uzależniony od narkotyków
  • nadmierne pobudzenie lub senność,
  • drażliwość,
  • agresywne reakcje,
  • niepatrzenie w oczy,
  • unikanie rozmowy o problemie,
  • częste wymykanie się z domu pod błahym pretekstem,
  • co rano wyczuwalna woń alkoholu,
  • poszerzone źrenice, przekrwione białka,
  • bardzo szybkie, dość nieskładne mówienie,
  • intensywne ruszanie szczęką na boki i jej zaciskanie
  • częste wizyty u lekarza i w aptece,
  • niejedzenie długi czas
  • niespanie np. dobę lub dwie
  • zażywanie większych ilości leków.

Są to główne sygnały mogące świadczyć, że bliska osoba zażywa środki odurzające czy nadużywa alkoholu lub leków. Szybkie zdiagnozowanie problemu i zareagowanie na sytuację, czyli zachęcenie do uczestnictwa w terapii uzależnień, może uchronić bliskiego przed wpadnięciem w poważniejsze sidła nałogu, gdzie konsekwencje są coraz większe – począwszy od utraty pracy, długów czy kłopotów z prawem, a skończywszy na coraz większych problemach zdrowotnych, szpitalach psychiatrycznych i śmierci.

Rodzina i jej rola w leczeniu uzależnienia

Pierwszymi osobami, od których uzależniony może otrzymać pomoc, są osoby z jego rodziny. Najbliżsi często cierpią z powodu jego nałogu, współuzależniając się od destrukcyjnych schematów zachowań.

Dłoń osoby uzależnionej wyciągnięta w geście bezsilności

Zatem, jak pomóc osobie uzależnionej? Warto, jeśli to możliwe, aby członkowie rodziny uświadomili choremu problem i spróbowali zachęcić go do podjęcia specjalistycznego leczenia. Często wymaga to stanowczości, ale także empatii i zrozumienia, że zachowanie uzależnionego jest wynikiem choroby, a nie jego celowym działaniem. Najlepiej, przed poważniejszą rozmową, skonsultować się ze specjalistami, którzy wytłumaczą, jak najskuteczniej komunikować takie informacje.

Po podjęciu i zakończeniu leczenia, dobrze, jeśli członkowie rodziny otoczą szczególną opieką uzależnionego i okażą mu wsparcie. To ważne ze względu na to, iż człowiek powracający po ośrodku do swojego dawnego środowiska musi najpierw uporać się z pokusami stosując metody, których się nauczył, a potem zacząć nowe życie, co dla nikogo nie jest łatwe. W okresie tym może on być szczególnie wrażliwy emocjonalnie i trudny w kontakcie dla osób ze swojego otoczenia.


Wykwalifikowani terapeuci

Osoby uzależnione rzadko kiedy są w stanie samodzielnie wyjść z nałogu. Długotrwałe stosowanie używek wymaga interwencji specjalisty, który przeprowadzi chorego przez kolejne etapy leczenia uzależnienia. Psycholog, psychiatra i terapeuta uzależnień to właściwe osoby, do których należy się zgłosić po fachową pomoc. Są oni w stanie zdiagnozować stopień zaawansowania nałogu oraz wdrożyć formy terapii dopasowane do potrzeb oraz stanu chorego.

Najlepsze efekty dla wielu osób przynoszą terapie stacjonarne w specjalnych ośrodkach leczenia uzależnień, gdzie uzależniony jest otoczony całodobowym wsparciem specjalistów. Podczas pobytu prowadzone są zajęcia grupowe i indywidualne, podczas których chory uczy się, jak powrócić do życia w trzeźwości oraz unikać sytuacji, które mogą przyczynić się nawrotu uzależnienia. Spotkania grupowe to okazja do wymiany doświadczeń między uzależnionymi oraz wspieranie się nawzajem w stopniowym odzyskiwaniu godnego życia.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: