Uzależnienie od narkotyków to poważna choroba i źródło problemów zdrowotnych, psychologicznych, społecznych, a często również prawnych. Sam nałóg jest wyniszczający nie tylko dla osoby uzależnionej, ale również dla osób z jej najbliższego otoczenia. Ponieważ narkoman traci kontrolę nad uzależnieniem, potrzebuje pomocy w walce z nałogiem. Im wcześniej ją rozpocznie, tym większe szanse na powodzenie, dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i leczenie. Po czym poznać uzależnienie od narkotyków, jakie objawy i typowe zachowanie narkomana powinny zwrócić uwagę?
Podpowiadamy, jak rozpoznać uzależnienie od substancji psychoaktywnych i co zrobić, gdy zauważy się pierwsze „objawy narkomana”.
Uzależnienie: jedna definicja, wiele symptomów
Spis treści
Zgodnie z definicją uzależnienie to silna, kompulsywna potrzeba zażywania określonej substancji, aby doświadczyć jej wpływu na psychikę lub by uniknąć objawów związanych z występowaniem zespołu abstynencyjnego. Jak widać jest to definicja na tyle szeroka, że obejmuje nie tylko uzależnienie od alkoholu czy nikotyny, ale również od substancji psychoaktywnych. Objawy uzależnienia od narkotyków będą różniły się w zależności od indywidualnych predyspozycji, okresu zażywania oraz przede wszystkim od rodzaju substancji. Im lepsza znajomość „objawów narkomana”, tym większa szansa na wcześniejsze wykrycie uzależnienia, dlatego nie warto robić z tego zagadnienia tematu tabu. Przykładowe zachowania narkomana to zagadnienie, z którym powinni zapoznać się rodzice dorastających dzieci czy bliscy osób narażonych na nadużywanie substancji psychoaktywnych. Po czym poznać uzależnienie od narkotyków?
Zapraszamy do przeczytania także: Uzależnienia od narkotyków u młodzieży – jak rozpoznać objawy i gdzie je leczyć?
„Typowy” narkoman – objawy uzależnienia
Stereotypowy obraz osoby uzależnionej od narkotyków to agresywny bezdomny, próbujący za wszelką cenę zdobyć środki na zakup narkotyków. Końcowe stadium uzależnienia faktycznie może – ale nie musi – wyglądać w ten sposób, dlatego tak ważne jest, by nie kierować się stereotypami i nie zamykać oczu na inne objawy narkomanii. Jeśli chodzi o typowe zachowania narkomana, do najważniejszych zaliczamy:
- zjawisko tolerancji – osoba uzależniona przyjmuje coraz większe dawki substancji psychoaktywnej, by osiągnąć pożądany efekt działania narkotyku;
- zespół abstynencyjny – zaprzestanie zażywania narkotyków powoduje nieprzyjemne objawy, które stłumić może tylko kolejna dawka narkotyku; osoba uzależniona staje się więc niespokojna, agresywna, ma trudności z koncentracją, a często również dolegliwości fizyczne;
- typowe objawy narkomana to również nieudane próby kontrolowania ilości oraz częstotliwości zażywania substancji psychoaktywnej;
- stawianie narkotyków na pierwszym miejscu – posiadanie i zażywanie narkotyków staje się najważniejszą kwestią, nawet pomimo dużego wysiłku i poświęcenia;
- zażywanie substancji pomimo świadomości ich negatywnego wpływu i szkód fizycznych, psychicznych oraz społecznych.
Powyższe zachowania narkomana zdecydowanie powinny zwrócić uwagę bliskich. Stanowią one wyraźny sygnał, że najwyższa pora na podjęcie leczenia. Okazjonalne zażywanie narkotyków również powinno wzbudzić niepokój, szczególnie jeśli robią to osoby nieletnie. Po czym poznać, że ktoś znajduje się pod wpływem narkotyków?
Zachowania narkomana i nie tylko – jak poznać, że ktoś jest pod wpływem narkotyków
Tak jak wspomniane było wcześniej, różne środki psychoaktywne mają różne działanie, dlatego można podzielić je na grupy obejmujące substancje o podobnym wpływie na organizm. Podstawowy podział uwzględnia trzy rodzaje narkotyków: depresanty, stymulanty i psychodeliki. Jakie jest typowe zachowanie narkomana (lub kogoś, kto jeszcze nie jest uzależniony) po zażyciu tych substancji?
- Depresanty opioidowe (morfina, heroina, metadon i inne): euforia, uspokojenie, zniesienie bólu i lęku, zwężenie źrenic, ospałość, spowolnienie akcji serca, osłabienie zdolności oceny sytuacji, przy dużych dawkach luki w pamięci i zamroczenie.
- Stymulanty (między innymi amfetamina, kokaina): pobudzenie psychomotoryczne, rozszerzenie źrenic, euforia, przyspieszenie tętna, wzrost ciśnienia krwi, zmniejszenie łaknienia i senności, wzrost czujności, poczucia siły i wytrzymałości.
- Psychodeliki (LSD, grzybki halucynogenne): halucynacje, urojenia, złudzenia, zmiany w percepcji czasu i przestrzeni, możliwa również bezsenność, ataki paniki, nudności i osłabienie, psychoza.
Co ważne, marihuana ma jednocześnie cechy depresanta – spowalnia, stymulanta – może pobudzać i powodować urojenia paranoiczne, oraz psychodelika – intensyfikuje bodźce.
Leczenie narkomanii – im wcześniej, tym lepiej
Wzrost tolerancji czy przymus sięgania po substancję psychoaktywną to znak, że najwyższa pora rozpocząć leczenie narkomanii! Walka z każdym uzależnieniem – od alkoholu, narkotyków czy nawet nikotyny – wymaga profesjonalnego wsparcia, ponieważ przypadki samodzielnego wyleczenia są bardzo rzadkie, a nawroty choroby i powrót do nałogu – zdecydowanie częstsze. Wczesne wdrożenie terapii zwiększa znacząco jej skuteczność, jednak do rozpoczęcia całego procesu niezbędna jest świadomość problemu i chęć podjęcia leczenia. Jeśli chodzi o leczenie narkomanii, Warszawa ma do dyspozycji najlepsze rozwiązanie – Ośrodek OD–NOWA. Zauważasz niepokojące objawy i zachowania u siebie lub bliskiej osoby? Skontaktuj się z ośrodkiem terapeutycznym, by jak najszybciej rozpocząć proces powrotu do pełni zdrowia fizycznego i psychicznego.
Zapraszamy także do przeczytania: Leczenie uzależnienia od narkotyków w klinice – na czym polega?
Ośrodek leczenia narkomanii: Warszawa zaprasza!
Prywatny ośrodek leczenia narkomanii to miejsce, w którym każda uzależniona osoba może znaleźć pomoc – zarówno w walce z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, jak i wypracowaniem sposobów radzenia sobie w sytuacji kryzysowej. Podstawowa terapia uzależnienia od narkotyków obejmuje detoks narkotykowy, indywidualne spotkania z terapeutą i terapię grupową, a oprócz tego pacjenci mogą korzystać z zajęć sportowych i kulturalnych oraz integracyjnych – wszystko po to, by wdrożyć zdrowy styl życia i konstruktywne sposoby radzenia ze stresem. Warto wspomnieć o warunkach panujących w prywatnym ośrodku: pobyt to szansa na odcięcie od toksycznego środowiska i efektywny wypoczynek, co znacząco sprzyja skuteczności terapii. W Ośrodku OD-NOWA wsparcie znajdą także członkowie rodzin osób uzależnionych oraz osoby, które wygrały walkę z nałogiem i chcą wziąć udział w dodatkowych warsztatach podtrzymujących w celu utrwalenia pozytywnych zmian. Zapraszamy wszystkich szukających wsparcia w walce z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych!