Uzależnienie od narkotyków to bardzo złożone zagadnienie, którego zdecydowanie nie wolno bagatelizować. Może dotknąć osoby w różnym wieku i ze wszystkich grup społecznych. Leczenie uzależnienia od narkotyków jest procesem trudnym i złożonym, a konsekwencje nadużywania substancji psychoaktywnych dotyczą zarówno osób uzależnionych, jak i ich bliskich. Jak radzić sobie z uzależnieniem od narkotyków? Jak walczyć z nałogiem? Czy możliwe jest samodzielne leczenie uzależnienia od narkotyków? A może niezbędna jest pomoc kliniki leczenia uzależnień? Poniżej najważniejsze informacje na ten temat.
Na czym polega uzależnienie od narkotyków?
Spis treści
Aby zrozumieć, na czym polega leczenie uzależnienia od narkotyków, warto dowiedzieć się nieco na temat samego uzależnienia. Nałóg narkotykowy to stan, w którym substancja chemiczna (narkotyk) wywołuje reakcję fizjologiczną, psychiczną i emocjonalną nie tylko podczas jej zażywania, ale również w momencie jej odstawienia. Najczęściej występuje wówczas głód narkotykowy: osoba uzależniona od narkotyków po dłuższym czasie ich zażywania odczuwa przymus zdobycia ich i zażycia za wszelką cenę. Objawy to także zmiany w wyglądzie fizycznym, stany depresyjne, negatywny nastrój, trudności w kontaktach społecznych, problemy z funkcjonowaniem, a w dalszym stadium również wyniszczenie fizyczne organizmu. Długotrwałe zażywanie narkotyków może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerek, wątroby, serca i mózgu; ponadto zwiększa się także ryzyko chorób psychicznych: depresji, zaburzeń osobowości i psychoz. Im szybciej zatem osoby uzależnione od narkotyków podejmą leczenie, tym lepiej! Jak leczyć uzależnienie od narkotyków?
Nałóg narkotykowy – jak wygląda leczenie?
Jeśli chodzi o uzależnienie od narkotyków, leczenie obejmuje detoks oraz pracę terapeutyczną i musi być dostosowane do konkretnego pacjenta. Gdy nadużywaną substancją są narkotyki, uzależnienie może rozwijać się w różnym tempie – w zależności od tego, po jaki środek psychoaktywny sięga osoba uzależniona. Detoks, czyli odtrucie narkotykowe, umożliwia usunięcie z organizmu toksyn pochodzących z narkotyków i pozwala jednocześnie na odżywienie organizmu i przywrócenie mu równowagi biochemicznej. Dopiero gdy pacjent jest „czysty”, można rozpocząć pracę terapeutyczną w ośrodku leczenia uzależnień, której celem jest całkowita abstynencja narkotykowa.
Można samodzielnie wyleczyć się z uzależnienia czy udać się do ośrodka leczenia uzależnień?
W filmach, literaturze oraz relacjach w Internecie można znaleźć wiele historii osób samodzielnie walczących z nałogiem. Główny bohater zwykle cierpi we własnym mieszkaniu, a po kilku dniach wraca do swoich obowiązków. Rzeczywistość nie wygląda jednak tak różowo: zespół abstynencyjny może przebiegać bardzo gwałtownie i obejmować nudności, wzrost ciśnienia tętniczego, bóle i skurcze, napady agresji, omamy, stany lękowe i bezsenność, a w skrajnych wypadkach może dojść nawet do padaczki ponarkotykowej i zapaści. Z tego powodu tak ważne jest, by odtrucie przeprowadzać pod okiem lekarza, który dzięki środkom farmakologicznym zminimalizuje wystąpienie powikłań oraz na bieżąco będzie oceniał stan pacjenta. Sam detoks to również nie wszystko: po etapie walki z uzależnieniem fizycznym należy przystąpić do pracy terapeutycznej nad leczeniem uzależnienia psychicznego. W przeciwnym wypadku trzeba liczyć się z dużym prawdopodobieństwem powrotu do nałogu. Z tego względu zamiast samodzielnych działań lepiej zdecydować się na profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień – Warszawa poleca szczególnie ośrodek OD-NOWA.
Ośrodek leczenia uzależnień w Warszawie – szybka, profesjonalna pomoc
W przypadku, gdy niezbędne jest leczenie uzależnień od narkotyków, Warszawa ma do dyspozycji kilka placówek; najlepszym wyborem w takiej sytuacji jest klinika leczenia uzależnień, w której pracuje zespół doświadczonych specjalistów pomagających w walce z uzależnieniem od narkotyków, alkoholu oraz leków. Warto wspomnieć przy tym, że pacjenci mają do wyboru różne ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków: Warszawa oraz inne duże miasta w Polsce posiadają oddziały szpitalne i kliniki psychiatryczne zajmujące się leczeniem krótkoterminowym, po którym pacjentom zaleca się terapię w trybie ambulatoryjnym. Najbezpieczniejszym miejscem do jej przeprowadzenia jest jednak specjalistyczny ośrodek: podczas pobytu w nim osoba uzależniona od narkotyków nie ma kontaktu z dotychczasowym, często wzmacniającym nałóg, środowiskiem. Dla wielu osób ostatnią deską ratunku pozostaje zatem właśnie prywatne leczenie uzależnień; Warszawa to przede wszystkim profesjonalny ośrodek OD-NOWA, czyli prywatna klinika leczenia uzależnień, w której każdy otrzymuje potrzebną pomoc. Leczenie narkomanii obejmuje detoks narkotykowy oraz terapię indywidualną, zajęcia grupowe, warsztaty i psychoterapię. Takie kompleksowe podejście sprawia, że nawet osoby wychodzące z ciężkiego uzależnienia zyskują nadzieję na powrót do normalnego życia. Jeśli szukasz pomocy i zależy Ci na szybkim, profesjonalnym działaniu, skontaktuj się z nami – pomożemy Ci wygrać na każdym etapie walki z nałogiem.