Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od narkotyków » Współuzależnienie – choroba rodziny

Współuzależnienie – choroba rodziny

Uzależnienie to choroba całej rodziny. Gdy jeden z jej członków cierpi z powodu choroby alkoholowej bądź nadużywania substancji psychoaktywnych, to pozostali członkowie rodziny odczuwają dramatyczne skutki. Osoba uzależniona często po jakimś czasie wycofuje się z pełnienia swoich ról społecznych i rodzinnych, co prowadzi do przejmowania odpowiedzialności przez partnera i w efekcie – do rozwoju choroby współuzależnienia.

Życie z osobą uzależnioną może być bardzo trudne. Jeśli problem dotyczy Ciebie lub bliskiej Ci osoby, wiesz o tym najlepiej. Z jednej strony nieprzewidywalność, brak poczucia bezpieczeństwa, z drugiej obietnice, słowa miłości, prezenty.

W naszym ośrodku terapii uzależnień wielokrotnie słyszeliśmy historie, w których członkowie rodziny osób uzależnionych usprawiedliwiali chorego, ukrywali jego nałóg przed otoczeniem i żyli w ciągłej nadziei na zmiany. To typowe dla syndromu współuzależnienia.

Czym jest współuzależnienie?

W wyniku życia z osobą w nałogu pojawiają się reakcje przystosowawcze do trudnej sytuacji, czyli współuzależnienie. To sytuacja, w której życie i emocje osoby bliskiej uzależnionemu zaczynają być całkowicie podporządkowane jego nałogowi. Uzależnienie partnera staje się centrum codzienności, a konsekwencje tego wpływają na członków rodziny, prowadząc do licznych problemów zdrowotnych w tym sytuacji permanentnego stresu, zmniejszonego poczucia własnej wartości, poczucia osamotnienia czy zaburzeń psychosomatycznych.

Współuzależnienie charakteryzuje się niezdrowymi reakcjami na zachowania drugiego człowieka będącego w czynnym nałogu. Niemal wszystkie myśli, działania i uczucia osoby współuzależnionej (nawet jeśli jest abstynentem) koncentrują się wokół alkoholu (lub innych substancji) i partnera pozostającego w nałogu. Osoba ta nie widzi siebie i swoich problemów.

Współuzależnienie jest efektem nieprawidłowego przystosowania się do sytuacji długotrwałego stresu. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać objawy współuzależnienia i jak sobie pomóc.

Dorośli żyjący w otoczeniu alkoholika (współmałżonkowie, rodzice) to ok. 1,5 mln osób. Dzieci wychowujące się w rodzinach alkoholików to drugie tyle.*

Osoba współuzależniona nie widzi siebie i swoich problemów
Osoba współuzależniona nie widzi siebie i swoich problemów. Jej myśli, działania i uczucia koncentrują się wokół alkoholu czy narkotyków i partnera pozostającego w nałogu, nawet wtedy gdy sama jest abstynentem.

Współuzależnienie – objawy

Zastanawiasz się jak rozpoznać współuzależnienie emocjonalne? Oto najbardziej charakterystyczne i najczęstsze objawy współuzależnienia:

  • Poczucie odpowiedzialności za rozwiązywanie problemów chorego - niedopuszczanie, by ponosił on konsekwencje swojego nałogu, usprawiedliwianie go przed otoczeniem, pracodawcą, spłacanie jego długów, pomoc w dojściu do trzeźwości następnego dnia, sprzątanie po nim, pomoc w higienie, przejmowanie jego obowiązków.
  • Kontrola partnera pozostającego w nałogu - ograniczanie choremu spożycia narkotyków bądź alkoholu, chowanie lub wylewanie, przeszukiwanie rzeczy osobistych, odbieranie pieniędzy.
Osoba współuzależniona utrzymuje nałóg w tajemnicy
Jednym z objawów współuzależnienia jest usilne utrzymywanie nałogu osoby uzależnionej w tajemnicy przed otoczeniem. Osoby współuzależnione często budują cały systemem kłamstw i zaprzeczeń, w które uwikłani są wszyscy domownicy, a którego celem jest zachowanie dobrego imienia rodziny.
  • Poczucie wstydu i winy za zachowania i błędy chorego - obwinianie się o to, że nie potrafimy pomóc.
  • Ukrywanie swojego życia rodzinnego przed otoczeniem – udawanie, że problem uzależnienia nie istnieje. Utrzymywanie nałogu i jego konsekwencji w tajemnicy przed otoczeniem. Często wiąże się to z całym systemem kłamstw i zaprzeczeń, w które uwikłani są wszyscy członkowie rodziny. Jeśli problemu nie można ukryć, pojawia się usprawiedliwianie. 
  • Wysoka tolerancja na patologiczne zachowania osoby uzależnionej  - może dochodzić również do tego, że zaczynamy godzić się na przemoc fizyczną, aby ustrzec bliską osobę przed karą czy więzieniem.
  • Zaniedbywanie własnych potrzeb - przedkładanie spraw dotyczących osoby w nałogu nad własnym życiem, pragnieniami, ambicjami, celami.
  • Niemożność opuszczenia relacji mimo świadomości jej destrukcyjności – typowa dla osób uwikłanych w toksyczne relacje.
  • Niska samoocena, zaburzenia adaptacyjne, poczucie osamotnienia i izolacji społecznej.
  • Poczucie winy i poczucie wstydu za zachowania osoby uzależnionej.

Członkowie rodzin osób uzależnionych, trafiających do naszego ośrodka terapii uzależnień, często mówią o ukrywaniu nałogu partnera przed otoczeniem. Tłumaczą to tym, że w ten sposób chcieli dbać o dobre imię rodziny. Nie zdawali sobie sprawy, że w ten sposób nie pomagają choremu, a dodatkowo szkodzą sobie. Zaprzeczanie, które spełnia początkowo rolę obronną, na dłuższą metę powoduje kumulację napięcia i przyczynia się do zwiększania sytuacji stresowych.

Co czuje osoba współuzależniona?

Osoba współuzależniona cierpi na swój sposób, często nie zdając sobie sprawy z tego, w jak trudnej sytuacji się znajduje. Żyje w ciągłym napięciu, przekonana, że jej koncentracja na nałogu partnera, to wyraz troski, lojalności i miłości. Wierzy, że jeśli tylko wystarczająco się postara, wesprze, zmotywuje, to uda się pokonać uzależnienie partnera, a wspólne życie wróci na właściwe tory. W tym złudnym przekonaniu osoba ta często zatraca swoje poczucie własnej wartości, ignoruje własne potrzeby i własne granice.

Wszelkie przejawy chęci partnera do zaprzestania nadużywania alkoholu lub substancji psychoaktywnych traktuje jako znak, że „już będzie dobrze” – co chwilowo przywraca jej poczucie bezpieczeństwa i daje nadzieję na koniec współuzależnienia. Niestety, nadzieje te często są zawodne, co pogłębia poczucie winy, frustrację, a nawet depresji.

Współuzależnienie - stany depresyjne
Osoba współuzależniona często cierpi na stany depresyjne. Wynikają one z permanentnego poczucia bezsilności wobec nałogu i ciągłych niepowodzeń.

Cechy osoby współuzależnionej

Osoby współuzależnione często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo ich zachowania, emocje i decyzje zostały podporządkowane partnerowi w nałogu. Do najczęstszych cech osoby współuzależnionej należą:

  • Trudność w stawianiu własnych granic.
  • Branie odpowiedzialności za uczucia, decyzje i zachowania osoby uzależnionej.
  • Złudne przekonanie, że można zmienić partnera poprzez miłość i poświęcenie.
  • Nierealistyczne myślenie – np. oczekiwanie zmiany bez terapii osoby uzależnionej.
  • Uzależnienie własnego poczucia własnej wartości od stanu emocjonalnego partnera.

Mechanizmy współuzależnienia

Osoba współuzależniona - matka, żona, mąż lub inny członek rodziny - jest tak uwikłana w sprawy bliskiego w nałogu, że zapomina, iż poza tym istnieje prawdziwe życie, w którym nadal są problemy i trudności, które jednakże da się rozwiązywać.  I dzięki temu uczyć się, rozwijać, stawać coraz lepszą wersją siebie. Współuzależnienie w toksycznym związku powoduje, że zaciera się granica pomiędzy tożsamością pijącego i jego partnera. Ten całą swoją energię koncentruje na tym, by poradzić sobie z sytuacją, zachować choć względną równowagę w patologicznie funkcjonującej rodzinie, przez co uzależnienie staje się kwestią najważniejszą.

W przypadku czynnego uzależnionego koło się zamyka: ona żyje jego obietnicami, mamieniem, a następnie zawodem, że znowu to samo; poczuciem winy, że nie udało jej się pomóc, że nie mogła zapobiec. Do tego dochodzą często stany depresyjne wynikające z permanentnego poczucia bezradności. Kiedy więc alkoholik zgłasza się na leczenie, jego przykładowa żona traci grunt pod nogami. Jej sens życia – walka o jego trzeźwość – znika. Jej życie staje się nagle jałowe, puste.

 

Co zatem robi? Czym się zajmuje? Zawiesza się na zdrowiejącym partnerze. Używa tych samych mechanizmów. Nadal jej życie jest jego życiem. Tak naprawdę utrudnia mu proces zdrowienia. Ciągle zwraca uwagę, krytykuje, prostuje jego ścieżki. Czasem też osoby współuzależnione bardzo zamykają się w sobie. Jest im wstyd, że nie wiedzą, co ze sobą zrobić albo, że też chciałyby być ważne. To niezwykle istotny moment dla osoby współuzależnionej – to czas na terapię własną.

Współuzależnienie to lustro uzależnienia i również wymaga leczenia w placówce terapii uzależnień. Pierwszym krokiem na drodze do zdrowia jest uświadomienie sobie, że jest się osobą współuzależnioną. Kolejnym jest zrozumienie faktu, że nie mamy wpływu na nałóg bliskiej osoby.
Współuzależnienie to lustro uzależnienia i również wymaga leczenia w placówce terapii uzależnień. 

Leczenie współuzależnienia – Jak wyjść ze współuzależnienia? Jak sobie pomóc?

Mówi się, że współuzależnienie to lustro uzależnienia i dlatego wymaga ono leczenia w placówce terapii uzależnień. Pierwszym krokiem, podobnie jak w przypadku wychodzenia z nałogu, jest przyznanie się do tego, że jest się osobą współuzależnioną. Kolejny to zrozumienie faktu, że nie mamy wpływu na nałóg partnera.

Terapia współuzależnienia pozwala zrozumieć niekorzystne mechanizmy, które kierują bliskimi osób w nałogu. Pomaga również podnieść komfort życia w rodzinie i pokazuje, jak należy stawiać granice choremu. Aby pokonać współuzależnienie, należy opracować nowe schematy funkcjonowania w rodzinie – zdrowsze i bardziej skuteczne.

Terapia współuzależnienia to kluczowy krok na drodze ku odzyskaniu siebie. Tak jak terapia osoby uzależnionej leczy z nałogu, tak leczenie współuzależnienia pomaga osobom bliskim uzależnionego w odbudowie zdrowia psychicznego i odzyskaniem kontroli nad własnym życiem.

Najważniejsze etapy procesu zdrowienia:

  1. Przyznanie się do problemu i uznanie własnej bezsilności wobec nałogu bliskiego.
  2. Podjęcie psychoterapii – indywidualnej lub grupowej.
  3. Odbudowanie własnej tożsamości i nauka stawiania granic.
  4. Praca nad poczuciem własnej wartości i wzmacnianie niezależności emocjonalnej.
  5. Akceptacja, że problemem alkoholowym lub innnym musi zająć się osoba uzależniona – to jej odpowiedzialność.
  6. Nauka radzenia sobie z emocjami, np. gniewem, strachem, wstydem.

Terapia współuzależnienia pomaga też w radzeniu sobie z zaburzeniami adaptacyjnymi i innymi skutkami psychologicznymi życia w sytuacji problemowej.

Ważne jest, aby nie uzależniać podjęcia leczenia współuzależnienia od chęci osoby w nałogu do podjęcia jej leczenia.

Podsumowanie: Współuzależnienie

Syndrom współuzależnienia pokazuje, że jest to nie tylko reakcja emocjonalna na trudną sytuację, ale pełnoprawna jednostka chorobowa wymagająca specjalistycznej pomocy. Współuzależnienie od alkoholu czy innych używek nie musi definiować Twojego życia.

Jeśli zauważasz u siebie lub bliskiej osoby objawy współuzależnienia, nie czekaj. Rozpoznanie objawów współuzależnienia jest pierwszym krokiem do zmiany.

W naszym ośrodku leczenia uzależnień proponujemy najbliższym konsultacje i udział w warsztatach, dzięki czemu otrzymują oni potrzebne wsparcie. Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami pod nr tel. 503 90 90 93

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: