Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Leczenie alkoholizmu » Twarz alkoholika – jak i dlaczego zmienia się wygląd osoby z chorobą alkoholową?

Twarz alkoholika – jak i dlaczego zmienia się wygląd osoby z chorobą alkoholową?

Objawy alkoholizmu na twarzy są tym bardziej widoczne, im bardziej nasilony jest u danej osoby problem uzależnienia od alkoholu. Twarz alkoholika zmienia się wraz z postępem choroby, nabierając charakterystycznych dla tego nałogu cech. Jak wyglądają ludzie uzależnieni od alkoholu i dlaczego właśnie tak?

Rysopisy takich osób mogłyby brzmieć podobnie: zmęczona twarz, zniszczona cera, wysuszona skóra, spuchnięty nos, podkrążone oczy, widoczne zmarszczki, nienaturalne zaczerwienienie, dziwny grymas… Oznaki alkoholizmu na twarzy widać zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Zmiany na twarzy alkoholika czy alkoholiczki wynikają nie tylko z ogólnego zaniedbania (osoby uzależnione często nie utrzymują odpowiedniego poziomu higieny, nie troszczą się o zdrowe odżywianie, właściwy tryb życia etc.), ale przede wszystkim z tego, co dzieje się w organizmie pod wpływem nadużywania alkoholu.  

Jak wygląda twarz alkoholika

Nadmiar alkoholu rozregulowuje i wyniszcza cały organizm: upośledza pracę narządów (między innymi wątroby czy trzustki), zaburza metabolizm, zaostrza objawy innych chorób (na przykład łuszczycy), negatywnie wpływa na psychikę i wygląd, wreszcie zmienia twarz alkoholika…

  • Matowa skóra, zmęczona, niezdrowa cera, przebarwienia, głębsze zmarszczki, bruzdy na twarzy… Dlaczego? Organizm osoby uzależnionej od alkoholu, która regularnie spożywa duże ilości trunków, jest w zasadzie permanentnie odwodniony (alkohol działa moczopędnie). Brak wody powoduje przesuszenie skóry, w tym skóry twarzy, a to rodzi dalsze konsekwencje, jak: zmiana koloru (cera jest szarawa, źle odżywiona), utrata jędrności (skóra staje się cieńsza i szorstka), uwydatnienie zmarszczek, podatność na różnego rodzaju stany zapalne, brak ochrony przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, na przykład takich jak promienie słoneczne czy mróz, co niszczy skórę. 
  • Zmieniająca rysy twarzy alkoholika, nieschodząca opuchlizna. Dlaczego alkoholik puchnie na twarzy? Obrzęk to również efekt braku dostatecznej ilości płynów i zaburzenia prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Organizm, w odpowiedzi na poalkoholowe odwodnienie, próbuje zatrzymywać wodę w tkankach – stąd spuchnięta twarz.
  • Wysuszone, zniszczone, spękane wargi. Dlaczego? Podobnie jak skóra twarzy, również usta odczuwają niedostateczne nawodnienie, na skutek którego wargi mogą być bardzo suche, niekiedy boleśnie spękane, a tym samym podatne na infekcje.
  • Czerwony nos, rumień na policzkach… Dlaczego alkoholik ma czerwoną twarz? Alkohol podnosi ciśnienie, rozszerza i napina naczynia krwionośne, które często pękają. Na skórze widać tak zwane pajączki (głównie na policzkach), podskórne mikrowylewy oraz inne przebarwienia.
  • Podkrążone oczy, sińce, worki pod oczami, oczy przekrwione lub zażółcone. Dlaczego pojawia się taka zmiana ich koloru? Powodem mogą być rozszerzone i pękające naczynia krwionośne oraz jednoczesne zmniejszenie zdolności krwi do krzepnięcia (alkohol rozrzedza krew) lub nieprawidłowości w zakresie pracy wątroby (żółtaczka alkoholowa) będące wynikiem jej uszkodzenia przez nadmierne, długotrwałe przyjmowanie alkoholu.

Zmiany na twarzy u alkoholika pojawiają się stopniowo i mogą się utrzymywać nawet po zaprzestaniu picia. Ich cofnięcie wymaga odtrucia organizmu, abstynencji i czasu niezbędnego do regeneracji.  

Objawy alkoholizmu na twarzy to nie wszystko

Poza charakterystycznymi rysami twarzy alkoholika czy przedwczesnym starzeniem się twarzy alkoholiczki (bo szczególnie dobrze widać ten proces u kobiet), choroba alkoholowa powoduje także inne zmiany w wyglądzie osoby uzależnionej. Długotrwały alkoholizm wpływa na kondycję włosów i paznokci, na kształt sylwetki, a także na sposób poruszania się.

Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi między innymi do niedoborów witaminy B, C, D, E, a także żelaza, cynku i innych potrzebnych pierwiastków. Zaburza ponadto równowagę hormonalną organizmu, co również wywołuje wiele niepożądanych zmian. Chorobę alkoholową widać w całym ciele.

Z powodu braku witamin i minerałów osłabiają się paznokcie, a odwodniona i źle odżywiona skóra głowy skutkuje tym, że włosy tracą zdrowy wygląd i naturalny blask – matowieją, przerzedzają się, wypadają

Sylwetka alkoholika z czasem staje się coraz bardziej wątła, ponieważ alkohol praktycznie pozbawia osobę uzależnioną mięśni – możliwości ich utrzymania czy zbudowania. Utrata siły i masy mięśniowej związana jest zazwyczaj z brakiem aktywności fizycznej u alkoholika, z niezdrowym odżywianiem, upośledzonym wchłanianiem składników odżywczych przez organizm i zmniejszeniem syntezy białka – głównego budulca mięśni. Osoby długotrwale spożywające alkohol często tracą więc na wadze, co nie oznacza, że wszyscy są wychudzeni. Organizm alkoholika nieco inaczej gromadzi tłuszcz – głównie na brzuchu – co sprawia, że sylwetka staje się nieproporcjonalna. Do tych wszystkich zmian wyglądu dochodzi jeszcze tak zwany kaczy chód. Charakterystyczny sposób chodzenia i chwiejny krok osoby cierpiącej na zaawansowaną chorobę alkoholową wynika z zaburzeń równowagi.

***

Dowiedz się więcej o nałogach, chorobie alkoholowej, jej przebiegu i skutkach oraz możliwościach leczenia alkoholizmu.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: